E shtune, 20.04.2024, 06:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Festa e Flamurit

E diele, 27.11.2022, 05:19 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Festa e Flamurit

Në Luginën e Preshevës

Lulëzon halli dhe kusuri,

Vetëm n’festat e Nëntorit

Kuq e zi valon Flamuri!

Ky simbol i shqiptarisë

Nuk lejohet nga Serbia,

Të festohet sipas ligjit

Sepse qenka nga Shqipëria!

Rreth e qark viseve etnike

Si Luginën s’e gjen kurrë,

Të dënohesh në Gjykata

Të gjobitesh për Flamur!

Për dallim nga vitet tjera

Ky Nëntori vjen me hall,

Na mungon udhëheqja e re

E një Këshilli Nacional!

S’na ka mbetur pak hapësirë

Të festojmë me dashuri,

Si dikur të përbashkuar

Rreth Flamurit kuq e zi!

Me dëshirat më të mira

Gjithandej ku ka shqiptarë,

S’na ka mbetur veç urimit:

Rroftë Flamuri ynë Kombëtar!

(Karikatura marrë nga interneti, e përpunuar)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora