E merkure, 08.02.2023, 01:11 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Formula e Pagëzimit, dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore

E hene, 08.11.2021, 07:35 PM


Formula e Pagëzimit (8 Nëntor 1462), dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore

Nga Gjon Keka

8 Nëntor 1462

Formula e Pagëzimit e shkruar nga Pal Engjëlli - sekretar dhe këshilltar i kryezotit të Arbrërisë europiane Gjergj Kastriotit.

Ky dokument historik tregon në fakt se gjuha jonë iliro-arbërore është shkruar e folur në vijimësi. Poashtu ky dokument i gjetur nga studiuesi e historiani rumun Nikollë Jorga është një dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore në kohën kur ka jetur, vepruar e mbretëruar Gjergj Kastrioti.

Ishte me fat që mbreti arbëror kishte krah të tij një personalitet të tillë mbikohor sikur që ishte Pal Engjëlli, i cili në fakt ka luajtur rol të pazëvendësueshëm e historik në diplomacinë arbërore të asaj kohe.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Harta e vitit 476, shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve Gjon Keka: Arbëria ishte një vend me civilizim të hershëm Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e nxirrte të keqen me rrënjë Gjon Keka: A e punoi dhe e ruajti simbolin e flamurit të pavarësisë nëna e Gjergj Kastriotit?! Gjon Keka: Gjergj Kastrioti dhe nëntori arbëror Gjon Keka: Gjergj Fishta në shtypin austriak, 1917 Gjon Keka: Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Ja se si janë shkruar e folur më parë ditët e javës, numrat dhe shumë fjalë të tjera shqipe Gjon Keka: Nxjerrja e dokumenteve historike nga arkivat dhe bibliotekat e shteteve europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - busulla e orientimit dhe Tempulli i bashkimit të kombit Gjon Keka: Simbolet që përdori principata e Kastriotëve Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Leo Freundlich miku i madh i kombit tonë Gjon Keka: Vula e vogël apo sekrete e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ynë - Hero dhe mbret i pavdekshëm i Arbërisë europiane

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora