E shtune, 03.12.2022, 06:05 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Këngëtari i mirënjohur, Selami Kolonja: Edhe unë jam Çam!

Çamëria një plagë shqipëtare, një brengë e rënduar, një mall i pashuar, një poezi e pambaruar, një këngë e pakënduar!Do ishim bosh në shpirt pa ngritur çështjet institucionalisht për këtë kauzë  të shenjtë dhe të shtrenjtë kombëtare...

Zenel Çeliku: Maraton Albania sfidon Covid 19

Shoqata e njohur Maraton Albania e cila rreth saj ka ofruar shume vrapues te moshave te ndryshme, para dy ditesh organizoi nje event shume te bukur sebashku me anetaret e saj. Ishte Kryetari I saj Dash Çali I cili beri hapjen e kesaj ceremonie qe kishte per qellim evidentimin e 21 maratonave brenda dhe jashte vendit...

Halil Ahmeti: Ali Ibër Nezaj i Lidhjes së Prizrenit kthehet në Tropojë

Të hënën, më 12 tetor 2020, isha në Tropojë, në qytetin e Bajram Currit, së bashku me një grup miqësh të Shoqatës “Drini”, Gjakovë-Shkodër, se shkuam për Tpame për të ndjerin Hysni Hoxha i Bytyçit, vllau i ing. Skënder Hoxhës, pasi ku për 16 vite ka dhënë kontribute të çmuara për shoqatën tone, për...

Arrestohen tetë persona në Maqedoni, dyshohen për terrorizëm

Me urdhër të Gjykatës Themelore Penale në Shkup, policia ka kryer bastisje në tetë lokacione, pesë në Kumanovë dhe tre në Shkup, nga ku janë arrestuar tetë persona.Sektori për shpërbërjen e krimit të organizuar dhe serioz me datë 27.12.2020 deri tek Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të ...

Urim i Shoqatës "Trojet e Arbrit " me rastin e festës së Krishtlindjeve

Shoqata e intelektualve shqiptar "Trojet e Arbrit" me rastin e festës së Krishtlindjeve uron të gjithë shqiptarët katolik anë e kënd trojeve shqiptare dhe nga diaspora e madhe atdhetare festën e Krishtlindjes.Urojmë që kjo festë të ju gjejë të bashkuar dhe të kaloni sa më mirë e  mbarë qoftë në familjet tuaja në Shqipëri...

Ndue Dedaj: Uji në Lufaj, një çast historik

Marianne Graf është atje ku nuk janë të tjerët.E pandalshme dhe e gjendshme kudo në male ku ka njerëz që duhen mbështetur.Bën për njerëzit atë që nuk e bën tjetërkush.Ja, si këtë mrekullinë e nxjerrjes së ujit në fshatin e largët Lufaj, buzë ...

Përurohet në Tiranë portali informativ ''Arumun.Com''

Ditën e martë, më 1.12.2020 në mjediset e „Qendrës Rinore” të Tiranës në prani të drejtuesit të të Përfaqësisë Diplomatike të Rumanisë në vendin tonë SH. T. Ambasador Mircea Perpelea, kryetarit të Ligës së Arumunëve të Shqipërisë z. Ilia Gjoka, ish studentëve në institucionet...

Kryeministri Hoti: Istogut sot po i kthehet djali i zgjedhur

Kërkesa e kahmotshme e shqiptarëve të Kosovës për mëvetësi u legalizua pikërisht nga LDK-ja dhe kryetari i saj i parë, dr. Ibrahim Rugova. Lidhja me botën perëndimore, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me vendet e tjera të NATO-s rezultoi vendimtare për shpëtimin e popullit të Kosovës nga...

Reagim i Shoqatës "Trojet e Arbrit"

Reagim i Shoqatës "Trojet e Arbrit" lidhur me deklaratat skandaloze të zv.ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit Halil Matoshi ku e denigron heroin kombëtar Gjergj Kastriotin-SkënderbeunShoqata "Trojet e Arbrit" si financuese e projektit kombëtar të Monumentit të Gjergj Kastriotit...

Kacafytje në mes të dy hoxhallarëve të Drenicës

Një përleshje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Drenas në mes të dy imamëve të Bashkësisë Islame të Kosovës – hoxhës Osman Musliut dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë...

Shefqet Dibrani: Vdiq Ing. Nazmi Peci

Mbrëmë rreth orës 23 :00, ka ndërruar jetë veprimtari shumëvjeçar i Degës së LDK-së në Zvicër, inxhinieri Nazmi Peci. I ndjeri ishte njëri nga themeluesit e Degës së LDK-së në Zvicër dhe njëherit nënkryetar shumëvjeçar i kësaj Dege. Nazmi Peci, ka qenë kryetar i I-rë i Fondit të Trepërqindshit, dhe vazhdimisht ka pasur funksione me rëndësi, në ...

Ramush Haradinaj: I tronditur me sulmet terroriste në Francë

I tronditur me sulmet terroriste në Francë. Në këto momente të vështira, qytetarët dhe populli i Republikës së Kosovës, ndajnë dhembjen me popullin francez. Franca i ka dhënë pafundësisht shumë qytetërimit dhe lirisë, andaj ekstremizmi dhe terrorizmi, nuk mund ta sfidojnë Francën...

Demaj, Bajraktari, Rexhepi: Deklaratë për opinion

E ndjejmë për obligim ndaj opinionit publik që të njoftojmë lidhur me të vërtetën rreth projektit  “Joint History Project” (Projekti i Historisë së Përbashkët).Grupi punues bënë me dije opinionin lidhur me obligimet që ka pasur në kuadër të Projektit:1. Projekti ishte i mbështetur...

Mehmetali Rexhepi: Shuhet bamirësi - dritëson bamirësia

Iku edhe Shuka në amshim! Lajm i pikëllueshëm për mua, për të gjithë ata që e kanë njohur, edhe për të gjithë të tjerët që i kanë prekur e përjetuar dorëdhënie të sinqerta të Shukri Sylejmanit... Shuka nuk jetoi vetëm për vete por, Ai jetoi edhe për të tjerët... Ndryshe mund të pohojmë "ishte shpirt i huaj" në kuptimin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora