E marte, 28.06.2022, 01:25 AM (GMT+1)

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Historikisht, kemi qenë popull i përndjekur dhe pushtuar, i arratisur me  shekuj maleve për liri. Mëmëdhe, dhe Atdhe. Dimërit, nëpër vende të nxehta, e Pranverës në vendlindje. Nateditë, kemi shtegtuar si lejlekët nëpër Turqi, Rumeli, Kosovë, Shqipëri dhe botë. Edhe, të përzënë me dhunë nga vendlindja, në kohën e Turqisë dhe Serbisë Madhe...

Frank Shkreli: Presidenti John F. Kennedy - Unë jam qytetar i Berlinit

Në Qershor të vitit 1963, Presidenti John F. Kennedy filloi një turne në Evropen Perendimore, e cilësuar si një vizitë e vullnetit të mirë dhe si një vizitë me qëllim për të forcuar unitetin në radhët e aleateve të Amerikës në Evropë. Presidenti Kennedy e filloi turneun e tij evropian në Gjermani, një vend ky që...

Albert Zholi: Kujtimet e 'Artistit të Popullit' Luftar Paja

Rrëfimet e Luftarit janë gjithmonë befasuese. Ai rrëmon në kujtesë dhe nxjerr gjithmonë xhevaire. Me mall kujton gjithmonë fëmininë sidomos në Patos, i cili për kohën ishte një qendër e zhvilluar në krahasim me qytetet e tjera. Ai nuk krahasohej me fshatrat e asaj kohe. Jo rrëfimi i Luftarit…

Fritz Radovani: Vdes prej torturash Don Ejëll Deda

Shpesh njeriu mbetet para një fotos tue mendue me vete: “Sa shumë i ka takue me kalue një popullit aq të vogel, sa ishte Populli i vuejtun Shqiptar!”Don Ejëll Deda ishte djali i një familjes qytetare të Shkodres, i lemë me 23 Mars 1917. Shkollen fillore e kreu nder Freten, ndersa të mesmen n’ Jezuit...

Idriz Zeqiraj: Deputeti i popullit apo armik i popullit?

Qeveria aktuale, e vetëdijshme për nevojen e ngritjes të pagës minimale, vendosi që, së pari, ta bëjë një ngritje të arsyeshme, për afro 100 mijë të punësuar, me pagesë të ulët mujore. Ishte një zgjidhje e mirëpritur, për të përmirësuar, sadopak, standartin e ulët të familjeve skamnore. Ky ishte fillimi i një përkujdesje...

Luan Kalana: Labirinthet e planetit

-Jetojmë në rrugët pa fillim,por vazhdojnë qe s’kanë as fund ,një kalvar i gjatë,copëza-copa.si ajo loja me pazëll,rreth tokës,dredha e kthesa  fush e mal,në qiell zgalem,në ujë midis oqeaneveJam mërgimtar kam fluturuar si zog shtegtar midis dy kontinenteve...

Bashkim Saliasi: Miku im Viron Kona

Si det i thellë, me dallgë e valë.Si mal i lartë me lisa dhe borë,Me zërin e qetë dhe të ngadaltë,Vironi i ëmbël dhe vllazëror. Në jetë rastësia është dhe fat,Të njohësh njerëz t’mirë, fisnikë,Kjo jetë e shkurtër, po aq e gjatë,Provon sa vlen një shok, një mik...

Xhelal Zejneli: Si u krijua Bashkimi Evropian

Llogaritur me datën 31 janar 2020, Bashkimit Evropian ka 27 shtete anëtare: Austria, Belgjika, Bullgaria, Çekia, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Greqia, Gjermania, Holanda, Hungaria, Irlanda, Italia, Kroacia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Polonia, Portugalia, Qiproja, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia...

Edison Ypi: Ypi denbabaden

Fisniku, aristokrati, patrioti, eruditi, folësi i disa gjuhëve të huaja, anglofili që katër fëmijëve nuk ua vuri emrat Hasan e Hysen, Merjem e Myzejen, por Dezdemona, Elizabeta, Edison, Eduard, ju përgjigj dajës me kërcënim;-Kurrë nuk do ta ndërroj mbiemrin !Ypi elegant me një rrokje dhe tre gërma, Ypi muzikor me...

Nue Oroshi: Zgjedhja në mes të Gjergj Kastriotit dhe Sulltan Mehmet pushtuesit!

Mijëra  shqiptarë anë e kënd trojeve etnike shqiptare dhe nga diaspora e madhe atdhetare më kanë shkruar këto ditë me shqetsimin se çka po ndodh me kërkesën e Muranës së Gjergj Kastriotit - Skënderbeut në Prizren.Meqenëse kanë kaluar një vit e gjysmë dhe ende nuk është marrë një vëndim i prerë nga...

Enver Bytyçi: T'i themi Jo planit të Macron për integrimin!

Presidenti francez, Emmanuel Macron, edhe në cilësinë e kryetarit të radhës së presidencës së BE-së, ka propozuar që të krijohet një paradhomë e Bashkimit Europian me disa vende që do të jenë në pritje si vende të asocuara! Sipas këtij plani, këto vende do të ndihëmohen me financimet europiane...

Fatmira Beqja-Veseli: Një gjerdan të artë për gruan shqiptare

Jam njohur me znj. Vilhelme Vrana-Haxhiraj, nga bisedat me mikun tonë, krijuesin dhe studiuesin Kadri Tarelli, i cili flet me admirim për këtë vlonjate nga Kanina, të fisme nga rrënjët, por edhe shkrimtare, poete e studiuese mjaft e njohur në letrat shqipe e cila mban titullin “Mjeshtre e Madhe e Penës” dhe...

Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona

Harresa ndaj njerëzve të mëdhenjë, aq më tepër ndaj heronjëve jo vetëm kombëtar por ndërkombëtar europian si Gjergj Kastrioti do të ishte mallkimi më i madh që një popull e komb i bënë vetës së tij. Popujt apo kombet që i kanë mohuar ,njollosur e harruar heronjt apo figurat themeltare të tyre kanë mbetur pa atdhe...

Toma Roman: Një kriminel komunist me mbi 100 viktima në Bullgari dhe Rumani

Vë bast, megjithatë, se vështirë që dikush ka dëgjuar për Jusuf Amzanë (George Ivanov dhe George Ivănescu). Në fakt, është i njëjti person… Nga dokumentet kam mësuar se Jusufi u bë Gheorghe Amza Ivănescu. Në janar të vitit 1952 ishte dekoruar si Kapiten nga Republika Popullore e Rumanisë...

Satira nga Sevdail Hyseni

Bomba në StrukarNa doli me bisht,Dikush po i frynZjarrit qëllimisht! Mjaft se na çmendënVotimet në rresht,-Nuk digjet jorganiVetëm për një plesht! Nga zgjedhjet serikePo na shkon vera…

Ibrahim Kabili: Për njeriun e mirë, Selim Hysa

E padrejtë u tregua jeta me shokun, kolegun,  mikun dhe njeriun e mirë Selim Hysa. Ai prej kohësh vunte nga një sëmundje e rëndë. Që të mos mjaftonte kjo bëri edhe një aksident të frikshëm. Vdiq më 23 prill 2010 në moshën 62 vjeçare dhe u përcjell për në banesën e fundit nga familja, shumë dashamirës, miq, shokë dhe kolegë pune...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora