E marte, 18.06.2024, 09:52 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Media Lavire dhe Politika AntiShqiptare!

E merkure, 03.12.2008, 07:41 PM


Media Lavire dhe Politika AntiShqiptare!

 

Ndershmeria e medias shqiptare, tema Politike, mund te krahasohet deri diku me nje femer qe ne krevat ka burrin, kurse poshte krevatit ka dashnorin. Nje femer e perdale mund te demtoje bashkeshortin dhe veten, pa harruar edhe femijet, kurse media e perdale demton komplet kombin duke e kthyer Rend te Dites nje Parti Politike dhe Shqiptarit i Impunon Lufte Politike per t’u Skllaveruar dhe jo Lufte Sociale per t’u Cliruar nga Komunizmi Varferi!

 

Nga Ilir Dardani

 

Asnje nga mediat e Shqiperise nuk eshte e pavarur, ose e thene me shqip, e pakurveruar.

Shqiptaret i blejne gazetat sipas partive, psh nese je anti-berish blen Shtypin e Majte. Nese je anti-ram hidhesh te Gazetat e Djathta!

Gazetat shqiptare shikojne interesin dhe behen vegla te politikaneve dhe japin direkt kontribut ne thellimin e krizes shqiptare, duke mohuar gjithcka nga kundershtari politik! ‘’Thjeshte’’ per te rrezuar qeverine dhe per te gezuar pushtetin e tyre!

Kundershtari politik? – Po, sepse mediat shqiptare jane thellesisht politike dhe nuk njohin asnjanesi!

Ne Shqiperi nuk duhet te kete Media te Djathta apo te Majta, perjashto gazetat e partive, Rilindja Demokratike e Demokrateve dhe ajo e Komunisteve, Zeri i Popullit!

Gazetat Shqiptare nuk jane Gazeta, por vetem shtojne numerin e pafundem te Partive Politike, Pozite e Opozite dhe kjo eshte nje nder arsyet kryesore qe gazetat nuk shiten sic duhet. Eshte qesharake dhe e dhimbshme kur lexon se vetquhen ‘’Te PaVarura’’, kur realisht jane Lavire teper te Rendomta! Njerzit e ndershem nuk blejne jo-ndershmerine! Njerzit e ndershem nuk paguajne prostituta, por takojne ndershmerine, e cila eshte shtrati me i bute i dashurise.

Mediat se bashku me ‘’analistet’’ e tyre jane totalisht te shitura dhe thellesisht anti-kombetare. Nje gazete komuniste me president Duco-n, pasi s’kishte c’te kritikonte, shprehej: ‘’Kryeminisitri ben inagurimin e shkolles, nderkohe ne disa dritare nuk ishin vendosur disa xhama dhe gjithcka dukej qesharake’’! Me shkrime te tilla fund-detrash pretendoni pushtetin e katert?!

Mediat shqiptare jane Figura te Shemtuara te Lirise! Kritikojne emra por jo vepra. Asnje bilanc pozitiv as negativ, por direkt futen ne vallen antishqiptare duke urryer respektivisht malesorin, labin e c’te dale perpara!

Deri kur do vazhdojme keshtu, Lufte Partishe e Lufte Krahinash?! Deri kur do vazhdojme te jemi nje komb i cmendur?!  Sinqerisht, Komb i Cmendur!

Analistet dhe te gjithe gazetaret qe mbulojne kronikat politike jane plehra semundje-ngjitese!

Shumica e mediave shqiptare jane thellesisht komuniste, te cilat prehen dhe oralizojne veteveten...komunistet ose bijte e tyre te majte! Gjithcka e majte nuk mund te jete e djathte dhe si e tille perfaqeson piken me te dobet te njeriut. Te mbrapshte (Sallaksa) jane shqiptaret qe nuk shkeputen dot nga pika e dobet e tyre, komunizmi?!

E keqja e krahut demokrat eshte vetem Sali Berisha, i cili nese ruan ndonje ndjenje njerezore duhet te largohet nga politika pas ketij mandati, pergjithmone.

 

‘’Fenomeni Baze’’!

 

Botuesi i Gazetes Tema, Mero Baze dikur ishte mik i madh i Berishes. Ne ate kohe Berisha ishte i jashtezakonshem, nuk gabonte asnjehere, Shqiperia nen drejtimin e tij ndriconte! Nuk kishte faj Berisha per futjen e Shqiperise ne Konferencen e Turpit, ate Islamike, nuk kishte faj Berisha per Firmat Piramidale, ku pervec se shqiptaret humben kursimet e shtepiat e tyre, humben jeten edhe mbi 3 000 vete! I afrohet shifres se te vrareve nga Enver Hoxha, por ne kete rast shqiptaret ishin ‘’viktima te lirise’’ dhe vrane njeri - tjetrin!

Per humbjen e jeteve tragjedia ndahet ne pjese, ku regjisoret ishin komunistet shqiptare, te ndryshe-quajtur Socialiste, se bashku me sllavet greko-serb, me bekimin e Rexhep Anadollak Qoses (eshte i famshem bashkepunimi osmano-sllav ne dem te shqiptareve)! Per aktore zgjodhen kriminelet dhe Drama doli e papare:  duheshin varka ne rruge se mbyteshe ne gjak!

Jo jo, nuk dua te shfajesoj Berishen. Nen hunden e Berishes ndodhi tragjedia e tragjedive, njekohesisht edhe tragjedia e turpit shqiptar dhe pergjegjesia mbetet e tij, edhe pse kjo ishte vetem nje paaftesi absurde, sepse Berisha gjithcka mund te jete, por kurre nje vrases, sic jane socialisto-komunistet!

Kur miqesise i erdhi fundi, u shfaq fytyra e vertete e Bazes, dhe ne pergjithesi e Medias Shqiptare, duke mohuar gjithcka, sikur s’kishte qene kurre nje militant i Berishes! Mero Baze godet veten me kunderthenjet e tija sepse tregon se ka mashtruar shqiptaret me fletushken e tij, dhe vazhdon t’i mashtroje perseri, tani si opozitar!

Berisha nese ka ndryshuar, ka ndryshuar per mire dhe jo per keq, por kete s’do ta dije Baze sepse i jane prekur interesat personale dhe sot flet e shpif me kuintale.

Berishen e keq e beri te mire, kurse tani Berishen e mire (ne krahasim me ate te djeshmin) e ben te keq!

Baze shikon qiellin, peshtyn, por peshtyma i bie ne surrat! Njekohesisht peshtyn edhe ne lexuesit e tij, me te cilet luan sipas qejfit!

 

Analisti, falenderuesi i vuajtjes!

 

Gazetat kane edhe Analistet e tyre. Analistet jane emra te njohur. Ndonje edhe i denuar politik nga regjimi hoxhian, sot mbane krahun e bijve te komunisteve, socialisteve, edhe pse Demokratet kane punuar shume me shume per shqiptaret, ne krahasim me socialisto-komunistet! Ishte Partia e Punes dhe ndryshoi emrin ne Socialiste, per te vazhduar gjurma e rende komuniste, ne vendin tone. Kush eshte sadopak domokrat dhe sadopak njeri normal Nuk duhej t’i bashkohej kesaj Partie Famekeqe, por kush e ndjente veten Politikan te krijonte nje parti tjeter, ose t’i bashkohej partive te tjera dhe kjo embleme djalli te zhdukej nje here e pergjithmone!

Por jo! Njerezit me gjak komunist te tille do mbeten derisa te cofin. Fatkeqesisht Shqiperia eshte plote komuniste, me krahina e qytete te tera! Keto qytete kane nxjerre edhe opionion-thenesit te cilet nuk ndryshojne nga brutaliteti i diktatorit, por meqe nuk kane mundesi ta vrasin perfundimisht demokracine, e sulmojne ate, me ne krye ish te denuarin politik, i cili ka lene lesht ne mjerimin Spac! Mua me dhimbset ne zemer, nderkohe atij s’i dhimbset vetja!

Shumica e atyre qe quhen Analiste, ne Shqiperi, nuk jane njerez te drejte, por i bashkohen laviritetit te redaksive, ku edhe hane buken njome te turpit, njekohesisht ofrojne buken thate per shqiptaret!

Gjithmone njeriu trurin duhet ta perdore ne te mire te njeriut, nese merr guximin te flase per njeriun, perndryshe shfaqe nje monster qe ka vuajtur ne rolin e huaj, gabimisht si engjell i pafajshem!

Perfundim? – Nese e falenderon vuajtjen, une te uroj: Te befte mire!

 

Gomari Fluturues, Njejes dhe Shumes!

 

Gomari Njejes eshte ai qe jep zerin e Partise Socialisto-Komuniste, Erjon Brace! Ky njeri, pervec qe nga natyra ka nje ze qe nuk i pershtatet aspak nje burri, flet edhe shpejt, si dhelpera ne ikje! Duke folur para Gomarit Shumes, Mediave Komuniste, ngjason me nje Kukuvajke te coroditur kontroll-humbese, ku vajtimi eshte mallengjyes vetem per gjarperinjte e sorrat!

Te gjithe se bashku (Gomari Njejes me ata Shumes) krijojne Gomarin Flutures me shpifje bastarde, vetem per pushtet, per te mbushur xhepat e tyre dhe per te shijuar zocka te njoma neper hotele me nje grusht yje, pasi ‘’mendojne’’ se grate e tyre jane ‘’konsumuar’’!

Si sorrat ne nje gomar te ngordhur,  mblidhen ‘’mediatiket’’ para ketij motor-fjale-prishurit Brace! Sorra jane edhe shqiptaret? – Jo, prandaj kur ekrani te shemtohet me figura komuniste, fikeni televizionin dhe flini me drite ndezur sepse edhe mund te shfaqen si fantazme ne enderr!

Duke pare e degjuar Bracen une besoj se ka Shtriga, prandaj shqiptare mbajeni patkoin anti-shtrige ne tru dhe mos bini perseri viktima, se pastaj edhe zotit s’do i dhimbseni me!

 

Asgje personale por gjithcka kombetare: Socialisto-Komunistet duhet te votohen vetem nga Socialisto-Komunistet!

 

Asgje personale por gjithcka kombetare: Sali Berisha duhet te largohet nga politika dhe shqiptaret duhet te votojne te ardhmen me te mire te mundshme, PD-ne PA Berishen.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora