E diele, 14.04.2024, 09:34 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Ferra

E merkure, 28.12.2011, 12:41 PM


Xhavit Gasa

 

FERRA

 

Në një pyllë,

Të bukur,

Plot me llojshmëri,

Drurësh shtat-lartë,

E livadhe me lule shumë ngjyrshe,

Mbiu një ferrë plot gjemba,

Rrënjë e shtat filloj të hidhte.

 

Dhe kjo ferrë,

Po rritej,

Rrënjët shtrinte nëpë tokë,

Lastarët sajë

Që si zvaranikë kacavirreshin,

Drurët shtatlartë,

Filloj ti gllabërojë.

 

E pushtoj kjo ferrë,

Gjithë hapsirën e pyllit,

Me lastarë, gjemba e rrënjë.

Po shtohej si fara e hithrit,

Drurët shtatlartë,

Filluan të rënkonin,

As rrezet e diellit nuk po depërtonin.

 

Të gjithë,

Ata drurë shtatlartë,

Që krye ngritën,

E kësajë ferre guxonin,

Ti bënin ballë,

Ju zinte fymën,

Me lastarët zvaranikë gjembaçë.

 

Kishte edhe drurë,

Që ferrës i thurnin hymne,

U shëndruan në shkurre,

E ferrës i rrinin në hije.

 

O zot,

Sa ferrë e trishtë,

Fara e sajë,

Kurrë mbi tokë mos mbiftë........(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora