E merkure, 29.03.2023, 06:52 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Mjeket, antihumanet e djallit!

Kohe me pare lexoj ne nje gazete se si nje qytetar kishte goditur mjekun me grusht. Urova qe grushti te kete qene sa me i fuqishem sepse forca shpeshhere eshte doktori i doktorit!...

Ilir Dardani: Po, hej!

Regjimi komunist jugosllav, konkretisht serb, Shkeli shqiptaret me dhune, dhunoi gati gjysmen e kombit shqiptar, plackiti, turturoi dhe ekzekutoi nektarin e shqiptarizmit! Kjo tragjedi e gjate...

Ilir Dardani: Shqipni e rrenueme

‘’Nene Tereza i ka ushqyer te varferit me paret e Vatikanit, kurse une me paret e mia’’ – eshte nje nder thenjet e shekullit, me ngjyre teper te zeze! Kur thuhet kjo, ne djall vafte poezia qe ja...

Ilir Dardani: Shqipni e trazueme

Krimi/vrasja eshte nje fenomen global, por ne Shqiperi njeriu iken si qeni ne rrush! Bota do te ishte shume e bukur nese s’do kishte shemtimin krim. Sikur shqiptaret te ishin si une, asnje vrasje s’do te ndodhte. Do lindte...

Ilir Dardani: Dardania, Shqiperia, Qosja dhe Ata!

Shqiptaret, historikisht nuk kane gjetur mikun ne vendet arabe dhe as ne ato sllave. Cdo lloj bashkepunimi, qofte edhe kulturor mes Shqiperise dhe vendeve te lartpermendura, ka qe fallso, i veshur me ligesi me fund...

Ilir Dardani: Pergjigje Kushtrim Janines

Une kerkoj nga shqiptaret qe te jene shqiptare, duke ju treguar edhe arsyet se pse! Une flas si shqiptar qe e do vendin e tij, dhe do qe shqiptaret te rikthejne krenarine e humbur, njekohesisht te ecin ne rrugen e duhur per...

Ilir Dardani: Per Kushtrim Janinen dhe te tjeret...

Shqiptaret jane evropiane. Pas ringjalljes se Krishtit Evropa u be e Krishtere, ku nuk u perjashtuan as te paret tane. Krishterimi ne Shqiperi eshte aq i vjeter sa ne Itali, Gjermani, France, Angli dhe ne te gjithe Evropen. Nese shqiptaret...

Ilir Dardani: Leter Gjergj Kastriotit

Ti s’me njeh mua, por une te njoh ty. Sot jam 26 vjec dhe se shpejti do te festoj 12 vjetorin e dashurise per ty. Hodha antishqiptarizmin qe e kisha trashegim, duke filluar me mbiemrin (emrin fatmiresisht e kam shqiptar...

Ilir Dardani: Hashimthacizmi

Shqiperi-Dardani jane nje dhe per shqiptaret e vertete kurre s’do te jene dy! Thaci ka shume deshire qe Kosova, e cila normalisht duhet te quhet Dardani, te quhet Hashimthac. Pra, edhe pse kam respekt per kohen e tij...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VIII)

Shqiptaret nga Turqit, (pse i permend gjithmone turqit? – Sepse nuk pajtohem kurre me turqit shqiptare dhe as me islamizmin shqiptar ne pergjithesi) pervec te tjerash, kane trashegim dembelizmin, pertacine hipokrite...

Ilir Dardani: Kenga e madhe shqiptare (I)

Nuk me pelqejne shume gjera shqiptare, por nje nder ato qe me pelqejne eshte kenga e bukur shqiptare, nga Jugu ne Veri, nga Prishtina ne Tetove. Ne vazhdim sjell disa nga kenget dhe kengetaret qe me kane lene mbresa...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VII)

Sic duket shqiptaret e Shqiperise nuk e pelqejne dhe aq shume bashkimin kombetar. Shqiptaret ne vende te ndryshme ne Ballkan jane akoma te pushtuar dhe duan me cdo kusht lirine! Une mendoj se pervec te tjerave, Shqiperia shikon...

Ilir Dardani: Z. Gezim Murajza, t’pergjegjun

Gjuha qe perdor une eshte e pazevendesueshme dhe shkruaj kunder te keqes shqiptare, pjese e se ciles eshte edhe ai qe ti mendon se e ngrej ne qiell une, kryeministri Sali Berisha. Nese do te ishte per te folur ne baze te partive...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (VI)

Koco Danaj mendon se nese fyen apo thua te verteten mbi Enver Hoxhen dhe Partine e Punes, fyen shqiptarizmin. Penet e lodhura te shqiptareve jashte Shqiperise vazhdojne ‘’te grijne sallate’’ me paturpesine me te turpshme! Enver...

Ilir Dardani: Faqja e zeze e Shqiperise (V)

Ju qe urreni Ibrahim Rugoven jeni plehra me kuptimin e plote te fjales. Gjallesa te kota mbi toke. Ju jeni mosmirenjohes, shtaze serbe e turke. Gjithe jeten ja kushtoi Kosoves dhe kosovari di te urreje zotin e tij. Vampire qe jane bere si...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora