E diele, 28.02.2021, 10:54 PM (GMT)

Saimir Strati për herë të dytë drejt librit Guinnes

“Kur fillon ta njohësh mirë Saimir Stratin, ta njohësh si artist dhe si njeri, pyet veten: nga vjen ai, vjen nga një e shkuar e largët apo vjen nga e ardhmja”, shkruan për të shkrimtari i njohur Zija Çela. Shkrimtari vëren se Saimiri ka një simbiozë në punë dhe në jetë, ka një binjakësi shpirti i tij artistik. “Ka dukje, buzëqeshje të vetvetishme, vlime e përvëlime të avullta, ka diçka të gëzueshme e diçka të trishtueshme, me një fjalë, ka ngjyra. E kjo, s’di përse, të sjell ndër mend...

Mehmet Elezi: “Gjuha standarde ose shqipja e qethur si ushtar”

Nuk e kundërshtoj unë standardin e sotëm: vetë ky standard është kundërshtari më i madh i vetes. Diku, te Zarathustra më duket, Niçja thotë se heretikët i pjell fanatizmi. Nëse kundërshtimet ndaj standardit po vijnë duke u shtuar, shkaqet duhen kërkuar te fanatizmi përjashtues i tij...

Kur nuk e punon tokën vetë, ta punojnë të tjerët

Kjo është e përbotshme dhe e përjetshme. Nuk ka ndryshuar kurrë dhe kështu ka për të mbetur në jetë të jetëve. Vetëm toka mbetet po ajo, po aq. As nuk zmadhohet e as nuk zvogëlohet. Gjithçka mbi të në këtë jetë lind, rritet e vdes, gjithçka ndryshon, zmadhohet apo zvogëlohet, ndërtohet apo...

At Zef Pllumit, spitali Gemelli, Romë

Padre, ndigjova që ke fillue me ardh ndër mend e me thanë të drejten jam merzitë pak. Ti pate premtue para do vjetsh se ke vendosë me ndejtë i marrë e mos me dekë, për me tregue. Tash po ndij nga miqtë e përbashkët prej Rome se je shtri atje n’Gemelli dhe nuk po ndin ma zanin e marrisë...

Atdhetari i zjarrtë, Paolo Kadikamo, i lënë në harresë!

Mund të them me plot gojën se kurrë s’mund t’i fitonim ato ndjenja të zjarrta patriotike që fituam në kolegjin e S. Demetrio Koronës, sikur të kishim mësuar në një shkollë të Shqipërisë, për arsye se malli i Atdheut ndihet më shumë dhe më thellë kur je larg Atdheut...

Teli Stefani, aktori qe solli Zagorine ne film

Mes emrave të shumtë që kanë kontribuar në kulturën tonë kombëtare e veçanërisht në filmin shqiptar, pa dyshim, është edhe ai i aktorit të shquar të teatrit gjirokastrit Teli Stefani. Të shumtë janë ata që kujtojnë sot rolin...

Thaçi për çdo kompromis për të arritur pavarësinë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe anëtar i Ekipit të Unitetit, Hashim Thaçi, deklaron për BBC-në se Kosova është e gatshme të bëjë të gjitha kompromiset e mundshme në shkëmbim të shtetësisë së Kosovës...

"Seks me pagese", tashmë përmes internetit

Seks me pagesë". Një togfjalësh që më parë nuk shihej nëpër faqe interneti normal, apo nëpër forume ku rrinë dhe meshkuj e femra shqiptarë. Tashmë, parulla duket se nuk është më tabu. Vajza të ndryshme nga Tirana kanë zgjedhur një rrugë të re për të prostituar...

Flamur Shehu, nje album me kenget e harruara

Të largëta në vite, por të afërta për shijet. I këndojnë dashurisë dhe kanë triumfuar nëpër festivale e anketa muzikore. Janë 40 këngë që kompozitori Flamur Shehu i ka përzgjedhur nga krijimtaria e tij gjatë këtyre viteve. Janë përcjellë në skenën shqiptare nga emra të njohur të këngës...

Vdes minatori duke pritur Berishën

Humb jetën vagonisti Medi Jani, 46-vjeç. E zë shkëmbi vetëm një orë para se të linte turnin. Shokët: Baba i 5 fëmijëve të vegjël. Udhëtonte 40 km çdo ditë për të siguruar bukën e gojës. Miniera e kromit në Bulqizë po kthehet në një varr gjigant të thellësive të mëdha për minatorët që punojnë në zgafellat e nëndheshme të këtij barku krom mbajtës, nga më të mëdhatë në Evropë. Dje rreth orës...

Milkani: Ja si u xhirua filmi im i parë

Në vitet e saj të arta, Kinostudioja xhironte dhe shfaqte para publikut shumë më tepër filma sa prodhohen e shfaqen tani,e ndaj edhe quhen vite të arta për filmin shqiptar. Filma që edhe tani pëlqehen shumë nga publiku, shikohen dhe...

Shuhet Begolli, ikona e teatrit dhe kinematografisë kosovare

Është ndarë nga jeta në moshë 63-vjeçare dhe është përcjellë për në banesën e fundit, regjisori Faruk Begolli. Regjisori dhe një ndër aktorët më të shquar shqiptarë të Kosovës, pedagog në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, është shuar, pas një beteje të gjatë me sëmundjen e kancerit. Faruk Begolli, i cili për një kohë ka drejtuar edhe Shoqatën e Artistëve të Filmit të ish-Jugosllavisë...

Rënia e Trojës

Për të gjithë emigracioni është i vështirë, veçanërisht për shqiptarët, të cilët përveç ikjes, i duhet të përballen edhe me braktisjen. Braktisjen e nje shteti që ende nuk është. Sot gjërat janë disi më ndryshe. Ajo që nuk ka ndryshuar është...

Në grykëderdhjen e Bunës

Aiiii... Bash 100 kokrra rosa ka vra për ni or’ e gjys, Mehmeti”. E thotë në dihatje e sipër dhe hap kraharorin. Eshtë rreth 1.87m dhe i ka hije kjo krekosje. Kjo bëmë përbën një nga mrekullitë e parajsës së këtij vendi për Gjok V., 43 vjeç...

Bujar Zajmi, piktori i heshtjes…

Në një studio të vogël, të pastër e plot dritë, të mbushur me intimitetet e artistit dhe familjes së tij ndër vite, me libra shumëgjuhësh, dosje me vizatime, grafika, akuarele, temper, monotipe, pastel, kolazhe e piktura në vaj e akrilik, që i...

Tuna “Bileta” e prerë për MTV

Këngëtarja lozonjare dhe me zë shumë të veçantë Altuna Sejdiu edhe në këtë verë të nxehtë ka vendosur ti përvishet punës për të nxjerrë albumin e saj të ri në tetor. Kësaj radhe Tuna i ka qëndruar besnike rrymës R&B… megjithëse në një të...

Oscar Wilde, Profeti i Teprimit

Ky zotëri elegant, i dashuruar pas paradokseve, argëtohej duke skandalizuar shoqërinë e kohës së tij. Deri aty sa konsiderohej si “hero i së keqes”. Edhe sot, madje, liria e tij ekstreme dhe përçmimi ndaj mendimit të shumicës është një...

Shqiptaret e Ukraines. Si kane mbijetuar te tille

Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta.  Kater fshatrat jane te banuara nga Shqiptaret...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora