E enjte, 21.09.2023, 10:43 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

NASA qetëson njerëzimin

E enjte, 13.12.2012, 08:09 PMAq e bindur eshte NASA se Apokalipsi nuk do të ndodhë në 21 dhjetor sa ka nxjerrë që tani një video me titullin "Përse bota nuk u shkatërrua dje".

Duke nënvizuar "një për një" të ashtuquajturat "mite", që rrethojnë fundin e kalendarit Maja, ekspertë planetarë e astronomë rrëzojnë idenë se Dielli do të rrezatojë fort apo se një planet tjetër, Nibiru do të përplaset me Tokën.

Videoja duhet te ishte transmetuar ne 22 dhjetor, por u vendos te hidhet ne internet me shpejt. Ne nje mesazh te forte e plot besim, agjensia amerikane e hapesires shpjegon perse Apokalipsi i Majave nuk ka per te ndodhur. "Nese jeni duke pare kete video, nje gje eshte e qarte: bota nuk u shkaterrua dje", kjo eshte fjalia me te cilen ajo fillon.

Ekspertet pretendojne se Nibiru, planeti fantazme i zbuluar nga sumeret e lashte, nuk ekziston fare dhe se teorite e Apokalipsit kane ngritur mbi nje keqinterpretim. Drejtori i qendres se arkeo-astronomise, doktor John Carlson mendon se ne te vertete, kalendari i Majave nuk perfundon 21 dhjetorin e 2012-s.

Nuk ka asnje profeci te tyre mbi fundin e botes, kembengul Carlson qe e studion kete fenomen prej vitesh. Ne kete date thjesht mbyllet nje cikel qe besohet te jete mbi 5.000-vjeçar, e pastaj sistemi i kalendarik nis nga e para. Numri 13 ishte shume i rendesishem per Majat, vazhdon Carlson dhe fundi i ketij cikli do te jete vertet nje moment i rendesishem, por asgjekundi nuk thuhet se ai nenkupton shkaterrimin e botes.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora