E premte, 12.07.2024, 03:27 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Prend Qetta: Skandali i pergjimeve

E premte, 07.12.2012, 06:51 PM


Skandali Carkullim Pergjimi me Aktore Qeveritare Kosovar

Sic jemi ne dijeni diteve tu fundit  u ballafaquam me nje Realitet mjaft te hidhur te ashtuquajtur Carkullim Pergjimi i Zyrtarve me te larte Shtetrore ne Kosove. Eshte ky nje Skandal i cili beri buje te madhe jo vetem ne vend por edhe me gjere kudo neper Bote ne ato Carce qe sadopak ne nje menyre apo ne nje tjeter jane te lidhura apo nese mund te themi ne nje bashkpunim te perhershem me Aktoret qe jane te prekur tashme nga Skandali. Jemi deshmitare te Reagimeve mjaft te fuqishme te shtresave te gjera te Popullit te Kosoves edhe para Skandalit famekec te Pergjimeve ku Qeverija e Kosoves eshte ballafaquar me Kritika te rrepta per nje qeverisje mjaft te dobet me Shtetin ku kemi patur edhe perplasje ne mes Kordonash dhe Masave popullore, Perplasje keto qe kishin per qellim Permiresimin e qeverisjes ne Vend por kjo eshte bere pothuajse krejtsisht e pamundur nga ana e Qeverise e cila i eshte perballur ketyre Akuzave me arsyetimin si te pa Baza dhe se kane per synim permbysjen e Shtetit te udhehequr nga me te miret.

Qeverija ne Pushtet eshte treguar shume e Ashper dhe mjaft e afte per te permbysur cdo lloj Demonstrimi, Proteste apo Manifestimi qe ka patur per qellim permirsimin e kushteve te jeteses apo edhe zhvillimin e Demokracise ne Vend. Tanipertani ne vend mbretron nje Demokraci mjaft e brisht dhe jofunkcionale. Pakenaqsite kundrejt Qeverise kane arritur kulmin saqe jipen Imazhe qe duken parrugedalje dhe thuaja se shpresat jane fundosur me Kordonet e Policise te cilat mbajne te bllukuar cdo gje progresive duke i mbrojtur Elitat e Rrugacve te cilet jane ngritur ne Udheheqes Qeveritare. Keto Elita jane treguar shume te afta ne veprim si dhe mjaft te pasura materjalisht gje qe ka sjelle deri te nje Monopolizim mbi te gjitha Strukturat Shtetrore e Shoqerore ne teresi. Atehere lind Pyetja se kush jane keto Struktura Udheheqese qe veten e quajne edhe Superstruktura Moderne dhe te pa prekshme qe jane rritur deri ne Apsolut?

Pergjigjjen do mundohem perac sa lejojne Mundesite Kushtet dhe Rrethanat e krijuara ta definojme sa vijon.Skandali i fundit Rrjedhja e Pergjimeve e cila u perhap si Vetetima neper Facebook besoj se eshte njera nder Pergjegjet me te mira dhe me te pershtatshme qe e Definon Fantomin Elite e Qeverisjes Kosovare. Ketij definim mund ti shtohet edhe shumecka por kesaj radhe na duhet ta leme me kac sepse kjo eshte e nje rendesije te Dores se dyte. Rendesija e Dores se pare eshte sipas mendimit time se si u nxhiten ne Skene keta Rrushetake te pa shkolluar e Butake te lakuar?. Si u pasuruan dhe si arriten keta Atlet deri te Maja e Asbergut?. Mirepor mjaft me Interes po pritet edhe Zbritja e cila sic po duket nuk do te jete edhe ac e lehte!. Se nuk do jete edhe ac e lehte tregojne edhe Shembujt e fundit si Fjalet fyerse ndaj EULEKSIT, Fyerjet ndaj KUPES apo JAKUPOVSKIT sic i thone ata si dhe disa te tjera te mehershme e te paprekshme deri me tani.

Ne Fund me duhet te them se ne Skandalin e fundit ku permes personazhit te Kryetarit te Parlamentit te Kosoves fyhet i tere Kombi Shqiptare sepse Nena e tije eshte Nene Shqiptare parasegjithash, ajo eshte Moter Shqiptare, ajo eshte Mbese Shqiptare ajo eshte Nene qe meriton mbrojtjen e gjithe Shqiptarve!

Prapseprap po tentojm te mbesim me Shprese qe edhe Populli yne ti nenshtrohet Demikracise se mirefillt, Ligjit, te Drejtave te Njeriut, Lirise e Paqes se perhershme!

PREND QETTA

prendqetta@aol.com?

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora