E premte, 28.01.2022, 10:15 PM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit

Shokët e Këshillit të Qarkut të Elbasanit, nderuan me një nga “medaljet” e veta, një veteran oficer Sigurimi, i cili ka shërbyer me përkushtim kundër "armiqve" në vitet 1951-1985 në Elbasan, Ersekë, Librazhd dhe Berat. Dhe në raste qokash të tilla, dalin gjithnjë si mburojë “meritat e luftës nacionalçlirimtare”...

Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie

Lexoni këtë pjesë të letrës së datës 22 prill 1944, të adjutantit të Shtabit të Korçës, Stefo Grabocka, mbi luftimet në Pogradec dhe Dersnik për të kuptuar se çfarë thelbi përbën në të vërtetë “lufta”, aspak nacionalçlirimtare, por vetëm civile:“Nga robërit thuhet se janë dënuar dhe ekzekutuar 20 ballistë. Në...

Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë

Në praktikat e letrave të shqiptarëve të Kosovës të emigruar në Shqipëri, drejtuar Komitetit Qendror, vërehet një racizëm dhe antikosovarizëm nga udhëheqja e Partisë së Punës. Gjuha e përdorur ndaj tyre është fyese. Në të gjitha rastet, ata përgjithësohen duke u quajtur “emigrantë jugosllavë”. Në asnjë rast...

Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit

Zef Prelë Lulgjuraj, lindur më 1930 në Tuz, emigruar më 19.3.1957 në Shqipëri me qëllim që të jetonte këtu te farefisi i tij në Lezhë ose Shkodër, ishte dërguar në kampin e Semanit. Në letrën e protokolluar më 8.5.1957 drejtuar E.Hoxhës kërkon të lejohet të shkojë te halla ose djemtë e xhaxhait. Letra ngeli pa përgjigje...

Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier

Shqiptarët e Kosovës që vinin në Shqipëri, regjimi antikombëtar i E.Hoxhës i cilësonte “emigrantë jugosllavë”. Ai i vendoste ata kryesisht në ferma, në kushte internimi, duke i denigruar kohë pas kohe. Mjafton të shohësh letrat që ata kanë nisur për të kuptuar trajtimin e keq dhe zhgënjimin e thellë që ata pësonin në Shqipëri...

Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri

Me urdhrin e datës 24.12.1976 Reparti nr.318 u vendos në Kosovë të Elbasanit. Synimi i zhvendosjes nga Qyteti Stalin ishte aktivizimi i rreth 400 grave të dënuara në punë bujqësore, por edhe punë të tjera brenda repartit. Në nëntor 1978 këtu gjendeshin 426 gra, prej të cilave 60 të dënuara për arsye politike. Në vitin 1980...

Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966

Në rrugën që më vonë do të njihej si “5 maji”, Ibrahim Biçakçiu ndërtoi një fabrikë cigaresh së cilës i vuri emrin “Flora”. Projekti i tij ambicioz i cili synonte zhvillimin e industrisë së cigareve duke shfrytëzuar duhanin vendas, u ndal me ardhjen e komunistëve në pushtet dhe me burgosjen e pronarit të saj. Godina e fabrikës...

Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm

Me urdhrin e datës 21.1.1966 u krijua Reparti nr.318 Qyteti Stalin (sot Kuçovë), si vend për përqendrimin dhe vuajtjen e dënimit të grave. Një javë më vonë mbërritën nga Punëtoria Qendrore e Artizanatit në Tiranë fillimisht 80 gra, duke shkuar në pak javë në 120 të dënuara. Qëllimi i formimit të repartit ishte...

Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën...

Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës

Njerëzit e ditur që ishin pasuri e patjetërsueshme intelektuale e vendit, të cilët i dhanë ekonomisë miliona dollarë fitime, regjimi komunist i vrau. Kjo sepse dështimet e veta ekonomike, regjimi ua faturonte atyre q nuk kishin asnjë faj. Sot mbushen 45 vjet nga pushkatimi i inxhinierëve të naftës. Pas dy procesesh hetimore...

Kastriot Dervishi: Ekspozimi

Pasi shokët e forcave të ndjekjes mbaruan punë me kundërshtarët politikë, sollën popullin (edhe fëmijë) të shihte të vrarët e shpërndarë në lëndinë. Foto e vitit 1947 në Shijak...

Agron Tufa: Diktatura u restaurua plotësisht

Ja si na njoftonte dje, në faqen e saj, Ministria e Drejtësisë së shoqes Etilda Gjonaj për Ditën Ndërkombëtare të Dreqësisë...Vini re tonin e qetë, të sigurtë dhe krenar të shoqes Gjonaj, e cila i drejtohet me "shok" njeriut më të nxirë, ish oficerit  të Sigurimit Odise Porodini...

Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit

Ekzekutimi i Prek Calit dhe personave të tjerë, ndër të cilët më i njohuri është Dom Ndre Zadeja, është kryer më 25.3.1945 nga forcat e Brigadës së 2-të të Mbrojtjes së Popullit. Emrat dalin nga një korrespondencë e Shefqet Peçit (komandant i Korparmatës së 3-të) dhe Enver Hoxhës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora