E premte, 12.07.2024, 03:22 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Letër e hapur poetit Agim Gjakova

E merkure, 22.09.2010, 09:51 PM


Agim Gjakova, flokëbardhë e fëtyrëzi!!
Agim Gjakova, flokëbardhë e fëtyrëzi!!
Letër e hapur poetit Agim Gjakova

 

SI SHUMË GJATË TË KA NOTUAR KUNGULLI MBI UJË!

 

Nga Kadri Mani

 

Sot e martë më 21.09.2010, si zakonisht në orën 11 në Prishtinë u mbajt mbledhja e PNDSH-së, ku morën pjesë: Pashk Staka, kryetar, Ali Turbedari, nënkryetar, Çamrie Shala, nënkryetare, Nevruz Mua, sekretar, Hajriz Demaku, Fatmir Hoxha, Esat Ismajli, Isuf Kozhani, Memin Merturi, Hajdin Kastrati, Skënder Tullumi, Kadri Mani, zëdhënës.

Zotni Skëndër Tullumi, kryetar i Degës në Gjakovë, raportoi se si Agim Gjakova në telemon e ka ftuar në një mbledhje, as pa e ditur se në çfarë mbledhje! Edhe kur Skënderi hyn brenda ku po mbahej mbledhja e ku po merrte pjesë edhe Xajë Nura, nuk e merr vesh se për çka është fjala, por pandeh se mos po e përurojnë ndonjë libër?

Vetëm kur Agim Gjakova ia nis të përrallisë për themelimin e një Dege të PNDSH-së në Gjakovë, zotni Skënderi i befasuar regon, se në Gjakovë ekziston Dega e PNDSH-së dhe demonstrativisht e lëshon mbledhjen dhe ik nga komplotistët!

Të befasuar disa po thoshin se mos Agimi është në lajthitje?

Atëherë e mora fjalën dhe e demaskova Adim Gjakovën, duke i informuar për paushësitë e poetit kokën gjog e mendjen zog!

Kur e kam pyet Agimin pse ka marrë pjesë në mbledhjen e të birit të Rexhep Abdullahut në Kllokot, te “NËNA NAILE”, në “partinë” e Bujar Abdullahut të përjashtuar?- Agimi më tha se ka qëlluar rastësisht, paçka se unë e dija se po rren! Ja tash ku na i doli içi lakrorit!

 

“Koha ditore”  e premete, 30 prill , e shtunë 1 maj 2010

 

 

N  J  O  F  T  I  M

 

Partia Nacionale Demokaratike Shqiptare në mbledhjen e vet të rregullt, të mbajtur më13.04.2010, njëzëri shkarkoi (përjashtoi) nga kryesia Bujar Abdullahun, me motivacion se ka bërë veprime të palejueshme që ishin në kundërshtim me Statutin dhe Programin e Partisë NDSH. Ai përjashtohet se ka kryer veprimtari fraksioniste brenda Partisë, për marrjen e donacioneve pa dhënë raport e llogari dhe pa dijeninë e Kryetarit dhe Kryesisë. Ai ka kryer edhe veprimtari tjera kundër PNDSH-së. Shakaku i kësaj marrjeje dhe vjedhje të dokumentacionit të veprimtarisë 18-vjeçare dhe evidencës së anëtarëve të PNDSH, kemi qenë të detyruar ta ndërrojmë selinë e Partisë. Lusim anëtarët e Partisë dhe simpatizantët të na vizitojnë në Selinë e re e cila gjendet në rrugën “Jakov Xoxa”  (Qendra tregtare “Inginerig”), kati III, nr. 16.

Lexues tënderuar, Bashkësia Shqiptare e Zvicrës me qendër në Bern, i pati ftuar tre poet kosovarë me banim në Tiranë për një shëti dyjavore letrare nëpër Zvicës, e këta ishin: Adem Istrefi, Agim Gjakova e Sadri Ahmeti, tash i ndjerë. U patëm marrë vesh që ata t’i nxjerrin biletat e fluturimit në Tiranë e pastaj ne t’ua kompenzonim, se në Zvicër ishin më shtrenjtë. Ademi Istrefi dhe Agim Gjakova në mënyrë tinëzare i presin biletata për vete pa Sadri Ahmetin! Sadriu më dërgon telegram dhe më shpjegon për tradhtinë, unë e thërras Agimin dhe i kërkoj shpjegim? “Shpjegimi” i Agimit ishte se kinse Sadriu s’ka orientim të mirë politik! Unë i thashë se për orientim të keq politik duhet të dënohet me vdekje e jo me një biletë udhëtimi! Dhe vrapova në postë dhe ia dërgova 600 franga. E vërteta ishte se Ademi dhe Agimi ia kishin frikën konkuruese Sadriut, sepse ai edhe piktor edhe humorist!!

Dëgjon për këtë udhëtim Murteza Bajraktari dhe më lutet ta fus në regjistër, pasi i ka fëmijët në Gjenevë. Unë i thashë se regjistra mund të bëjmë për gjysmën e tranasve, por Bashkësia s’ka para? Kryetari i Bashkësisë, Ymer Kelmendi deklaroi: nëse Bashkësia s’ka para, unë ia paguaj biletën ngase e kam shok të burugt, por ti Kadri, paguaja përkohësisht derisa ta marr rrogën, dhe unë ia pagova murtezait 600 franga, nga pozita e sekretarit të Bashkësisë. Dhe kur Murtezai e fitoi azilin dhe u bë i barabartë me mua, as m’i ktheu paratë ai as Ymeri, duke gënjyer se edhe ai ka qenë i ftuar zyrtairsht!!

Këtë gënjeshtër flagrante e lëshojnë këta dy “burra” të moshuar ishtë të burgosur politikë, pavarësisht fakteve-procesvelbalit!! Unë nuk e di në janë gjallë apojo, por as atyre dhe as familjeve të tyre kurrë hallall mos iu qoftë, dhe gur mulliiri në qafë iu rëndoftë në këtë dhe në botën tjetër!!

E kishim planin e fiksur për shëti dyjavore, Agim Gjakova na befason me këkesën e vet absurde se i do dy ditë të lira? Ne i kishim ftuar për respekt dhe nuk donim të grindeshim: shikonim njëritjetrin të hutuar e të befasuar: po ta kishte emrin- Agime, do të mendonim se i kanë ardhur mestruacionet!? Kurrsesi nuk po i jepnim dum kësaj pune, dhe dy ditë na çorientoi krejtësisht! Kur çfarë të mësojmë: Agim dallaverxhia paska mbajtur vetëmpërvetëm orë letrare nëpër qarqet gjakovare!! Ku i ka shitur vetëm librat e veta dhe ka marrë edhe bashishe!!

Po ky farë “demokrati” Agim Gjakova doli me teksin te “Bota sot”: Mga 200 petrita që e themeluar partinë e Enver Hoxhës, 20 ishin nga Gjakova! Për këtë e pata qortuar në mencën e studenëtëve përpara disa profesorëve: Agim, nuk përjashtohet mundësia që të ketë pas edhe ndonjë sokol, por tanimë dihet sheshit se shumoca absolute kanë qenë sora e korba të zinj!! Po ti si po paraqitesh: herë demokrat e herë socialist!?!

Komploti i trojkës Agim Gjakova-Bujar Abdullahu-Sabri Novosella, ka karakter edhe politik edhe fetar: ata janë një grup “myslimanësht” ekstremistë të pa fe e të paatdhe, kurse ne: Pashk Staka, Fatmir Hoxha, Hajdar Sejzullahi, Kadri Mani... jemi të krishterë.

Ata kanë arritur ta korruptojnë edhe KQZ-në! Vendimi i tyre:

 

Republika e Kosovës

 

Komosioni Qendror i Zgjedhjeve

Prishtinë, nr. 431/25.06.2010

I nënshkruar nga Valdete Daka, kryetare, bie duhmë korrupsioni! Për këtë janë të njoftuar: Ombudspersoni, Kryeparlamentari, Kryetari i Koosovës!!! Tash do të shkojmë edhe në gjykatën Kushtetuese dhe në- ilegalitet! Banda komuniste bëri atentat në NDSH, në partinë nacionaliste të Prof. Ymer Berioshës e të prof. Selman Rizës!!

 (Vota: 14 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora