Zeqir Lushaj: Brezat që bashkoi ky Shënkoll i Verës

U ndiem te privilegjuar unë dhe bashkëshortja ime kur familja Kapllaj, Arbeni e dr Domenika (Gjekmarkaj), na ftuan miq në familjen e tyre ne Lezhë per naten e  Shenkollit të Veres i cili festohet me 8 Maj. Festat na gezojnë më shume se edhe po na grumbullojne e ...

Rexhep Shahu: Luftëtari i Lirisë Avdulla Tafili

Avdulla Tafilin e bëra mik sa e njofta që kur erdhi në Kukës me trupat e Kosovës në fillimet e vitit 1998. Ishte 51 vjeç atëhere, ose ndër më të vjetrit në atë kohë përveç 72 vjeçarit Zymer Kryeziu që ishte më i vjetri i angazhuar me trupat dhe që njihej si shok i Jusuf Gervallës...

Ibrahim Hajdarmataj: Bisedë me Prof. Murat Gecaj

- Me sa jemi në dijeni, qëkur ishit student në Fakultetin Histori-Filologji, të Universitetit të Tiranës, keni shfaqur interes për t'u marrë me kërkime e studime shkencore...- Po, është e vërtetë. Sapo ishte krijuar Universiteti i Tiranës dhe ...

Studiuesi Gjon Keka vjen me një Libër të ri

Së shpejti do të dal nga botimi libri i ri i studiuesit të njohur shqiptar Gjon KEKA me titull “Arbëria përball renegatëve(Dje dhe Sot),botues Lena Graphic Design ,Prishtinë ”.Në këtë libër autori trajton çështje e identitetit ,lashtësisë ,pastja mohuesve dhe armiqëve të brendshëm ...

Bardhyl Maliqi: Muharrem Rushiti - përmendore e bardhë

Për njeriun shqiptar, pavarësisht nga personaliteti i tij në fusha të tjera, paçka se ai mund të qe i varfër e i pashkollë apo i pasur dhe i kulturuar, qëndrimi ndaj atdheut ka qenë gjithmoë kriter vlerësimi: Kështu, varësisht nga fryma heroike e epokës, ai mund të ngrihej në ...

Viron Kona: Pas dasme

Për dasmën e të birit,në ftesën e parfumuar bëri dhe një njoftim:të ftuarit të vinin e të gëzonin n`atë dasmë,veç ai s`pranonte prej tyre asnjë shpenzim. Donte t`i kënaqte të ftuarit e shumtë,në dasmën që  s`ishte parë në ato anë,të mos e harronin madhështinë e saj,me valle, këngë, verë dhe...

Xhevahir Cirongu: Sikur ta prekja diellin!

Mbi qepallë të syritFlenë  ëndrrat.Dhe zgjohen atoDuke mbjellë shpresë.Tek lulja e jargavanitNë gonxhe u ulën të flinin prapë. Nga syri rrodhi lotiNë det pikoi, u bë flori,Zgjata dorën ta prekjaAty m’u shfaq nëna...

Ndue Dedaj: Zef Zefi - Trajta të nëpërtymëta

Kur poezia e Zef Zefit të ketë mbërritur plotësisht te lexuesi, poezia shqipe do të ketë fituar dhe një poet modern risor, që me siguri do të lërë gjurmën e vet në të. Themi kur të arrijë, pasi në këtë kohë asgjë nuk ecën më ngadalë se poezia. Megjithatë, ky poet nuk është një ...

Sotir Athanasi: Më ka marrë malli për nënën time

Dyqani ynë në rrugën ALIPEDHU 4 në Pire edhe atë të diel punoi. E nënvizoj ngaqë në mbasdreke ne kishim vendosur të festonin përvjetorin e dytë të çeljes së këtij aktiviteti tregtaro- artistik që, gjithsesi, mbas pune merrte, ndoshta, më tepër kuptim. Pra...

Sejdi Berisha: Mprehtësia e mendimit krijues

Krijuesi Ryzhdi Baloku, i cili kryesisht i takon krijuesve të veprave historiografike, të romaneve po ashtu letraro-historik, kësaj radhe publikut dhe opinionit lexues i prezantohet me një libër me titull mjaft karakteristik, “Në fronin e shkrimit”, me të cilin pretendon dhe ia ka arritur...

Saimir Lolja: Receta pa komb

Libri RECETA PA KOMB ka përmbajtje ndryshe nga një hartë mendore e zakonshme. Libri e përparon historinë shqiptare duke e ndriçuar atë më mirë. Aty lexohet ajo që nuk ishte menduar më parë. Libri nuk është opinion personal. Libri është si një bibël shqiptare...

Vjollca Pasku: Verë e kuqe me erë deti

Në frymën e dallgëve dëgjoj një pëshpërimë:“Të dua, të dua!” në gjuhën e kaltër ujore.Ti vjen me një gotë vere të kuqe në dorë,ta pish me fund në buzët e mia, tretësirën yjore...

Herman Çuka Zeka: Zoti është me pushime

Kur doli në rrugë, pasi mbylli dyqanin, një rrymë ajri iu përplas mbas fytyrës egërsisht me fjollat e dëborës që binin të mëdha dhe të hutuara, për faktin se dhe ato çuditeshin si mund të ndodheshin aty, në atë qytet si Roma, që ishte vërtet gjë e rrallë me këtë dimër të ...

Atdhe Geci: Të tradhëtuar në prejardhje

Shkencëtari e dinte të vërtetën, por, kishtefrikë dhe e pyeti shtetin. Shteti i tha; ti i dirregullat! “Ne s´kemi nevojë të shpikimstërgjyshër, pasi stërgjysh né nuk kemi!”Shkecëtari u shtang gjatë,.. por e firmosi!Ajo fjali famëkeqe e studiuesit të nderuar...

Ryzhdi Baloku: Sejdi Berisha - Peizazh i jetës sime

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i krijuesit Sejdi Berisha me titull "Peizazh i jetës sime", i cili është i tridhjetenënti me radhë, ndërsa i tetëmbëdhjeti me poezi.Në këtë vëllim poetik prej 148 faqesh, autori i ka radhitur 93 poezi të përzgjedhura, të cilat i ka sistemuar në një njësi sipas renditjes ...

Demir Krasniqi: Tri legjenda - një Shqipëri

Hej , ani si bylbylat , o, prej kafazit –More, po i këndojmë , o, TRIO ZAJAZIT !More, Bacë – Rexhepit , me djem të vet –More, që kënduan për ne , shumë vjet !Ani , kur këndonin  TRIO ZAJAZI  –Ani , shuhej malli  e  shkrepte gazi !Ani, me atë “ISON” kërçovare –Ani, këngë e valle...

Gëzim Llojdia: Si vdiq në Durrës albanologu Babinger

Ishte një ndër albanologët më në zë .15 janar 1891, kohë lindja e albanologut gjerman Franz Babinger. Ka shkruar mbi 500 studime shkencore  ku historia e vendit të tonë  z vend të veçantë. Në vdekjen e tij aksidentale duke mbytur në Shqipëri më 23 qershor 1967 kur ai...

Remzije Zekolli: Një vepër monumentale

Prend Buzhala “Gojëtaria mbretëresha e fjalës së shqiptuar”, Rozafa,  Prishtinë 2017. Ese, trajtesa,studime,antologji e teksteve të fjalimeve nga gojëtaria shqiptare. Vëllimi i parë - Studiuesi i palodhur i letërsisë shqipe, me punën e tij fisnike, çdo ditë  është duke na befasuar,  është duke bërë mrekulli...

Qamil Alushi: Jeta e transfiguruar në bukuri poetike

Është vëllimi i 13 me poezi i poetit  Qazim D. Shehu. Lexuesi ka tani në dorë një libër me 158 krijime të reja poetike, motivet e të cilave autori i ka qëmtuar  me një punë këmbëngulëse plot pasion e në një mjedis njerëzor, siç bën bleta me nektarin e luleve. Poezia është ...

Jusuf Zenunaj: Atdheu im i dashur

T'i dua edhe plagët qe more deri dje,i shtrenjti, i bukuri imi atdhe !T'i dua dhe bjeshkët nga sjell ujë lumi,që i fali parija sikur ta kishte zënë gjumi !E dua edhe pasjen e tê tjerëve,dua dhe diellin që më djeg si n'pikvere...

Engjëll Fino: Për nënë Mine Dragoj

Në vitin dyzetë e katërJanari dyzetë e gjashtë,Në Përmetin kala trimashHedh shtat brigad e gjashtë. Pesh krenare mbi supeVajza e djem si levendë,Me yje ndezur mbi ballë...

Albert Habazaj: Jorgo Bulo - Naimologu me Penë të Argjendtë

Jorgo Bulo (27.04.1939-26.11.2015). Zagoriti i madh nga Sheperi, akademik Jorgo Bulo ka ikur por ai është me ne, me emrin e tij gjithëpërmasor, me veprën e tij, që shkëlqen si shembëlltyrë e Penës së Argjendtë. Lindur në atë vend të trëndelintë e bujar për...

Keka: Iliro- arbnorët konrtibutor në periudha të ndryshm

Në shumë periudha të rëndësishme të historisë europiane,por edhe botërore iliro-arbnorët dalin të jenë kontributorët e saj,nuk është rastësi edhe kontributi i madh i Gjergj Kastriotit në mbrojtjen e civilizimit europian. Edhe ky imazh nga kronikat e vitit 1877 me një ...

Tefik Selimi: Mehdi Kadriu, si 16-vjeçar mësues

Sa bukur tingëllon fjala mësues! Nuk ka profesion më të shenjtë e më të ndershëm se të jesh mësues. Mësues, emër që nuk harrohet, por që adhurohet nga të gjithë njerëzit. Të jesh mësues, do të thotë, të jesh edukator i parë i popullit. Pse jo? Të duan shkollarët dhe populli. Je...

Xhemaledin Salihu: Libër me shumë të mira dhe dy të meta

Libri në fjalë është botuar edhe në gjuhën angleze, i përkthyer nga Tahit Dalipi, në katalogim të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës në Prishtinë, me shenjën 394.3(496.51.2), shënon valet popullore të Kosovës.Libri në gjuhën shqipe ka 45 faqe...

Atdhe Geci: Orfeu nga Rogana

O ti që nënë i ke yjet, hënën, kosmosinje më e bukura dashuri e gjitha lulevemë i ëmbli çast i jetës sime të jetuarti, vetëm ti, mua më ushqen me bukuri Në Roganë ku unë jam lindur e rriturnjë fije bari, di ta çaj gurin e shkëmbinnjë fije bari është e fuqishmja natyrës...

Viron Kona: Ujin e ka zënë kuçedra

Sapo doli në oborr,vajza dëgjoi fishkëllimën,mori shtambën të mbush ujë,dhe te kroi e mbajti frymën. Nënë sot mund t`kthehem vonë,s`kam faj unë, që uji s`po vjen,mbase e ka zënë  “kuçedra”,apo djali që fishkëllen?...

Resmi Osmani: Andrea dhe Helena (4)

Vend i panjohur,  të tjerë njerëz, të tjera zakone, tjetër jetë. Kjo ishte Arbëria,  ku e hodhi dora e fatit. E ndante  një rrip det nga vendi  i saj, por që për të s’kish dëgjuar të flitej asnjëherë. Si do që e donin,Zamfina dhe vashat e rrethonin me kujdes e dhimbsuri, që ...

Milazim Kadriu: Eleni Mingu Birçaj - Miqësi dhe dashuri

Pas botimit në italisht të librit me fabula, autorja Eleni Mingu Birçaj, vjen para lexuesve me këto fabula edhe në gjuhën shqipe në librin e titulluar “ Miqësi dhe dashuri ” ku janë të përfshira 11 fabula.Origjina e fabulave apo përrallëzave  është shumë e lashtë  por që...

Mehmetali Rexhepi: Ora e befasive të jetës

Para librit që do t`i qasemi, Demir Behluli nxori vëllimin me proza të shkurta “Kur njeriu flet vetëmevete”, më 2005. Këto tregime miniaturale sollën ri-gjetje në bukurshkrimin e këtij autori.Që nga vëllimi me tregime “Trenat e bukës”, botuar më 1997...

Nuri Plaku: Jorgji Kondakçiu dhe historia e 'gjelbër'

Në historinë e zhvillimit urban të qytetit të Fierit ka shumë protagonistë me kontribute të spikatura qytetare të cilët nuk njihen nga opinioni i gjerë shoqëror. Një i tillë është edhe Jorgji Kondakçiu i cili i përket historisë së “gjelbër” fierake, të gjysmës së parë të shek...

Sami Repishti: Frank Shkreli - Demokracia nuk pret

Përshëndetje Z. Kryetar,Të nderuem kolegë e miq të Vatrës dhe kolegut Frank Gjeto Shkreli:  Mirëdita!Ju falënderoj që më jepet sot mundësia me thanë dy fjalë të mira për kolegun tim Frank Gjeto Shkreli. Siç thotë edhe emni ai vjen nga katundi i Shkrelit. Unë vij nga Repishti, të dy pjesë e rrethit ...

Selam Sulejmani: Në Tetovë u promovua 'Illz'

Në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Tetovës u bë promovimi i 12 numrave të revistës letrare ,,Illz”, kushtuar personaliteteve të letërsisë shqipe si, Gjergj Fishta, Naim Frashëri, Ismail Kadare, Zija Cela etj. Në këtë promovim, theks i veçantë iu kushtua numrit 10 të ...

Shyqyri Fejzo: Vetingu i kafshëve

Në një cep në fund të avllisëMe fjalime e debate u tundIshin gjithë kafshët e shtëpisëVetingut po i japin sot fund Derri:“Virtyti humbet në interesaSi përrenjtë e lumi në detPremtimi shkrihet si vesaE djela për sojin tonë kjamet...

Mehmet Musa: Trimave të Prekazit

Sot me 13 mai 2018 u mbushen plot 37 vite qe kure forcat e policise, ushtrise e Partise se kasnecit Tito, Mehmet Hoxhes, Gjillasit, Ali Shukrise, Rankovicit, Fadil Hoxhes, Stefanoviqit, Sinan Hasanit, Milan Gjuriqit, Kole Shirokes, Lubiqiqit, Veli Deves, Herleviqit ...

Rexhep Kasumaj në gjuhën gjermane

Ist das Schweigen Gold?Sie leuchtet sterblichIn der Ferne weitWie ein tauber WasserfallVergessenIn EinsamkeitUnd sein Gift nimmst duGlücklich überausMit der Brust voller LuftDie von Maske ...

Vjollca Pasku: Tek ty gjeta dashurinë

Unë lulëzoj në degën e krahut tënd si një lule qershie,të pres, si presin lulet ngrohtësinë për të vegjetuar,me urinë e zogjve, të çukis në buzët e tua nektar ëmbëlsie,pres shtratin me dafina qiellore, të më shtrosh përqafuar...

Gjon Markokaj: Valbona kërkon kaltërsinë

Lumi ka bukurinë e vet. Ai e vetëpastron vetën dhe nuk është me transportue mbeturina.Njerzit po gabojnë. Vet dora e njeriut po e bën lumin ibret. Ujë-kthjelltësia e Valbonës po e humbë bukurinë e sajë.Në dy anë nga rrjedhë Valbona ...

Neki Lulaj: Rudi Goga - Jeta dhe Vepra

Në mbremjën e parë të javës të muajt Maj, Shoqata e Artistëve dhe Intelektualve shqiptar „Art Club“ udhëhequr nga kryetari dhe aktivisti i vyer në Ulqin prof Ismet Kallaba, organizoi Përurimin e monografisë dhe ekspozitës retrospektive të piktorit Rudi Goga...

Vladimir Muça: Fyejt e Gramshit

Mbi  gurët e lashtë të Kodrionit, si tingujt e trishtuar të erës, dëgjohet një melodi e zvargur nga vrima e fundit e një fyelli. Një laureshë, që sapo kish ushqyer zogthit me krahë  prej ere, fluturoi nga dega më degë, fluturoi e kurrë më s’u kthye, në kërkim të fyejve të  tjerë, duke ...
Kryesore