E enjte, 29.07.2021, 05:45 PM (GMT+1)

Kulturë

Elma Shatri: Flamurit kombëtar

E enjte, 17.05.2012, 06:00 PM


FLAMURIT  KOMBËTAR

O flamuri i jonë kombëtar ,
në zemër të ka ty çdo shqiptar .
Respekt të madh të bëjnë krejt shqiptaria  ,
që nga plaku e deri te fëmija .

 Ngjyra e jote kuq e zi ,
 na i bashkoi Toskë e Gegëri .
 I bashkoi shqiptarët nga janë ,
si të krishterë dhe myslimanë .

 Ke valuar në ketë tokë arbërore ,
 brez pas brezi e korë pas kore .
 Nga lashtësia e deri në kohën tonë ,
 në ballë shqiptarëve u ke pri gjithmonë .

 Brez pas brezi që nga lashtësia ,
 në ballë të kanë pasur krejt shqiptaria .
 Ti shqiptarëve në ballë na u ke pri ,
  si në luftë ashtu edhe në liri .

  Kohë pas kohe mbretër e krajli ,
  janë munduar nga faqja e dheut me të fshi .
  Por njerëz të fortë në shqiptari ,
  të kanë ruajtur nderë dhe krenari .

  Jakup Feri me vëllazëri ,
  kanë dhënë jetën duke të mbrojtur ty .
  Një nga një në front janë vra ,
  e nuk të kanë lëshuar në tokë me ra .

  Boletini kur pat shkuar në Vlorë ,
  për një cep ty të pat kapur me dorë .
  Të pat puthur e në ballë të pat vuar ,
  i patën pikuar lotët sa ishte përmalluar .

  Sot shqiptarët në botë kah jetojnë ,
  fort ty të duan e të respektojnë .
  Të mban pran veti çdo atdhetar .
  se të ka më të vlershmin simbol kombëtar .

  ELMA  SHATRI , kl . IV-1
  Sh . f . " Faik Konica " , Prishtinë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora