Elvi Sidheri: Si u shkruajt vepra madhore e Servantes

Vepra më e madhe e letërsisë spanjolle (e ndër kryesoret e historisë së letërsisë botërore), pati lindur në një vend të zhurmshëm, plot me njerëz të rraskapitur, me duar të ndotura dhe me gjasë edhe të dehur xurxull.E nuk bëhej fjalë për gjindje...

Kalosh Çeliku: “Bugja” iku vertikalisht

“Bugja” siç e thirrnim ne miqtë e tij, në Kërçovë, Shkup, Prishtinë dhe Tiranë erdhi vertikalisht në jetë. Padyshim, ai vertikalisht hyri me penë edhe në Betejat e përgjakshme publicistike dhe politike. Moszgjidhja e Çështjes Shqiptare edhe sot e kësaj dite, herët nuk do...

Fritz Radovani: Misionari Tracki dhe Shqipnia

Njoftohët Drejtoria e Sigurimit të Shtetit në Tiranë, me shkresën  nr. 902/7: “...në bazë të vëndimit të dhënë me datën 17 korrik 1946, u ekzekutuan kriminelët : Llesh Marashi, Kol Ashiku, Nikoll Preng Dedaj dhe Don Alfons Tracki. I pari në litar. Dënimi i tyre në ...

Entela Binjaku: SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë 'Ditën e Donatorëve'

Siç është bërë edhe traditë e muajit Qershor, SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë Ditën e Donatorëve. Në këtë ditë me rëndësi për Organizatën falënderohen të gjithë kontribuesit për mbështetjen që ofrojnë me synimin edhe të zgjerimit të familjes sonë se Donatorëve...

Kalosh Çeliku: Përpjekja e Kastratit përtej varrit

Përndjekja policore politike-letrare (kulturore - artistike), hap pas hapi e Shtetit të “përbashkët” pa emër me rrufjanë dhe partizanë partiak, që nga koha e Serbisë dhe Turqisë: Dje, vullnetarë shqiptar: pashallarë, vojvoda, dhe xhandarë komunistë, ende e vazhdon luftën ...

Fritz Radovani: I paburri shet malet

Ndër themelet e këtyne kullave asht e gurzueme Burrnia, Besa e Bujaria !Kam kenë, kam vue kamben atje, kam prekë portaret dhe jam ngroh tek votra Bujare e Nikollës, mu në maje të Thethit, dhe kam pij edhe goten e rakisë prej Pllumit... Per pa e provue ujin e freskët prej ...

Elvi Sidheri: Gratë për Gjergjin

Në vitin kombëtar të 550 vjetorit të kryetrimit tonë, Gjergj Kastriotit Skënderbeut, mes shumë iniciativave të vlerësueshme apo si rëndom të pllaquritura në suazat e patetizmit tipik të modelit “Më ka çu nana me la gojën” që nuk mungon kurrë në raste kremtesh të tilla ...

Kalosh Çeliku: Mushka e Erdoganit polli mëza

Koha erdhi, sot: Mushka e Erdoganit para syve Botës përparimtare”, kamerave televizive non-stop, mesdite përcjellë mëza të palëpi, në Lëmën e “Kalit Shemës” Zajazit?! Kaçakëve të malit: vëllezërfve:  Kalosh e Lazam Zajazit, dhe Sefer Zajazit me shokë. Krahut djathtë ...

Entela Binjaku: Prezantohet në Tiranë Dora D ’ Istria

Është prezantuar  në mesditën e së premtes libri i autores italiane Roberta Fidanzia me titull “Dora D ’ Istria- Një vështrim femëror mbi shekullin XIX”. Për njohësit e gjuhës rumune libri është përkthyer nga italishtja  nga Viorica Balteanu. Përkthyesja e ndodhur  në Tiranë ...

Ilir Çumani: Dy fjalë për edukatoren që e thërritëm Nënë

Në memorien e njeriut, ka individë që të lënë mbresa e gjurmë të pashlyeshme, të cilat, të shoqërojnë gjatë gjithë trajektores së jetës, deri sa je gjallë. Kristina Kumi, ose siç e thërrisnim të gjithë ne ish - fëmijët e Shtëpisë së Fëmijës "Nënë Kristina", është më shumë se një ...

Ramiz Lushaj: Planeti Amerikë...!

Në atë perëndim rrugëtim të përjetshëm e të përditshëm të Diellit hyjnor, në gjysmë-pjesën tjetër të hemisferës së Globit tokësor, midis kaltërsisë të dy oqeaneve: Atlantik e Paqësor, në hartën gjeopolitike të Botës shtrihet kontinenti i ri i Amerikës ...

Elvi Sidheri: Si mund të shkatërrohet një parajsë në tokë

Të jesh një vend i vogël me pasuri të panumërta natyrore nuk domethënë gjithmonë domosdoshmërisht diçka e këndshme, dhe ndonjëherë mirëqenia mund të sjellë edhe disavantazhe të dukshme.Gjë kjo që dëshmohet fare qartë nga historia e zvetënuar e republikës mikroskopike të Naurut...

Ndue Dedaj: Fantazma e Hamza Kastriotit në parlament

Është Viti i Skënderbeut dhe në vend që të “rikthehet” Heroi Kombëtar me të gjithë madhështinë e tij, politika po kthen tradhtarët bashkëkohës, si Hamza Kastrioti, që këto ditë është bërë protagonist i duelit politik Rama - Basha. Kryeministri e akuzoi opozitën të enjtën...

Fritz Radovani: Korrik 2018 - kujtojmë

●1 KORRIK 1946 Enver Hoxha dekorohet nga Marshali J.B.Tito në Beograd “Hero i Popujve të Jugosllavisë”, dekoratë që e ka edhe sot në 1 Korrik 2018.●2 KORRIK 1919:  Memorandumi  per Konferencen e Paqës në Paris i firmuem nga  Imz. Jak Serreqi Argjipeshkëv i Shkodres,  Imz. Gjergj ...

Gani Mehmetaj: Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (2)

Lobi serbë është i fuqishëm në Tiranë. Goran Bregoviqi, Zdravko Coliqi e viqer të tjerë, të harruar në shtetin e tyre, në Shqipëri e bënë namin. Kryeministri i tashëm ia pati dhënë  Bregoviqit çelësat e Tiranës për merita të nxitjes së luftës serbe kundër shqiptarëve të ...

Gani Mehmetaj: Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (1)

-Serbët i kemi vëllezër, - donin të na i nxirrnin sytë toskët e brigadave shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur u futen egërsisht në Dardani. Nipërit e tyre me përkatësi të njëjtë krahinore: historianë, politikanë, gazetarë, komentues sporti e sharlatanë fetarë, që po...

Bardhyl Mahmuti: Olsi Yazikxhi dëshiron 'të kruhet me shqiptarët e Maqedonisë'

Në emisionin “Provokacija” të Mustafa Nanos, të datës 26 qershor, personi që në komunikimin publik të deritanishëm ka dalë me tri forma të mbiemrit të vet: dr. Olsi Jazexhi / Olsi Yazeji / Олси Јахеџи, akuzon mediet e ndryshme, se gjoja “kanë prodhuar Fake news...

Fritz Radovani: Kurrë ma afër me Europën dhe SHBA

PAPA GJON PALI II mbasi vizitoi Shqipninë e Gjergj Kastriotit...Takohën Dy Burra! Njeni me shpatë të futun në kllef , Tjetri me Kryq në krahnor!Asht Skenderbeu përballë Karol Vojtilës!Asht Shqiptari përballë Polakut që paqë nuk ban me hasmin tonë!...

Elvi Sidheri: Frymë Lufte

Roland Bartetzko - Frymë Lufte - Nëse do ta kishim menduar ndonjëherë se përshkrimin ndoshta më realist dhe asnjëanës për Luftën e Kosovës do ta bënte një i huaj, padyshim që do të qemë habitur fort.Por kjo e vërtetë është aq e mirëqenë saqë nuk ndryshon dot, dhe për ta dëshmuar...

Gani Mehmetaj: Nostalgjikët duan ta bëjnë Serbinë të mirë

Pas afrisë Serbi-Shqipëri (Rama-Vuçiq) ka filluar të nxjerrë krye teza e mbrapshtë sikur gjatë historisë njëmijë vjeçare e kishim mirë me Serbinë deri atëherë kur shqiptarët (sipas tyre kosovarët) vranë e dhunuan serbë për hesap të Perandorisë Otomane! Bartës të kësaj ...

Fritz Radovani: Fra Ndue Vila nuk u dorzue

Oroshi i Mirditës së armëve të vjetra dhe të pakthyeshme të Atyne Maleve të mbushuna me heroi trima, i fali Kuvendit Fretenve një nga Martirët e nderuem dhe besnik deri në diten e vdekjes Fra Ndue VILEN. E njoha në vitin 1951, kur shkova tek Kisha Françeskane e ...

Elvi Sidheri: Friedenreich - braziliani që shënoi më shumë gola se Pele

Nga njëra anë Pele, për shumëkënd, përfshirë FIFA-n, sulmuesi më i shquar i shekullit XX. Për të tjerë, futbollisti më i mirë në histori. Zyrtarisht i njohur si golshënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, duke mundur të shënojë 1151 gola në 1225 ndeshje të luajtura...

Aurel Dasareti: Elita evropiane dhe patriotizmi amerikan

Ata nuk e kuptojnë se Trump përfaqëson Shtetet e Bashkuara që shpëtuan Evropën nga dy fatkeqësi (Luftën e Parë dhe Luftën e Dytë Botërore). Ata simpatizojnë dhe identifikohen me Obamën, i cili tërhoqi një vijë të kuqe në Siri dhe kur pastaj Assad e kaloi atë me armë kimike...

Radovani: Fishta - Shqiptarët e të drejtat e tyne

Zotnij,Ç’ me kohë të Luftës turko – ballkanike e tektej zemrat e Shqiptarëve kanë pikue gjak prej dhimbjes e mjerimit, për arsye që Europa e qytetnueme përkuli në Konferencë të Londres së 1913 ma se gjysen e Shqipnisë e plot një milion Shqiptarë, nen zgjedhë të randë t’ anmiqve të tyne kufitarë...

Elvi Sidheri: Një panair i paepur

Kur të qëllon të jesh i pranishëm në Panairin i Librit të Prishtinës, çdo vit nuk mungon të vëresh pasionin dhe përkushtimin për ta mbajtur në jetë këtë veprimtari që letërsisë shqipe dhe librin shqip, të shkruar nga autorët shqiptarë apo përkthim nga gjuhët e huaja, që ...

Bardhyl Mahmuti: Në shërbim të propagandës serbe

Në kontekstin historik të shpartallimit të Perandorisë Osmane dhe të hapjes së procesit të krijimit të shteteve kombëtare në Ballkan, strategjia serbe u mobilizua si asnjëherë më parë, për t’i përshkruar sa më zi shqiptarët. Për një kohë të shkurtër u botuan me qindra vepra nga ...

Gani Mehmetaj: Moda beduine e iftareve

Shtrimi i iftareve (darkave beduine) në rrugë, trotuare e në çadra është fenomen (i ri), i shëmtuar që e ka pushtuar Dardaninë. Kur i sheh të mjerët e Dardanisë se si e çapëlejnë kofshën e pulës si të mos kishin ngrënë me javë, të mbërthen sikleti. Nuk e di jemi në shkretëtirën arabe të shekullit VII...

Andon Dede: Njeri na la, tjetri po na ikën

Fundjava e kaluar për amerikanët apo dhe shumë më gjerë, qe e ngarkuar me disa ngjarje tragjike që tronditën opinionin publik: pati dy vetë-vrasje: e para qe stilistja amerikane Kate Spade, e cila ndërtoi një perandori të modës me markën e saj, që u gjet e vetëvarur në ...

Lluka: Dëshmi e qenësisë perëndimore të shqiptarëve

10 qershori 1878, në historinë e popullit tonë shenjtëron vullnetin e një populli atdhedashës, të etur për liri e cila mbarte peshën e pesë shekujve jetë të mohuara të qenësisë sonë shqiptare. Ishin kohëra të rënda atëherë kur pretendimet e fqinjëve, të mbështetura nga Fuqitë...

Fritz Radovani: Muzeu ateist Shkodër

45 VJET janë ba nga dita e inaugurimit të Muzeut Ateist “I VETMI NĔ BOTĔ’ dhe, as sot nuk kemi një studim të plotë, që perveç ideatorëve të Byrosë Politike të PPSh, Populli Shqiptar nuk di as qellimin dhe as funksionin që ka krye ai muze antinjerzor dhe antikombtar, i hapun në qendren...

Entela Binjaku: 'E ëmbla Toka ime'

Në prani të nënës dhe vëllait e tij në sallën e këshillit të qarkut, komuna e Barit e  vlerësoi kantautorin shqiptar Ermal Meta, me "Çelësin e qytetit". I pritur me ngrohtësi të madhe nga dhjetra fansa të mbledhur para Palazzo di Città  atij ju dorëzua vlerësimi nga Kryetari i Kashkisë...

Gani Mehmetaj: Letër Kuvendit e Kryeministrit - Ndalojeni diskriminimin e shqiptarëve të krishterë!

Bashkësia Islame e Kosovës me ndihmën e zyrtarëve komunalë ua ka ndaluar shqiptarëve katolikë e protestantë t’i varrosin të vdekurit aty ku varrosen myslimanët. Sipas arsyetimeve të zyrtarëve komunalë nuk mund të përzihen varret, sepse, thonë ata, u fyekan myslimanët!...

Bardhyl Mahmuti: Hoxhallarët komunistë

Çdokush që ka lexuar memoaret e Sulejman Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, e ka të qartë se “hoxhallarët komunistë”, të edukuar në frymën e “marksizëm-leninizmit jugosllav, ishin mishëruar me historinë e huaj”. Është e kuptueshme se, si rezultat i këtij mishërimi...

Fritz Radovani: At Fishta, Paris 1919

24 Qershor 1879 Asht le Fra Ndue VILA (1879 – 1956)U arrestue në Nandor 1946 dhe asht masakrue nga kafshët e sigurimit që donin me futë armët në Kishen e Fretenve. Burrnisht qendroi dhe nuk ua dorzoi çelsat kriminelëve Zoi Themeli e Pjerin Kçira...

Aurel Dasareti: Ne që duam turpin

Kriminelët mund të thyejnë Ligjet dhe Rregulloret sepse e dinë se nuk do të ballafaqohen me pasojat. Megjithatë, shumë shpejt gjithçka do të kthehet kundër tyre, do të përballen me një fund të tmerrshëm, jo me një tmerr pafund...

Viktor Mërkuri: Një mundësi që nuk duhet humbur

Europa duket se ka një vendim për të marrë. Ajo mund të qëndrojë indiferente ndërsa nacionalizmi dhe autoritarizmi lulëzojnë tek Shtetet e Bashkuara (me qasjen “Amerika e Para” nga Donald Trump) dhe në Kinë (që lëviz nga një sistem i vetëm në një regjim të ...

Fritz Radovani: Marshonte Shqipnia socialiste!

1898 Kashnjeti i Mirditës i dhuroi Atdheut një nga Klerikët ma të nderuem e besnikë:DON NIKOLL  LASKAJ, i cili mbasi perfundoi studimet në Seminarin Papnuer në Shkoder, u diplomue në Innsbruck t’ Austrisë per filozofi e teologji. U kthye në Atdhe mbas Luftës së Parë dhe...

Gani Mehmetaj: Viçi i artë

Gjetja e viçit të artë i hutoi banorët e katundeve përreth qytezës së vjetër, të braktisur prej kur nuk mbahej mend, e zgjoi nga letargjia edhe qytetin provincial në rranzë bjeshkëve të larta. Çdo gjë që nisi me pëshpërimë, ndërsa u rritë si orteku i borës. Gratë e morën vesh...

Gani Mehmetaj: Viti i Turqisë dhe ditët e numëruara të Gjergj Kastriotit

Organizata turke TIKA, që merret me rrënimin e monumenteve të kulturës materiale e shpirtërore të arbërorëve-shqiptareve, në vitin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut ka paraparë ndërtimin e 18 xhamive, teqeve e objekteve islame në kështjellat e qytetet shqiptare...

Bardhyl Mahmuti: Jerusalemi kryeqytet i popullit hebre

Transferimi i ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem shërbeu si pretekst për të nxitur protesta jo vetëm në kufirin e Rripit të Gazës me Izraelin por edhe në shumë vende ku popullsia shumicë janë të besimit islam. Vrasja e dhjetëra manifestuesve dhe plagosja e ...
Kryesore