E diele, 14.04.2024, 10:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Marije Shllaku

E diele, 14.08.2011, 12:57 PM


MARIJE SHLLAKU

 

Nga Lek Mrijaj

 

Marije Shllaku ishte një vajzë e re shqiptare,

e lindur dhe e krijuar për ideale kombëtare

ishte ne luftëra me trima e trimëresha Shkodran

qe luftonin s'bashku për bashkim liri dhe vatan.

 

E njohur me mësimet patriotike Fishtiane

te luftoj deri ne çlirim forcat karpatiane

thërriste shqiptarin për unitet dhe bashkim

se per popullin tonë pa luftë nuk ka shpetim.

 

Vazhdoi me krenari rrugen e Shqiperisë

kunder armiqëve tanë serbofil të Rusisë

shumë e shumë vite qendroi me Drenicën

krahë per krah s'bashku luftoi me Shotë Galicën.

 

Luftoi kunder pushtuesve lugeter serbo-sllav

i bashkuar unik me krahun atdhetar te lirisë,

bashk me Shaban Polluzhën e Ndue Perlleshin

për ti dalë zot kombit dhe Shqipërisë.

 

Marije Shllaku luante rol ne takime dhe kuvende Shqiptare

qe luftoj deri ne vdekje për nje drejtë kombetare,

për një ardhmëri të paster bashkimi e si loti

e ndjeki rrugën e uniteti te Mbretit Kastrioti.

 

Denimi e pa merituar qe e mori Marija

thoshte qdo herë nuk me denoi Shqipëria

unë kam nje moral te paster kombëtar

qe po flijohëm pa dhimbje për ju o Shqiptar.

 

U ekzekutua me vdekje , vdekja nuk e frikësoi

identiteti i saj kombetar vetem sa e lartësoj

te marrim mësim ne nga kjo heroin kombëtare

Rroftë për jetë e mot kjo motër Heroin Shqiptare.

 

Amanet e kishte lënë se gjalli Heroina Shllaku

për Bashkim me Shqipëri kurr mos tu dhimbet gjaku

deri ne Bashkim te Trojeve Kombetare

nuk pushoj e qetë ne Shqipërin krenare.(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora