E premte, 24.05.2024, 11:36 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: ‘’Fatkeqesisht’’, une nuk e dua te keqen as tradhetine kombetare!

E merkure, 05.11.2008, 10:00 AM


‘’Fatkeqesisht’’, une nuk e dua te keqen as tradhetine kombetare!

 

Larg cdo interesi personal, por thellesisht i interesuar per kombin tim, shkruaj! Percaresia shqiptare nuk eshte aspak e re, perkundrazi eshte shume e vjeter dhe eshte shnderruar ne legjende te gjalle te mjerimit. Nuk jam percares une, i pikelluari nga plaget e bashkekombasve, percares jane ata qe per hir te gjithckaje nuk reflektojne, per te zhdukur njehereepergjithmone rete e zeza nga qielli shqiptar! Nuk ka nevoje te jene te gjithe shqiptaret Kastriote, Rugove apo Kadare. Shqiptaret mjaftojne te jene si une, njeri i thjeshte me gjak te paster shqiptar, qe mbi gjithcka do vendin e tij, qe i qane shpirti per vuajtjet e shqiptareve dhe qe kerkon me ngulm te ardhmen e ndritur per shqiptaret.

 

Z. Mehmedali Jashari me pergezon per shkrimin tim ‘’Po, hej!’’, dhe e falenderoj, por nuk pajtohet me mua ne lidhje me fete, konkretisht fene, qe per mua eshte e papranueshme, Islamin. Me vjen keq, por do te shkruaj prape ne lidhje me kete teme sepse eshte dhimbja e se kaluares, eshte dhimbja e se tashmes dhe dhimbje e se ardhmes. Nuk eshte fantazi nese thuhet se bota eshte care ne dysh, Perendim - Lindje, por eshte realitet qe pikellon 15 shekujt e fundit! Ne kemi vrare shume here jetet tona, por eshte koha qe gabimet mos te perseriten dhe shqiptaret te pozicionohen ne vendin e tyre, ne kontinentin e sigurte, ne Evrope!

Ftoj z. Jashari dhe te gjithe shqiptaret qe ndjehen shqiptare, qe te shikojne pertej petkut islam, te shikojne dhe te duan kombin e tyre, ardhmerine e brezave te ardhshem. Jo vetem kaq, por te thellohen akoma me shume dhe te pastrohen nga turpi historik! Islami eshte ‘’trashegimi’’, tashme 600 vjecare, baba ja le djalit! Eshte koha te behemi te forte e te drejte dhe kete lloj trashegimie mos ta trashegojme me!

 

Nga Ilir Dardani

 

Ishte pranvere.

Cicerimat e zogjve shoqeronin kengen e shqiptareve.

Valle mikpritese ne Iliri.

C’mrekulli.

Sulltani me Islamin erdhi me buqeta lulesh, gjithe dashuri.

 

JO!

 

Ishte dimer!

Korbat kacafyteshin me shqiponjen zemermadhe!

Ne zi u vesh e shtrenjta Iliri!

C’tmerr!

U lane me gjak shqiptaret, mbeten edhe pa perendi!

 

Perendia mungoi gjate gjithe pushtimit islamiko-aziatik, por mungon edhe tani, deri ne kete cast qe shkruaj. Do te mungoje edhe pasi te me kesh lexuar ti i nderuar z. Jashari!

 

Miqesia islamo-hitleriane ka lindur nga urrejtja qe ka bota islame per kombin martir Izraelit, qe, si te gjitha kombet e tjera, kerkon ekzistencen (shembull kemi edhe veten tone). Ky fakt degezohet gjeresisht dhe mbulon te gjithe pemen e jetes se vertete, ku jeta eshte jete dhe jo skllaverim!

 

Shkova pak larg por do qendroj prane, ne zemren e z. Mehmedali Jashari, ne Dardani e Shqiperi.

 

Nese do argetohesha duke lenduar te tjeret, s’do isha njeri, por eshte antishqiptare te mos flitet, te mos jepen mesazhe reflektuese per shqiptaret.

Sepse shqiptaret kane heshtur, sot kombi shqiptar ka gishta, kembe, duar, sy, zemer, tru te keputura! Heshtja eshte antishqiptarizem!

 

Edhe tek emri yt (te kerkoj ndjese) une shoh gjurme pushtuesi islamik, fakt ky qe me te vertete s’me gezon. Perkundrazi, me hidheron shume. Hidherimit s’ja kam ngritur duart lart ndonjehere ne 26 vitet e jetes sime dhe s’do ja ngrij sa te jem ne jete.

 

Ne na bashkonte anti-komunizmi dhe te vleresoj per kete. E keqja eshte e perbashket, por e keqe e perbashket eshte edhe ajo me te cilen nuk pajtohem une.

Te jesh anti-komunist eshte dicka e drejte dhe cdo njeri duhet te jete i tille, por jo kafshet, te cilat nuk mungojne ne Dardani, as ne Shqiperi!

 

Kalojme aty ku e verteta me te vertete po dhimbka tmerrshem!

 

Shkencetare e historiane, shqiptare e te huaj, myslimane e te krishtere, pranojne se Krishterimi shqiptar eshte i vjeter aq sa eshte ne mbare Evropen. Te gjithe e pranojne se Shen Pali ishte nismetari i Krishterimit Shqiptar. Shqiptaret, si evropianet e tjere, e pranuan Krishtin sepse ishin Evropiane.

 

Shkencetare e historiane, shqiptare e te huaj, myslimane e te krishtere, pranojne se ne kohen kur erdhen osmanllinjte, Shqiptaret ishin te gjithe te Krishtere.

Pranojne se islami hyri me shpate dhe vetem nga frika dhe nga perfitimet, shqiptaret perqafuan te paperqafueshmin, islamin!

Perderisa perpara se te jemi islame, jemi te Krishtere (popullsia dardane ishte 100% katolike), gjithmone nje i Krishtere (i rikthyer apo i pa larguar kurre) do jete me i paster dhe me i drejte kur behet fjale per kete murtaje, sepse flet ne emer te kombit, i pafelliqur me propagande aziatike!

Duke i dashur me te miren vendit tend, krijon edhe armiq, por keta jane mbetje osmane te cilet nuk kane ndryshim nga Sulltan Mehmeti, as nga Milloshevici! Nese do vije nje kohe e padeshiruar, respektivisht do ringjallen Gjergj Kastrioti e Adem Jashari!

Mos te mendojne disa islamike qe nuk regjistrohet gjithcka shkruhet ne internet, mos te mendojne se do ju mungoje ferra ne kembe!

 

Islamiket shqipfoles kane nje urrejtje te pashembullt per Nenen e Madhe Shqiptare, nenen e mbare botes, shenjtereshen qe gjithe jeten ndihmoi njeriun, pa marre parasysh fe, komb apo ngjyre! Vetem se i perkiste katolicizmit dhe qe ishte shqiptare behet objekt sulmi nga shqipfolesit islamike!

Ka me poshtersi (islamike) se sa te sulmosh nje njeri qe beri vetem mire cdo sekond te jetes se saj?!

 

Islamiket shqipfoles urrejne Heroin Kombetar sepse mbrojti njerzit dhe kulturen e tij nga monstrat turko-islamike! Cfare?!

 

Islamiket shqipfoles urrejne liderin legjendar Ibrahim Rugoven, i cili gjithe jeten ja kushtoi vendit te tij, vetem se ai nuk pranoi asgje aziatike, por perqafoi kulturen perendimore te krishtere, ate qe kishin te paret e tij! E urrejne?!

 

Islamiket shqipfoles urrejne shkrimtarin me te madh shqiptar dhe nje nder shkrimtaret me te medhenje te botes, Ismail Kadarene, sepse edhe ky e pastroi veten nga dogma e rende aziatike. Pervec vetes, dha edhe mesazhin engjellor per mbare kombin shqiptar. Vetem te vobektet nuk ndjekin rrugen e kryerilindasit tone modern. Urrehet?!

 

Islamiket shqipfoles urrejne cdo shqiptar qe i kthehet shqiptarizmit duke hedhur islamin, kete barre te rende shekullore. Njerzit zgjedhin fene e tyre, e cila brenda cdo llogjike u perket, por parazitat islamike ofendojne e kercenojne!

 

Islamiket shqipfoles urrejne popullin mik amerikan, i cili na u gjend prane ne ditet me te veshtira. Fale tyre edhe ekzistojme ne sot, perndryshe monstrat serbo-greko-ruse do na kishin ngrene per se gjalli!

Islamiket shqipfoles ju bashkuan terrorizmit islamik dhe deshen te vrasin shpetimtaret tane, ne shtepine e tyre! Ky ishte fillimi i thyerjes se madhe, e cila ka kaluar ne heshtje, por s’do kaloje shume kohe kur do ja degjojme ‘’piskamen’’, pastaj ne djall vafte ai qe do djallin!

 

Islamiket shqipfoles krenohen se nje pjese e shqiptareve qe nderruan fene, nderruan edhe kombin duke ju bashkuar ushtrise osmane ne pushtimin e cfarosjen e popujve te Evropes. Dhe cfare fituam ne si komb? - Copetimin dhe prapambetjen, te cilen e vuajme edhe sot pas 100 vjetesh, sepse si e mira, ashtu edhe e keqja, mbetet trashegim!

Ne ishim kombi i fundit qe fituam pavaresine dhe kjo (pavaresia) kryesisht erdhi sepse monstrat osmane u bene ushqim per korbat, por jo nga shqiptaret!

Nga pushtimi turko-osman shqiptaret nuk kishin asgje, pervec xhamive, te cilat perjetesisht (derisa mos te jene me) mbeten simbol i drejteperdrejte i pushtimit me pikellues ne te gjithe historine boterore!

 

Une vazhdoj me mendimin se nuk kam shkruar asnje germe ne jete, qe ne thelb te jete antishqiptare, sado lenduese te duken fjalet e mia.

Nen hijen e pushtimit une me gjak shqiptari nuk jetoj, sic nuk duhet te jetojne mbare shqiptaret.

Une jetoj sepse jam shpirt i lire, larg anadollakizmit, por nuk jetoj dot kur nuk jetojne njerzit e gjakut tim, prandaj TE JETOJME SE BASHKU SHQIPTARCE!

TE VRASIM NJE HERE E PERGJITHMONE MALLKIMIN E GJATE, 600 VJECAR!

 

I kemi borxh kombit, historise. Mjaft lame trashegim brez pas brezi c’nderimin kombetar!

Tradhetia ndaj Heroit Kombetar duket sheshit sepse si nga emrat, feja dhe kultura, shqiptaret jane shume me shume Sulltan Mehmete sesa Gjergj Kastriote! Zot!

Adem Jashari dha jeten e tij dhe te njerzve me te dashur, per kombin.

Cili na qenka ai i krishtere qe nuk e bekon shpirtin e tij dhe qe nuk nderon larte jeten dhe vepren e tij?!

Ndryshe ndodh me Gjergj Kastriotin, nga islamiket!

Cili na qenka ai i krishtere qe ka mohuar kontributin e shqiptarit mysliman, vetem sepse nuk eshte katolik?! Asnje!

Ndryshe ndodh me shqipfolesit, gjak-helmuarit islamik qe ju vret syte e zemren gjithcka e krishtere!

 

Lotet e mi nuk dalin vetem nga hidherimi.

Nga syte e mi dalin edhe lot gezimi kur shikoj se kokat me te medha (te udhehequr nga Kryeshqiptaret Rugova e Kadare), 90% e intelektualeve shqiptare e kane hedhur islamin…ne…arabo-turqi!

Ata qe nuk jane ‘’prononcuar’’ akoma duhet te bejne sepse nuk eshte dicka personale, por dicka e madhe kombetare dhe kane bekimin e Gjergj Kastriotit dhe te mijera shpirtrave e zemrave shqiptare gjate 600 viteve te fundit…

 

Faleminderit!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora