E premte, 03.02.2023, 09:25 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Xhubleta në UNESCO - fillimi i pranimit dhe njohjes së simboleve të lashta të kombit tonë

E merkure, 30.11.2022, 07:56 PM


Xhubleta në UNESCO - fillimi i pranimit dhe njohjes së simboleve të lashta të kombit tonë

Nga Gjon Keka

Pranimi i Xhubletës sonë kombëtare në UNESCO është një hap i rëndësishëm në njohjen e gjurmëve dhe të rrënjëve të historisë ,traditës dhe zakoneve të kombit tonë iliro-arbëror.

Fisnikëria iliro-arbërore është parë jo vetëm në Besën dhe traditat tjera të kombit tonë, por edhe në veshjen apo kostumin kombëtar i cili është dalluar në kontinentin europian si një kostum i fisnikëruar dhe i bukur. Madje në shumë role në teatrin europian e botëror është përdorur kostumi ynë iliro-arbëror kombëtar si kostum model dhe për zbukurimin e skenës së teatrit apo të aktiviteteve tjera kulturore.

Një pranim i këtij simboli të kulturës dhe traditës sonë kombëtare sikur është xhubleta do të thotë në njëfarë forme edhe fillimi i pranimit dhe njohjes së traditave e simboleve të lashta me të cilat identifikohemi si komb që ka qëndruar në krye të Gadishullit ilirik.

Ky akt i pranimit jo vetëm të gëzon, por edhe na fton që ta shpalosim para botës fisnikërinë tonë, traditën tonë, historinë dhe simbolet e lashta të kombit tonë,simbole me të cilat është familjarizuar sot e gjithë europa si kontinent dhe si familje e kombeve.

Këtu po ndaj me ju një imazh të kostumit arbëror (nga rajoni i Prizrenit dhe pjesëve tjera të trojeve arbërore, të botuar në T.d.E,Nr.1-9,1873))e që janë dëshmi e fisnikërisë së veshjes sonë kombëtare, si një nga veshjet me të bukura të vlerësuar nga shumë udhpërshkues, studiues, autor europian e botëror.

Kostume arbërore(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Urime festa e bekuar e 28 Nëntorit Gjon Keka: Tri shtyllat e biografisë së vërtetë të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: 28 nëntori 1443 është si dielli për historinë e kombit tonë Gjon Keka: Skënderbeu në shumë gjuhë të botës Gjon Keka: Stema e rrallë e familjes Kastrioti Gjon Keka: Shtrembërimi i fakteve për Skënderbeun dhe origjinën e tij Gjon Keka: Filipi falënderon Zotin që biri i tij Aleksandri i Madh lindi në kohën e Aristotelit Gjon Keka: Të dëgjohet ShBA edhe sot, ashtu si u dëgjua në Rambuje dhe i doli mirë Kosovës Gjon Keka: Prof. Anton Çetta, thesar i popullit shqiptar, pajtoi gjaqe edhe në diasporë Gjon Keka: Skënderbeu i thotë Atit të tij, ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh Gjon Keka: Shtypshkronja arbërore e themeluar më 1480 nga Bernard Vitali i quajtur Arbërori Gjon Keka: Dy medalje kushtuar figurës madhore të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Çelësi i kuptimit të legjendës së arit apo thesarit të fshehur të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dekreti i vitit 1463: Biri i Gjergj Kastriotit, Gjoni pranohet anëtar i këshillit madhor të Venedikut Gjon Keka: Kali i Gjergj Kastriotit nuk donte asnjë tjetër pos zotërisë së tij Gjon Keka: Bibliotekat të mbushura me vepra për Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora