E hene, 15.04.2024, 07:43 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Një cikël me poezi mikste

E hene, 26.12.2011, 07:46 PM


Një cikël me poezi mikste

 

Nga Përparim Hysi

 

 

Asgjë e re

 

Asgjë e re këndej nuk ka ndodhur

Dhe nuk di se ç'ndodh andej nga ju

Me haqmëndësime krejt jam lodhur

Kjo heshtje e gjatë,pothuaj,bën "mu!"

 

Arsye nuk dihet dhe mbetë mister

Mister që ndokush duhet ta zhbiroj

Kjo heshtje e gjatë,për mua,zeher

Pelin,s'do mend,çdo gjë që fut në gojë.

 

Faji u bë qyrk dhe nuk e vesh njeri

Ende askush fajin s'merr mbi vete

Ti thuaj e kam unë;unë them e ke ti

Dhe tek e mbyll,fare s'jam në vete.

 

 

Buzëqeshja jote

 

Buzëqeshja jote si dielli i Shqipërisë

Kur del nga lindja,aty,mbi Tomor

E shoh këtë buzëqeshje,dehem kënaqësisë

Dhe dua këtë buzëqeshje që ta zë me dorë.

 

Me dorë të zë ty,pronaren e buzëqeshjes

Dhe buzët tek ky diell,unë zë dhe i ngroh

Oh,nuk kam se si e përshkruaj këndelljen

Që kam,kur shijoj buzët që aq mirë i njoh.

 

 

Shokëve

 

E ndjej shumë mungesën,o shokë!

Një gropë e madhe më hapet në zëmër

Nga malli për ju,zëmra m'u nda copë

Që jam larg jush,vuaj dhe shpirtdhëmbur.

 

Nga larg ju shkruaj dhe me mall ju kujtoj

Sado kalon kohë,po mallin ma sjell t'hu

Dua të jem zog tek ju të fluturoj

Se malli mua më bloi;o shokë veç për ju!

 

 

Nuk duroj

 

Nuk i duroj dot ata që më mëshirojnë

Jam ngopur me keqardhje të rreme

Kur më shohin keq,i shoh që veç gëzojnë

Në kor festojnë si vemje!

 

Kështu bëjnë ata që u pasuruan në rrugë të pandershme

Ata që karriken e pushtetin e"shtrydhën" si sfungjer

E shoh tek festojnë(jehona është e potershme)

Mua më quajnë tëpazot! THonë:-Të rrojë me nder!

 

Po.I varfër mbeta dhe pushtetin e braktisa *

Drejt në sy unë cilindo e shikoj

Të pasurohesha,mundësitë i kisha

Ndaj mëshirim nga askush nuk pranoj.

 

* kam qenë kryetar i komitetit ekzekutiv pluraist për zonën e

Qëndrës,në Fier,në vitin 1991 dhe,pas disa muajësh,dhashë dorëheqje.

 

24 dhjetor 2011

 

Mbetesh gjallë përjetësisht

 

(poezi jubilare për ditëlindjen

e Lasgushit)

 

 

27 dhjetor 1899 *

 

Nga Përparim Hysi

 

 

Nëpër xhepat e kujtimit ku rëmoj unë pak nga pak

Zë e mbytem ngashrimit,nga një mbresë që më mpak.

Seç më mpak e zë e mblidhem si kërrmilli mu në guackë

Nga ky mall zë e përzhitem,aq sa shpirti bëhet plagë.

 

Është një mall që përsëritet,sado vitet mbushen aq

T'hu bën malli sado vitet,ikin-ikin bëhen "kaq?!"

Dheu është mardhur prej thëllimit,rreth e qark ka rënë dëborë

Po në s'mbahem ngashërimit,po të shoh me stap në dorë.

 

Pa ke dalë buzës së Liqerit( ja të shoh duke baritur)

Pa zë mbushem unë prej shendit( rreth e qark vëndi ka ndritur)

I mbështetur përmbi stap,dukesh si me vete flet

Por,papritur,si tak- fap,vjen një vjershë si mjaltë-sherbet!

 

Tutje bën nga kroi i fshatit,ku vjen ujë i kulluar

I azdisur je prej mallit;pa shiko një sy i shkruar.

Një syshkruar nisur e stisur,mu në krua shkon mbush ujë

Dale,moj,që je"mbollisur",mos ia bëj mëndjen "rrëmujë"

 

O Poeti i çudirave! Nuk shkruan vargje,por janë hoje

O Poet i dashurive!Kushedi sa zëmra koje

Zu i koje ti me vargje,mbushur kumte dashurie

Pa më mbushej plot një magje;dashurie,fshehtësie.

 

S'kish për ty as kohë,as moshë;zëmra qe si e një djali

Po ku ka më bukurosh që këndoi me dufte malli?

O ti Mbret i poezisë!Më i bukur ndër Poetët

Ti qe Mbret i dashurisë( e ku pyesje ti për"mbretët?!"

 

Ata "mbretër me pushtete",para teje qenë të vegjël

Kurrë ata s'të bën për vete(që të gjithë për ty qenë"dreqër")

Dhe qëndrove si më vete(një vesh shurdh e një sy qorr)

Dhe në se bythën u ktheve,se ti vet qe Perandor!

 

Vdesin mbretër,shkojnë mbretërira,veç Poetët rrojnë për jetë

Në s'kam vargje të arrira,kërkoj falje nga ti,"Mbret!"

Perandor i Poezisë! Perandor i dashurisë!

Krenari e Shqipërisë!Mbetesh gjallë përjetësisht...

 

* përditëlindjen jam bazuar në certifikatëne lindjes dhe në kodikun e

Pogradecit,gjë që e pranon dhe vet Lasgushi.

Çudia se në një të përditëshme,flitej sikur mbushte 115-vjet.

 

25 dhjetor 2011

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora