E marte, 22.06.2021, 10:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Hymn i lirisë..

E enjte, 16.02.2012, 08:12 PM


- Gëzuar   Festen  e  Pavaresise te KOSOVES  !

 

Luan Kalana

 

Tributë

Filozofia e poetit

 

Hymn i lirisë..

 

...  Poetevë kosovare, lider të Lirisë.. e Pavarsisë të Kosovës ...

 

Sa do të deshte poeti,

ashtu si Arkimedi,

me lloz të lëvizte tokën,

që vargjet poemat e tij

per njerezimin e mjere,

të ishin bukë e ushqim,

të mbanin frymen gjalle  !!!

 

Poeti e di që vargjet e tij,

si  melodi enjgjllëore të shpirtit,

s'mjaftojnë për të gjithë,

vetëm për një pakicë,

... nje elitë,..

 

Ah,sikur rokjet,vargjet e fjalët,

libra,fletorkat e fletët,

të ishin mollë ,misër e bukë,,

uje , jo  bute me vere shampanjë,

qumësht e hambarë me grurë.!!!

 

Poeti e di se paratë

sic thoshte dikur  Naimi,

i bënë njerëzit të prapë

ca vuajnë e ropaten per bukë

ca bëhen fryen  si buaj,

ca vdesin kockë e lekurë pa lerë....

 

Në vend të euros,të dollarit,

të hahej vargu ,poezia,

të qenë të gjithë të lirë,

me shpirt e zemër humane  ,

të sundojë paqja,harmoija.

 

Sa do të deshte poeti, soneti i tija,

të ishte " fjala "  magjike i rimuar,

të ishte njeri i thjeshte e i shenjtë,

si Jezusi i,Muhameti,Noeli e Buda .

 

Vajzat e gratë poetesha me vjershat ,

ëndërojnë  ato të ishin simbole,

si Gonxhja, Nënë Terezae Shenjtë,

me fjalët, me figurat,me vargjet si ilac,

te njgjallinin jetë e shpresë.

 

Poeti,vepra e tij, ështe si bleta,

me mëtken nëne mbretërëshë

thurr ojet e saj si arkitekte,

rohit,shton   familjen e madhe.

 

Me pjalmin ,nektarin lule më lule,

na jep dyllin e mjaltin,ëmbelsinë

ashtu dhe poeti me simbolet  me fjalen,

të mbyllte  plagët, të shërojë e djajtë.!!

 

Kur vargu  e tij të mos njgjitete,

ai ka dhe  dhe nje fjalë te artë ,

amanetin, dëshmorët e Kosovës,

Bacën ne krye,paqen ne ballë.

 

Arma e poetit, është Fjala ,

kmëbane e paqes për liri,

kur e godet si Akilin n'thembër,

Fjala vullkan,digjet si qiri.

 

E kur asgjë të mos mundej,

poeti ka nje strehë, nje shpresë,,

brenda në vjershë i fut  si në  fole,

gjthe te mjerët zemra e tij i nxë.

 

Sa do ti pëlqente që gjuha e botës,

të ishte poezija,ajka e mencurisë,

të ishte albania,c'ka anglishtja ,

shqipja qiellin  flakëron e rezaton.

 

Le të bëhen himn i botës

poezitë e tyre,kënge e melodi,

simfoni të paqes e mirësisë,

prejlud i ri i shekullit Njëzetenji,,

mesazhi,hymni i poetit,

....Himni i Paqes, i  Planetit.!!

 

16 Shkurt 2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora