E hene, 24.01.2022, 08:16 PM (GMT)

Enver Bytyçi: Felliqesirat e Erion Velise dhe Kapja e Sportit

Ajo qe ka ndodhur me Erjon Veline sot dhe felliqesirat qe nxjerr nga goja kunder Mand Dukes jane kulmi i ligesive, perversitetit dhe intrigave qe mbart kryetari i Bashkise se Tiranes.Synimi eshte te kapet bota e sportit e te perdoret per politiken e Rilindjes. Ky eshte qellimi i Veliajt, por edhe i Edi Rames...

Kastriot Dervishi: Më 23.1.1946 u arrestua Musine Kokalari

Më 23.1.1946 u arrestua Musine Kokalari, anëtare e Koalicionit Demokratik, opozita e parë shqiptare e pasluftës, e përbërë nga grupi i rezistencës, monarkistët dhe socialdemokratët. Opozitarët që kërkuan vetëm liri në zgjedhje dhe shtyrje të datës së tyre, u trajtuan si kriminelë nga një regjim kriminelësh. Bashkëlidhur...

Fahri Xharra: Nga turmat e mjerimit në kërcenim të shqiptarisë - sllavët

Shpesh e ndiej të nevojshme që të freskohem me mendimet e arta të shprehura nga mendjet e ndritura të kombit , të cilët nuk dinë t`i spjegojnë ndryshe por vetëm ashtu se si ata i ndjejnë në brendinë e shpirtit të tyre. Më pëlqen sinqeriteti i të shprehurit ; më pëlqen vetëdija e lartë...

Artan Fuga: Sfidat e partisë demokratike në zgjedhjet e parakohëshme lokale

Si duket partitë politike po bëhen gati të shkojnë në zgjedhjet për kryetarët e bashkive në gjashtë komuna të rëndësishme. Kjo është një ditë dhe një etapë e rëndësishme edhe për qytetarët votues, por edhe për të gjithë popullsinë e këtyre bashkive. Jo vetëm sepse deri tani ata jetojnë në qeverisje lokale...

Hasan Hasanramaj: Peja, 6 herë u bë shkrumb e hi nga dora e pushtuesve

Qytete dhe fshatrat e Rrafshi i Dukagjinit paraqesin një burim të begatshëm të trashëgimisë materiale dhe shpirtërore të periudhave të ndryshme historike, të cilat veçohen për nga vlerat, cilësitë, karakteristikat me rëndësi të madhe. Zbulimet arkeologjike në arealin e tyre tregojnë se në këtë...

Gjokë Dabaj: Të mësojnë, edhe gjuhësisht, ku gjendet Shqipëria!

Këtë punë duhet ta fillojnë të parët profesorët e gjuhës shqipe. Ata që kanë kryer  në universitetet dhe në fakultetet tanë degën Gjuhë Shqipe dhe Letërsi dhe që punojnë si pedagogë nëpër fakultete, si studiues në institutet e gjuhësisë e të letërsisë shqiptare, apo si mësimdhënës nëpër...

Fahri Dahri: Disa detaje për Pirron e Epirit

Lidhur me shkrimet për origjinën e Pirros së Epirit, e ndjej detyrim të bëj disa sqarime shtesë, mbasi krahas të tjerave edhe si bir i lindur në ato troje.Për mbretin Pirro i Epirit ka shumë shkrime, të para dhe pas Krishtit. Edhe para një muaji është një intervistë e...

Brahim Avdyli: Metafora e ligjërimeve të dritës

(Novela e dytë për Prof. Muhamet D. Rogovën,me nota biografike dhe autobiografike)Paraversion1.Shpirti im i gjallë më dërgon në kohët më të vjetra që të rikujtoj diçka të veçantë nga rinia shkollore. Sikur fotografitë në dorë, edhe kujtimet e një kohe të rinisë i shfleton, të cilat një nga një i shikon, me...

Emin Azemi: Thellësia e vëzhgimit - rrjedhojë e leximit të vëmendshëm

Libri i Sabit Rrustemit “Vepra letrare grishje e përhershme” ndriçon një fushëveprimtari tjetër përballë poetit dhe tregimtarit, që e kemi njohur deri  më tani. Punimet që janë përfshirë në këtë vëllim dëshmojnë për një vokacion tjetër, ku autori përpiqet ta “destilojë” shijen e leximit deri në kufij...

Përparim Hysi: Malli i vendlindjes

Libri"VËRZHEZHA në këndvështrimin tim" është si një"fjalë e fundit" e  të ndjerit, se iku fare parakohe nga mortaja covid,  Këto fjalë që do lexoni në këtë"ese", do t'ia kisha thënë, kur ndërroi jetë më 15  shkurt 2021. Iku, kur i buçiste shëndeti dhe unë nuk"guxova" t'i hidhja një grusht...

Ilir Levonja: Me gazetaren apo me sulltanin?

Sedef Kabash një gazetare e njohur turke, u arrestua dje në Stamboll. Akuza, është tallur me presidentin Erdogan. Ajo ka shkruar në faqen e saj në Twitter ketë sentencë. ''Një buall mund të gjej rrugën për t'u futur në pallat, por kjo nuk e bën atë mbret. Bën pallatin një stallë''. Ka marrë...

Kastriot Dervishi: Mirë serbi Dushan, po 160 të tjerë çfarë ishin?!

Në një letër të datës 9.2.1944 të komandantit të Brigadës së 1-rë, Mehmet Shehu, për komandantin e përgjithshëm të forcave komuniste, serbin Dushan Mugosha (“Saliu”), pasi flitet për goditjen e shqiptarëve, thuhet se forca e brigadës ishte 1015 veta, prej të cilëve 850 shqiptarë. Pyetja është se...

Xhelal Zejneli: Leon Tolstoj

Leon Nikollaeviç Tolstoj (rus. Lev Nikolaeviç Tolstoi, Jasna Polana, /guberni e Tulit, 9 shtator 1828 – Astapovë/Astapovo, gubernia Rjazanska, 20 nëntor 1910), është prozator, dramaturg dhe publicist rus. Lindi dhe vdiq në Perandorinë Ruse. Pasardhës i një fisi të vjetër fisnikes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora