E marte, 04.08.2020, 09:12 AM (GMT+1)

Aktualitet

Murat Gecaj: Gëzuar 2019!

Të nderuar e të dashur: familjarë e të afërm, kolegë, miq, dshamirë e bashkatdhetarë, kudo që ndodheni, në Shqipëri e trojet amtare të Ballkanit, në disaporën shqiptare të shteteve të ndryshme të Europës, në Amerikë, Kanada e më ...

Protestat e studentëve i kthyen buzëqeshjen Shqipërisë

Ashtu sikurse protestat e studentëve të Dhjetorit 1990, të cilat e çanë koracën e ndryshkur të sundimit diktatorial i cili kishte zgjatur prej më shumë se sa 45 vitësh, edhe protesta studentore e këtyre ditëve duhet mbështetur dhe të mos reshtin për të çarë dhe shporrur nga...

Në Zym të Hasit inaugurohet shtatorja e Skënderbeut

Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, ditën e shtunë, më 22 dhjetor 2028, në orën 11, mbahet manifestimi i madh “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu në Zym”, me ç’rast pritet të inaugurohet shtatorja e kryeheriot kombëtar shqiptar – Gjergj Kastriotit – Skënderbeu...

Hysen Ibrahimi: Ushtria e Kosovës - moment historik

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës është një moment historik. Me miratimin e pakos së ligjeve për FSK, Kuvendi i Kosovës do ta shënojë ngjarjën më të rëndësishme pas Pavarësisë së Kosovës.  Sot, do të pushojnë të qetë heronjët dhe ...

Islam Lauka: Mbi lёvizjen studentore nё Shqipёri

Nё pёrfundim tё ligjёratёs sё djeshme nё UBT, njё student kёrkoi tё dijё mendimin tim rreth lёvizjes studentore nё Shqipёri.Mё poshtё, shkurtimisht, mendimi im pёr kёtё ҁёshtje:1. Lёvizja studentore nё Shqipёri ёshtё e drejtё. Nё njё vend, ku nuk ...

Ramiz Lushaj: Ish-presidenti Fatmir Sejdiu "Qytetar Nderi" i Tropojës

Sot, në një ceremoni solemne e festive, Bashkia Tropojë e nderoi me titullin e lartë "Qytetar Nderi" i Tropojës ish-presidentin e dytë të Kosovës, prof. dr. Fatmir Sejdiu, me motivacionin: Për kontributin e dhënë në të gjitha proçeset transformuese, demokratizuese dhe ...

Zenel Çeliku: Opozita e bashkuar diskutoi project buxhetin 2019

Ndërkohë që mazhoranca qeverisëse po e diskuton Projekt Buxhetin e 2019 në Kuvend, dje opozita e bashkuar krejt në mënyrë të distancuar nga mazhoranca qeverisëse, ka diskutuar gjërë e gjatë Projekt Buxhetin 2019 me përfaqësues të biznesit, ekspertë dhe me grupet e ...

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Organizata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton të gjitha mediat dhe opinionin e gjerë se është duke analizuar dhe përcjellur situatën aspak të mirë që po behët kundër vlerave të Luftës së lavdishme çlirimtare dhe pjesëtarëve të saj, madje këto...

Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike

Nisma e grupit nismëtar  për ngritjen e një shtatoreje (përmendoreje) Adem Demaçit në Nju - Jork  është  lajm i mirë  dhe i gëzueshëm për të gjiithë shqiptarët kudo që ndodhen. Kjo ide e  Këshillit Inicues në përbërje Gjekë Gjonlekaj, Shefki Mexhuani, Gani Shehu, Naim Qelaj...

Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore

Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës mbështeti në mënyrë të plotë tri Projektligjet që i hapin rrugë formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Urime Kosovë, urime shqiptari!Kjo ushtri e Kosovës i ka rrënjët e thella. Rrënjët e saj janë tek lufta që e bënë nacionalistët ...

Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë

Shkrimtari, publicisti e poeti ynë Atdhe Geci, i përket familjes së arsimuar atdhetare, Geci, nga Rogana e Dardanisë (Kosovës). Atdhe Geci (ish gazetar) i RTP-së, aktualisht jeton e krijon në Dortmund të Gjermanisë. Atdhe Geci, bir i Roganës Dardane, është Shpallësi ...

Mhill Gecaj: Ndërtohet rruga për në Curraj i Epërm

Tashmë, u bë realitet, pra u përmbush një ëndërr shekullore e banorëve të fshatit të thellë e shumë të bukur malor, Curraj i Epërm, në krahinën e Nikaj=Merturit, të Malësisë së Gjakovës (Tropojë)!Të nderuar miq dhe dashamirës të mi dhe të mbarë krahinës Nikaj-Mërtur!...

Krasniqi: 1 Qershori – Dita e transplantimit të organeve

Libri ”Rrugëtimi i një JETE të dhuruar”, i autorit Dr. Ramadan Myrtaj, përcjell porosi dhe mesazh për të gjithë, për institucionet dhe shoqërinë, se si duhet të luftohet për jetë. Ky libër, i cili u promovua në Prishtinë nën përkudjesjen e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe ...

Fondacioni Biberaj Njofton $2.5 Milion Bashkë-financim

Fondacioni Biberaj shpall mbështetjen me $2.5 milion të programit MIP të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, për të ndihmuar profesionistët shqiptarë që synojnë të ndjekin studime pasuniversitare në Shtetet e Bashkuara....

Mehmet Musa: Pushoi së rrahuri zemra e shqiptarit të madh

Kete fund-korrik pushoj së rrahuri edhe zemra e shqiptarit më të madh që ka nxjerrë gjysma e truallit Shqiptar të okupuar nga serbosllavia atdhetari, ideologu dhe arqitekti i lëvizjëve revolucionare për çlirim dhe bashkimin e katër vilajeteve të Shqipërisë natyrale në një shtet e me një pushtet, Adem Demaçi!...

Reshat Nurboja: Reagim!

Komuna e Pejës, gjegjësisht, qeverisja aktuale me veprimin e saj arbitrar për të mos lejuar ekspozimin e prodhimeve para dyqaneve të tyre në Çarshinë e Gjatë dhe shitjen ambulant në pjesën e fundit të Çarshisë së Gjatë m’u në vlugun e pushimeve verore të diasporës në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora