E merkure, 06.12.2023, 05:35 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Nektari i shqiptarizmit: Nora, Shota, Tringa, Pajaziti, Rugova

E diele, 28.09.2008, 02:36 PM


Nektari i shqiptarizmit: Nora, Shota, Tringa, Pajaziti, Rugova

Nga Ilir Dardani

Nora e Kelmendit, Shote Galica e Tringe Smajli!

Nora, Shota e Tringa jane simbol i shqiptares se madhe. Jane simbol i qendreses se shqiptareve kunder monstrave turko-serbe. Nese nje burre qe jep jeten per atdheun eshte i nderuar qindra here, keto trimershat tona jane miliona here. Nuk mund te falet gjaku i tyre, nuk mund te falet bukuria qiellore qe zoteronin kete femra te jashtezakonshme. Kengetarja Lena Lulgjuraj i mbledh ne sofren folklorike dhe me zerin e bukur shpreh mirenjohjen e saj. Kete mirenjohje duhet te shprehni te gjithe ju, duke flakur turqizmin e turpit qe ju ka mbuluar! Nora, Shota e Tringa, tri femra, nje Shqiponje e nje Flamur! Nese jeni te humbur dhe se dini kush jane, degjojeni kengen dhe nese keni gjak shqiptari lutuni per shpirtin e tyre, njekohesisht vendosni Shqiperine para gjithckaje!

Lena Lulgjuraj - Nora, Shota e Tringa

Zahir Pajaziti vjen nga nje familje atdhetare, eshte vazhdimesi e shipirtit te paster shqiptar. Ai sakrifikoi me te shtrenjten, jeten, per lirine e Dardanise, per shqiptarin. Kengetarja e mirenjohur nga Puka, Dava Gjergji, me zerin e saj ‘’burreror’’, ‘’nenor’’ e ‘’moteror’’ sjell lavdine e kesaj figure madhore te historise se kombit shqiptar.

Pajaziti u rrit ne kushte te veshtira, por dha jeten ne kushte te lehta, sic bejne te gjithe shqiptaret e vertete, per atdhe!

Lavdi vlla!

 

Dava Gjergji – Se kalb toka Pajazitin

Presidenti Ibrahim Rugova! E udhehoqi Dardanine deri tek Pavaresia, pas disa dekadave perpjekjesh. Shqiperise i ka munguar nje lider i tille. Duhet te kthehemi shume mbrapa, deri tek Gjergj Kastrioti qe te bejme nje krahasim!

Dardanise edhe sot i duhet Rugova, sepse pjesa e popullit injorant e ka humbur busullen e zotit, qe e kishte dhuruar enkas per Rugoven e popullin  e tij, zoti.

Iirine e solli, se bashku me pavdekesine e tij. Gezojeni, edhe per Rugoven.

Per me shume degjoni kengen e rapsodit Mhill Krasniqi

 

Mhill Krasniqi - Ibrahim Rugova(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora