E merkure, 18.05.2022, 02:32 PM (GMT+1)

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Historia e kombit tonë është si një kaleidoskop i madh, që bashkon periudhat e ndryshme dhe gjurmëlënësit e saj në një unitet harmonik. Ndërsa themeli ynë i fuqishëm, me anë të të cilit ne dëshmojmë dhe mbështetemi, janë personalitetet mbikohore të kombit, ata që ruajtën dhe mbrojtën qenien e kombit tonë të lashtë...

Enver Bytyçi: Juri Kim dhe iluzioni i së ardhmes!

Njeriu bën një jetë të dyfishtë. Midis dramatikes dhe paqes. Midis të mirës e të keqe. Të bukurës e të shëmtuarës. Të drejtës e të padrëjtës. Të vërtetës dhe gënjeshtrës. Në këtë jetë të dyfishtë njeriu nuk është asnjëherë stabil, lufton me veten më shumë sesa me të tjerët. Ndërkohë beson se është...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe Amerika

Në Konferencën e Paqes në Paris, në vitin 1919-1920, Shqipërinë e mbrojti Presidenti amerikan Udro Uilson (Thomas Woodrow Wilson, 1856-1924). Në deklaratën e tij prej 14 pikave, të shpallur më 8 janar 1918, ai kërkoi vendosjen e paqes mbi bazën e parimit të kombësisë dhe të vetëvendosjes së popujve...

Frank Shkreli: Një fotografi vlen më shumë se 1000-fjalë

Thënja “Një fotografi vlen më shumë se 1000-fjalë”, është një frazë në anglisht, por që përdoret edhe në shumë gjuhë të tjera të botës, kur flitet për një ose më shumë fotografi që pasqyrojnë të vërtetën e një ngjarjeje, takimi ose pritjeje të ngrohtë, siç ishte rasti i vizitës në Vatikan i Kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, H. Bujar Spahiu...

Florim Zeqa: Shpresa nuk vdes e fundit!

Ne shqiptarët nuk kemi ardhur në këtë botë për të vuajtur, por për të jetuar. Jeta është një dhe e papërseritshme. Prandaj, të mos lejojmë që bastardët politik t’na shkatërrojnë jetën dhe të ardhmen në vendin tonë...

Fritz Radovani: Don Ded Malaj

Ishte data 24 prill 1959. Flitej per një gjyq po fillimi i gjyqit gati nuk merrej vesh prej duertrokitjesh dhe virrmave si në 1945-46, nga gjeneralët dhe oficerët e naltë të Ministrisë së Mbrendshme të ardhun nga Tirana për këtë gjyq, si dhe nga servilët dhe rrogtarët e komitetëve, dhe nga një mori agjentësh në sallë e...

Albert Zholi: Vexhi Buharaja, eruditi i trajtuar si endacak

Në konkursin letrar që u shpall me 1 janar 1942, kur ishte 22- vjeçar, ai fitoi çmimin e parë me poezinë “Përpara Tomorit”. Ja disa vargje nga poezia “Përpara Tomorit” e shkruar nga Vexhi Buharaja, fituese e çmimit të parë në konkursin letrar, që u organizua në Tiranë, në vitin 1942...

Idriz Zeqiraj: Williamson – ‘Jo transplant organesh, por ka diçka tjetër'!?

Lufta dhe paslufta në Kosovë, kanë relativizuar shumë ndjenjën e drejtësisë dhe të solidaritetit ndër-shqiptarë. Një padrejtësi që i bëhet një personi, në fshat, lagje apo qytet, duhet të jetë shqetësim, për tërë fshatin, lagjën apo qytetin. Mjerisht, nuk ndodhi kështu. Vrasjet e kundërshtarëve...

Visar Zhiti: Gazetari Dalip Greca shuhet

I përkushtuari i medias shqip në New York, që erdhi nga qyteti i vogël i Lushnjës, ku dhe atje punonte në gazetë, që, kur iku, mori me vete urtësinë e vendlindjes, virtytin e miqësisë, “Shkëndijën” lushnjare, pêrvojën në “Fjalën e lirë” dhe “Republikën” e atdheut. Duke mërguar në SHBA, përftoi në hapjen e metropolit botëror...

Fritz Radovani: Don Mark Bici

Asht fat i madh që me dosjet e të mbytunve e të zhdukun në hetuesi ose në Sigurimin e shtetit komunist asht marrë studjuesi Dr. Pjeter Pepa (2007) e, na ka lanë gjurmët e Tyne të pashlyeme pa të cilat sot nuk do të dinim asgja.Don Mark Bici asht kenë me origjinë nga Mirdita. U le në...

Kalosh Çeliku: Kopeja me zgjebe ndjek autorin

Koha e ngjarjes: Vitet e ndryshimeve demokratike, kur rrufjanët,“patriotët” e vonuardhe kulturofagët i prinin popullit për në liri dhe i forconin radhët e tyre në policinë letrare me kulturofagë, gjysmëanalfabetë dhe këlyshë me zgjebe për të kurdisur linçe intelektuale dhe për të krijuar...

Florim Zeqa: Fabrika nuk kalon, pa kaluar eskavatorët mbi trupat tonë!

Nën moton “Ta mbrojmë Klinën, Lulen e Dukagjinit”, në Dollc të Klinës u mbajt protesta mbarëqytetare kundër ndërtimit të Fabrikës së Çimentos. Emërues i përbashkët i të gjithë oratorëve dhe pankartave të kësaj proteste ishte mbrojtja me çdo kusht e ruajtjes së ambientit dhe ruajtjes së shëndetit të qytetarëve...

Kastriot Dervishi: Dokumenti i njohjes së Shqipërisë nga SHBA

Sekretari i shtetit, Charles Evans Hughes (1862-1948) më 25.7.1922, la këtë porosi për të komisionerin në Shqipëri, Maxwell Blake:“Në datën 28 korrik mund t'i dorëzoni ministrit të Jashtëm të Shqipërisë (Pandeli Evangjeli-shënim) një njoftim me...

Xhelal Zejneli: Iluminizmi dhe interpretimi social dhe kulturor

Interpretimi social dhe kulturor – Në kundërshti me qasjen historiografike intelektuale iluminizmit, që i analizon rrymat ose diskurse e ndryshme të mendimit intelektual brenda kontekstit evropian në shekullin XVII dhe XVIII, qasja kulturore-sociale i studion ndryshimet që kanë ndodhur në kulturën dhe në shoqërinë evropiane...

Gjon Keka: Heroizmi hyjnor i Gjergj Kastriotit arbëror

Historia e jetës dhe veprës së heroit, burrështetasit dhe vizionarit  tonë Gjergj Kastriotit është mbushur me vlerësime të larta, me hyjnizimin e natyrshëm të tij jo vetëm nga studiues, historian e autor tanë që nga Barleti,  Bardhi, Bogdani e deri më sot,  por edhe nga studiues, historian e autor të popujve të ndryshmë europian...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora