E marte, 16.04.2024, 01:38 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Zenel Çeliku: Maraton Albania sfidon Covid 19

E diele, 03.01.2021, 11:14 AM


Maraton Albania sfidon Covid 19

Shoqata e njohur Maraton Albania e cila rreth saj ka ofruar shume vrapues te moshave te ndryshme, para dy ditesh organizoi nje event shume te bukur sebashku me anetaret e saj. Ishte Kryetari I saj Dash Çali I cili beri hapjen e kesaj ceremonie qe kishte per qellim evidentimin e 21 maratonave brenda dhe jashte vendit. Me pas nen tingutj e muzikes u ndez atmosfera aq sa te gjithe dukeshin se ishin shume prane njeri-tjetrit, shume miqesi midis tyre dhe alegri fantastike. Sekretari I Maraton Albania Leonard Peco I kudo ndodhur duke I dhene edhe me shume bukuri dhe atmosfere cdo tavoline. Maraton Albania eshte nje shoqate e cila eshte vleresuar nga Presidenti I Republikes Ilir Meta me urdherin Naim Frasheri, e me pas Presidenti dke treguar interest e veçane per kete Shoqate, deklaroi se nga ai moment eshte edhe Ai anetar I Maraton Albanias.

Kryetari I Maraton Albania Z. Çali, ne fjalen e tij tha :

Fillimisht dua te falenderoj anetaret e Maraton Albanias nga Kosova, vrapues sfidues ne shume maratona. Me vjen keq qe vrapuesit e tjere te shoqates tone qe jane jshte Shqiperise, nuk munden te vinin per shkak te pandemise. Miqt e mi, te shumta ishin aktivitetet e ketij viti te veshtire perpara nje pandemie globale, por ne sebashku ja dolem duke u treguar me te forte ne çdo hap te rrugetimit tone. Pra, ne e mbyllem vitin 2020 duke e sfiduar Covit 19, por ajo qe ka shume rendesi, nga anetaret e shoqates tone, askush nuk eshte prekur nga ky virus vdejkjeprures, e aq me shume, asnje brenda nesh nuk ka ndruar jete-kjo eshte shume e rendesishem, ndaj mos u largoni nga vrapimi ne natyre. Falenderojme te gjithe anetaret e Maraton Albanias qe na besuan ne çdo aktivitet qe u zhvillua duke treguar shpirt sportiv dhe edukat qyretare. Per realizimin e kesaj endre te cilen sebashku e kemi bere realitet, kjo fale mbeshtetjes tuaj miq e mikesha, Maraton Albania qellimin e saj te vecante e ka treguar se aktivitetet tona kane si mision madhor per te transmetuar tek shoqeria civile nje mesazhi paqeje, tolerance dhe karakteri te forte per shendet me te mire. Ne sebashku jemi pjese e historise te nje rrugetimi te lodhshem ne mbare trojet shqip folese, sfidues por jo te pa mundur kur jemi se bashku. Falenderojme dhe nderojme sponsorat qe i mbeshteten projektet tona reale dhe besuan ne kete grupim sportiv duke mundesuar qe endrat sportive per nje shendet me te mire, te behen realitet. Ju na besuat dhe ne justifikuam denjesisht te gjitha aktivitetet tona.

Ju dua të gjitheve-e perfundoi Dashi fjalen e tij ne menyre shume miqesore.

Me pas Kryetari-Dash Çali dhe Sekretari-Leonard Peco, krijuan nje ambient te bukur ceremonial duke ndare disa çmime per vrapuesit me te njohur ne maratonat e bere per vitin 2020. Un si anetari me I ri I Maraton Albanias, dua te theksoj se vrapimi ne natyre eshte jete, force dhe bashkim e njohje me miq te rinj te cilet ftojne njeri-tjetrin per aktivitete te tilla te bukura . Jame I bindur se Maraton Albanias do ti orfohen cdo dite e me shume anetar te rinj, sepse sot çdo kush eshte I vetedijshem se mbipasha eshte rrezik per jeten, ndaj edhe une iu bashkova ketij rrugetimi duke falenderuar Dashin dhe Nardin qe me kembenguljen e tyre tashme 2-3 here ne jave une vrapoj per nje shendet me te mire.

Zenel Çeliku

TIR-FAX News Agency(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora