E hene, 26.07.2021, 02:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Urim Gjata: Cte bera o zot qe vajzen ma lendove

E diele, 28.08.2011, 02:05 PM


Cte bera o zot qe vajzen ma lendove

 

Zotin nje dite ne enderr e pashe

Ashtu te bukur te pahshem te mire.

Por ndoshta ai kurre mua nuk me pa.

Sikur dhe une s/besoja ne Allah.

 

Shume ju luta shume e besova.

O Zot i madh te lutem na ndihmo.

Shume i lutem shume e besoj.

Por Zoti mua kurre s/me besoj.

 

Sepse dhe jeta keshtu qenka gatuar.

Me zot pa zot te gjithe te fituar.

Me zot pa zot te githe jemi krenare.

Packa se dy metro te gjithe e kemi varre.

 

Dikur ne male me ty o zot vrapoja.

Nje jete me te mire edhe une enderroja.

U nisa i varfer me cante ne male.

Nuk dija o zot sa shume me prisnin halle.

 

Ne rruge ushtaret Greke na ndaluan.

Ju lutem ne zot ata kurre nuk degjuan.

Ju lutem ne zot ne krisht qe ata besonin.

Sepse vec zotin ata njeri zdegjonin.

 

Ju lutem por kot dhe zoti nuk degjonte.

Ushtari grek nje vajze perdhunonte

Bertiste i jati bertisja edhe une.

Por vec ulerimes asgje nuk bente pune.

 

Nena e zeze floket shkulte me duar.

Mos ma prek vajzen ate une kam ne jete.

Babaj i tmerruar me koken  dhe germonte.

Packa se ushtari grek nuk dinte nuk pushonte.

 

Cte bera o zot vajtonte nena e mjere.

Cte bera o zot dhe une jam dhe e krishtere.

Cte bera o zot qe vajzen ma lendove.

Ashtu si  une dhe ti  lirine nuk kerkove?

 

Por valle ushtari grek degjonte kete fjale.

Dhe vajzen e tmerruar ne shesh hiqte verdalle.

Packa se nena e saj floket ne dhe leshonte.

I lidhur baba i saj ne dhimbje po vajtonte.

 

Nje krisme aty prane te gjithe i shokohi.

Nje burre i gjate dy metro ushtaret i tmerroji.

Une erdha per nje jete packa se kam kristjan.

Jo re ushtar grek dhe une kam nje vatan.

 

Dhe krisma u degjua ushtari i shtrire perdhre.

Nje burre i gjate dy metro hedh syte  ne atdhe.

Ushtari ulerinte i shtrire ne debore.

Shtriu qen bir qeni ne varr te ve kurore.

 

Urim Gjata.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora