E marte, 22.06.2021, 10:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Të festojmë pavarësinë e Kosovës

E enjte, 16.02.2012, 08:16 PM


Lek Mrijaj

 

Të festojmë pavarësinë e Kosovës

 

I.

Kurr nuk i harrojmë

ata pushtues barbar dhe te kaluarën,

i kujtojmë per jetë

dhimbjen dhe të shkuaren.

 

II.

Kaloi mbi një dekadë

nga ato momente të vështira,

me lufte e sakrificë heroike

kemi bërë shumë mrekullira

 

III.

Kosova sot frymon e lirë

me kushtetutë dhe pavarësi

gëzimin tonë ia arritem

nga ajo luftë e UÇK-së për liri.

 

IV.

Ne e kemi Kosovën tonë

veç të bashkuar mund ta gëzojmë

ta duam pa dallim njeri tjetrin

Shqiptarinë dhe vëndin tonë.

 

V.

Lavdi shumë të madhit Zot

lavdi për heronjët tanë çlirimtar

se liria dhe shteti ynë,nuk do vinte

pa ndihmen e miqeve nderkombëtar.

 

VI.

Te festojmë pavarësinë e Kosovës

te bashkuar me flamurin dhe Arbërinë

ideali dhe amaneti ynë i perbashkët

është Bashkimi i Trojeve me Shqipërinë.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora