E shtune, 23.09.2023, 04:25 AM (GMT+1)

Kulturë

Mehmetali Rexhepi: Veza e heshtjes

E hene, 15.02.2010, 07:49 PM


Mehmetali Rexhepi

Veza e heshtjes

vizatime të lëbyrshme në vetëtimë  
tej dritares bubullima përndjek qetësinë 
edhe dy sy shkëlqejnë
mezokohës së zemrës
impulse ritmike i shpien

*
heshtja gllabëron mësyerjen 
ata sy ngadal mbyllen 
buzëqeshje e lagësht
vërshueshëm rrjedh
niset në kërkim të ëndrrës së torzuar

*
pa busull lundron
në ishullin e buzëve hudhet 
buzëqeshja e natës rrëshqet  
nga fotografia e ditës
tëmbëli i buzëve derdhet 

*
sytë hapen të zmadhuar 
një hënë diellore ka dëftuar 
"të kam ëndërruar"
pas një lemze 
çeli një vezë heshtjeje

Gjilan, dhjetor 2009


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora