E premte, 12.07.2024, 02:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Qyqalla: Psalm indeksi

E diele, 14.08.2011, 12:44 PM


Hasan Qyqalla

 

PSALM INDEKSI

 

1.

Vapë fillim gushti seç fry’n lehtë një fllad

Psalm indeksi n’ark, ç’më solli në gjoks mall.

 

Ecjaket në hol katedre: letërsi romantike

Studjonim rilindasit dhe artbotën  mistike!

 

Në byfen studenteske, xhveshë shpirtin nudo-ar

Proza ngelë në letër, vargjet sekret n’sirtarë!

 

Bulevardit të qytetit, notes në gjethë bliri

Në faqe të indeksit, apostrofë njollë kujtimi!

 

U ndamë pasdite vonë, buzëtharë në muzg

Në peronin e shtatë, prefiks fjalë ngurtë...!

 

Ngjyroj tis portretin dhe vargjet i vardisë

Pikë zemre n’letër, mërgimi vrragë qëndisë!

 

2.

Vapën e dy gushtit n’tel fry’n lehtë një fllad

Psalm indeksi tretur, ç’më solli në bebzë mall.

 

Trotuaret dergj janë, sëmundje anakronike

Shpellë e piramidë, akoma gjurmoj o mike!

 

Shpalos ditarin, vapë gushtin dy, të qarë

Harroj dekadat ikur, djegjen e shallit beqarë!

 

Retë sjellin bafte, buzëmbrëmjet nostalgji

Etjet e pashuara, plagëzgjebur ...  kronologji!

 

Histeri diagnoze, daton në ngjyrë indeksi

Rifreskim etapash, ... atak nga apopleksi!

 

Deshifroj formulën, binomin në dashuri

Me nota n’tel kitare, lotë derdh për elegji ... !

 

3.

Vapën e dy gushtit seç fryn lehtë një fllad

Psalm rinor indeksi, ç’më sillet sot vërdallë.

 

Sa zbrite nga shkallët, si t’përmbajë lotin

thyer e mbërthyer, Besëlidhë për Zotin.

 

Rastisë oazë mesmoshe, në fushën erotike

Heu pika më zëntë, në katedrën romantike!

 

Prozë e dashurisë,skalit kam prej kohësh

E qeshur ëmbël je, vrushtkuj magnet jonesh!

 

Ikën gjumi larg, ëndrrat magnet për lot

për takimin e hirtë, shtjerrë stinë e mot!

 

Le të zëjë mortaja, botën me shtat harqe

I ngopur shpresëkot, diagnozë per ilaqe...?!

 

Thejmë kanun miqësie, për hirë të dashurisë

I qepur pas ëndrrës sate ,do qasem terapisë!

 

Të farkojmë buzët, bebëzat shkrijn sekrete

Karshi kontraverzës n’këtë botën kryeneqe ... !

 

Adresë pikëtakimi,velë marinari me busollë

Dallgëzimet e detit, re-dritë: yjë e meteorë!

 

Si të falem ty, ... kurrë falë mos të qofsha

Sa lëndova veten, mesditën që të njoha...!

 

Nuk dij kah tretëm, pa shenjë e pa nishan

Që ditën e njohes, ngjitur ngelëm “gjan”!

 

4.

Vapën e dy gushtit seç fryn lehtë një fllad

Psalm rinor indeksi, djegë përherë zjarrë!

 

Prishtinë, 2 gusht  ’11(Vota: 16 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora