E shtune, 04.04.2020, 08:47 AM (GMT+1)

Editorial

Fritz Radovani: ''Historianët'' e Haxhi Qamilit

Më falni! Gabova!..Haxhi Lleshit e Bilbil Klosit, që ju kanë dhanë titujt...Enver Hoxhës që ju ka dhanë edhe dekoratat...Mehmet Shehut, që ju ka pague shpërblimet...dhe, Ramiz Alis...

Sokol Demaku: Gjuha amtare në diasporë

Në ditët bashkokohore ne jemi dëshmitarë të asaj se tek shumë fëmijë, të rinjë dhe të reja shqiptare në vendet perendimore gjuha amtare ka kaluar në gjuhë të dorës së dytë...

Alma Papamihali: Humor s´do të thotë banalitet

Viti i ri 2009, trokiti në dyert e gjithkujt prej nesh....dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe. Një vit kalon dhe në mendjet e shumëkujt kalojnë po ashtu në radhë kujtime dhe emocione të viteve...

Gazmend A. Bakiu: Diktatori i semure

Gjirokastritet me kane treguan se rreth 200 vjet me pare, ndersa Shen Kozmai po kalonte ne Shqiperi, nuk pranoi te ndalonte ne Gjirokaster, sepse do te vinte dita qe aty do te lindte satanai...

Ilir Dardani: Gjakmarrja, por me shume se kaq!

Ne Shqiperine e veriut fenomeni gjakmarrje eshte fatkeqesia e radhes qe i bie kesaj popullsie, si hanxhari ne koke! Ne veri gjakmarrja nuk eshte e ndare sipas besimeve fetare, por sipas...

Ilir Dardani: Fatosi i Enverit ose Hallall Burgu!

Fatos Lubonja, ishte i denuar politik. Nje nga ata qe kane firmosur denimin e tij dhe jo vetem te tij nga familja e tij, eshte edhe ‘’babushi’’, sot i ndjere, i kryesocialisto-komunistit Edvin Rama...

Sabile Keçmezi-Basha: Kur gënjen Jeremiqi

Është për t’u habitur, apo edhe mund të ndodhë e kundërta, dhe të mos habitemi fare, se ne shqiptarët bile kemi aq shumë eksperiencë nga gënjeshtrat e sojit të Jeremiqit, sa sot nuk e...

Ilir Dardani: Pavdekesia e ferrit komunist!

90% e shqiptareve ishin te persekutuar. 10% kriminele ordinere qe shkelen me te dyja kembet te drejtat e njeriut, te udhehequr nga sistemi barbar, i krijuar nga armiqte historike te...

 

Kadri Mani: Dy dëshmorë të Shqipërisë Etnike

Dy dëshmorët e Lirisë, të rënë më 12 nistor 1984, në Prishtinë, në luftë me forcat çetnike-neofashiste serbosllave,- kanë prejardhje nga krahina e Gallapit, Malësia e Komunës së...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese