E enjte, 29.02.2024, 12:08 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqipni e rrenueme

E shtune, 13.09.2008, 11:14 AM


Nene Tereza (origjinale)
Shqipni e rrenueme

 

Nga Ilir Dardani

 

‘’Nene Tereza i ka ushqyer te varferit me paret e Vatikanit, kurse une me paret e mia’’ – eshte nje nder thenjet e shekullit, me ngjyre teper te zeze!

Kur thuhet kjo, ne djall vafte poezia qe ja kushton!

Shumica e njerzve jane zemermire, ne menyre te vecante shqiptaret. Nese shqiptari ka veshtiresi ekonomike, merr borxh tek shqiptari. Kjo gje ndodh rralle ne vendet e tjera. Pra, ky gjest fisnik tregon se shqiptari ka zemer te bardhe dhe nga keta shqiptare nuk dua te perjashtoj as zonjen, por gjithcka ka nje kufi, qe, nese kalohet, trondit personalitetin e gjithesecilit!

Une, Ilir Dardani, me mundesi e pamundesi kam ndihmuar nga xhepi im (i vogel) dhe jo vetem shqiptaret, por nuk mund te jem kurre ‘’Baba Tereze’’!

Nuk mund t’i falet njeriu hipokrizise dhe te pretendoje te krahasohet apo te kaloje ate qe ishte dhe do te mbetet e vetme. Nuk mund te kemi asnjehere dy Nene Tereza.

Nene Tereza nuk e ka shenjteruar veten, por duke pare se eshte nje nder njerzit me te medhenje te botes, pas Krishtit, e kane shenjteruar te tjeret.

Njerzit humane kane vleresimin tim me te larte dhe lus zotin per ta, por ekstremi, vetkenaqesia me nota turpi s’me pelqen!

Dua te shtoj edhe se: Nuk ka njeri qe nuk ka bere mekat ne jeten e tij dhe nga kjo nuk perjashtohet askush pervec Nene Terezes (se vertete). Do te thoja me shume ne lidhje me kete pike, por s’do te them! Ne fakt kam thene, por redaksia e Zemra Shqiptare nuk e aprovoi dhe mu desh ta ndryshoj!!!

 

***

 

Deri tani shqipfolesit jane munduar qe te shfajesohen duke ruajtur identitetin me emra te kalbur anadollake, kurse sot shqiptaret e Shqiperise dhe te Dardanise jane te lire, por problemi qendron tek ajo pikpyetja e madhe qe atdhetarit i ha shpirtin, a jane shqiptaret gjak i paster shqiptare?! Kesaj ‘’pyetje’’ do i pergjigjen nje nga nje dhe do dale rezultati. Pas 100 vjetesh, kur te vdesin ai brezi qe po lindin tani do te behet seleksionimi. Ata qe do kene emra turko-arabe ne rrasen e varrit do bejne mekat ne vetvete sepse anadolli eshte toka e tyre dhe s’do prehen te qete ne dhe te huaj! Kriminelet, vrasesit e identitetit jane prinderit, qe kur fene e kane te tipit anadollako-aziatik, i pagezojne femijet me emra te tille, gjithashtu edhe imponojne kulturen islamiko-aziatike dhe nuk mbetet asgje shqiptare, pervec shkrimit dhe fasules. Grosha? - Nderkombetare! Uuu! Kjo i beka edhe shqiptaro-evropiane dhe po u bikam ne qafe kot! E shikoni? – Mire ben qe token se le djerr/se fasulja identitetin te sjell!

 

***

 

Gati rikthimi, zbulohet skenari / PS, 3 vjet pa Fatos Nanon – Eshte titulli i nje shkrimi ne nje gazete!

Fatos Nano beri burg per korrupsion dhe doli nga burgu sic dolen mijera kriminele te tjere, duke perfituar nga tragjedia njemijeenenteqindeenentedhjeteeshtate! Fale politikes mjerane, ‘’amnistia’’ nuk e rihekurosi!

Nano ishte ne pushtet, por asgje pozitive nuk mbahet mend nga ai. Insektet gazetare jane pjese e insekto-palacorise komuniste!

Se c’i duhet Shqiperise nje deshtak zemerzi, vetem palacot e kuptojne. Cdo gazetar qe shkruan per rikthime te tilla eshte bir i jo-atesise!

 

***

 

Me cudit fakti qe historianet apo analistet e Dardanise nuk shkruajne per osmanllinje. Kete akt c’burreror e posedojne shumica e ketyre intelektualeve (!) sepse jane rritur me dashuri turke, dhe fale myslimanizmit te turpit falin 500 vjet roberi, 500 vjet gjak dhe poshterimin me te madh qe ka njohur historia e botes, c’nderimin e kombit, perdhunimin katastrofik! Nuk behet fjale vetem per 500 vjet te shkuara, por kemi edhe 500 vjet perpara derisa te pastrohemi si komb, derisa te vdese turqizmi (duke mos qare, por kenduar) ne trojet tona, te cilin kurre nuk e bekuan dhe kurre nuk do e bekojne shqiptaret e vertete. I poshter, palaco ne fuqi te 6-7 milionte eshte ai qe per hir te islamit vellezerohet me turqit duke mohuar tragjedine njerezore! Ju, copra te felliqura te botes shqiptare, keni harruar se lindnin shqiptare, femije engjej, te vegjel e te pafajshem, rriteshin (ata qe nuk i priste tehu i shpates), piqeshin dhe vdisnin ne skllaverim. Keni harruar ju plehra, edhe pse jeni perjetues te dhunes dhe mohimit te kombit, nga osmanllinjte e fundit, serbet!

Monstruozet nuk kane asgje nga 500vjetpushtimi, pervec vendeve per te dhj***! Gjithcka na eshte mohuar pergjate dhimbjes maratone, saqe nuk eshte shfaqur asnje burre qe pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, perjashto halet qe zune kolltuqet e anadollit per interesa te felliqura te anadollit! Ne fakt burra ka nxjerre Shqiperia, njeri nder ata eshte edhe burrnesha, njeriu i rralle, Nora e Kelmendit qe i copetoi zemren monstres islamiko-parazito-anadollake! Sigurisht qe ka shume heronje, por te gjithe jane fshire nga goma shqip dhe anadoll folse, per te mos i lene asgje gjakut te vertete shqiptar!

Serbet, duhen urryer sepse kane lindur nga kurva vrasese - shkinat kane prodhuar djaj vampir per te pire gjak te pafajshem, por ne asnje menyre nuk duhet fshehur barabaria osmane, e cila kishte 500 here me shume pasoja! Kete vetem gomaret, apo sic i thone shqiptaret e Dardanise, magaret, nuk e kuptojne dot!

Nje ‘’i dijshem’’ nga Shqiperia, thote se qenkemi me fat nga qe shqiptaret u islamizuan (eshte pasuri prezenca e islamit!), por ky ‘’yll polovinas’’ eshte vetem logoja e shemtuar e komunizmit! Vetem ne komunizem flisnin njerzit per partine, e cila po ju nxinte jeten, duke e ngritur ne qiell!

Nuk shprehet dashuri as tolerance nese nuk thua te verteten. Kemi mijera fakte qe tregojne se c’mallkim ishte turku dhe islami per ne, prandaj eshte koha e reflektimit kombetar.

Derisa kombi te pastrohet, mbi shqiptaret do rendoje gjithmone turpi kombetar dhe gjithmone do jemi prane tragjedive.

Nje njeri i nderuar qe shkruan ne Zemra Shqiptare tha: Poshte shqiptaret, rrofte Shqiperia, ndersa une, me jo shume ndryshim, po e mbyll: E dua Shqiperine, vdes per te, por pa ‘’shqiptare’’ (shqipfoles)!

A po, a? – PO!

 

***

 

P.S:

Komuniste te Shqiperise: F*** YOU ALL

Komuniste te Dardanise:  F*** YOU ALL dhe F*** YOU ALL (dyfish).(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora