E shtune, 18.05.2024, 08:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Perkerenarja e jonë e Ilirisë ishte me kokë të Dhisë

E enjte, 22.12.2011, 08:21 PM


Lek Mrijaj

 

Perkerenarja e jonë e Ilirisë ishte me kokë të Dhisë

 

Mbreti Gjergj Kastrioti Legjendë në ketë Dhe

mbante n'Kokë Perkrenaren e të madhes Amalte

kjo perkrenare e Shënjt ishte nder stinë e mot

ishte një mrekulli, fuqi vertetë nga i madhi Zot.

 

Perkerenarja e jonë e Ilirisë ishte me kokë të Dhisë

e vendosi Gjergji n'helmetë në kokë të Shqipërisë

në shënjë simboli per Pëllazget e Pirrosë ata Ilirianë

rikthimin e Aleksandrit në truallin e vetë në vatan.

 

Gjithmonë sot e në atë kohë,mu në derë të shtëpisë

ne Shqiptaret e Ilirisë e vendosem kafken e Dhisë

na sjellte fat bekim e fuqi,tek trualli i Gjergj Kastriotit

me fuqin e tij Shënjterore na bashkoi edhe Zoti.

 

Shumë armiq të Shqipërisë tentojnë ta zbehin historin

kurr Shqipja s'lejonë të na dridhin Ilirinë

Shqipëria e Aleksandrit të madh e Mbretit Kastriot

Pirros e Pëllazgeve Ilirian Legjenda në ketë mot.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora