E marte, 28.06.2022, 07:05 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare”

E enjte, 05.08.2021, 07:42 PM


Aspekte nga lufta “nacionalçlirimtare”

Nga Kastriot Dervishi

Në letrën e datës 20 maj 1944 të zëvendëskomisarit të Batalionit “Reshit Çollaku”, Moisi Starova, për Shtabin e Qarkut të Korçës, gjejmë edhe këto fjalë:

“Më datën 9.5.1944, forcat e kompanisë së 2-të të Batalionit tonë, në bashkëpunim me forcat e Batalionit të 2-të të Brigadës së 1-rë, kryen veprimin mbi katundin Kotodesh (vend mjaft reaksionar në Mokrën e Poshtme). Fuqitë tona mbasi thyen rojën (katundarët e vendit) e atjeshëm me zjarrin e parë, hynë në katund, sekuestruan pasuritë e mjaft reaksionarëve, dogjën mjaft shtëpi dhe ndër njerëzit që u zunë, pushkatuan tre, ndërsa të tjerët i liruan...

Më datën 16.5.1944, forcat e kompanisë tonë të 3-të në bashkëpunim me forcat e Batalionit 2-të të Brigadës 1-rë, sulmuan katundin Lin të Pogradecit. Mbasi hynë brenda katundit, dogjën një shtëpi, pushkatuan një spiun, sekuestruan pasuri reaksionarësh dhe mobilizuan. Fuqi armike nuk u gjet, kështu që nga anët tona (s’pati asnjë) humbje.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Dy vëllezër nga Mitrovica në kampet dhe burgjet e diktaturës enveriste Kastriot Dervishi: "Thuaj babait të të sjellë para nga Jugosllavia" Kastriot Dervishi: "Le të qorrohet, është kosovar" Kastriot Dervishi: Për Miladin Popoviçin, nacionalistët ishin "qenër" që duheshin prerë me sëpatë Kastriot Dervishi: 70 vjet nga vrasja e desantëve të kompanisë 4000 Kastriot Dervishi: Veterani i Sigurimit Kastriot Dervishi: “Epopeja” kundër shqiptarëve, me vrasje e djegie Kastriot Dervishi: As kasolle nuk i dhanë Kastriot Dervishi: Emigroi në Shqipëri, e dërguan në kampin e Semanit Kastriot Dervishi: Zhgënjimi i të riut nga Kosova, erdhi për shkollim, përfundoi kampeve dhe burgjeve Kastriot Dervishi: Fati i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri. Kërkoi kushte jetese, u arrestua dhe internua Kastriot Dervishi: 1957/Shqiptarët e Kosovës i vunë të punonin fshesaxhinj në Fier Kastriot Dervishi: “Botëkuptimi marksist-leninist” i Rexhep Qosjes dhe disa të vërteta Kastriot Dervishi: Kampi i tretë për gratë në Shqipëri Kastriot Dervishi: Burgu i parë për gra në Shqipëri në vitet 1950-1966 Kastriot Dervishi: Vendi i dytë ku vuajtën dënimet gratë në komunizëm Kastriot Dervishi: Shqiptari i Kosovës që vuajti 15 vjet burg në ferrin e regjimit terrorist të Enver Hoxhës Kastriot Dervishi: 75 vjet nga pushkatimi i opozitës së parë Kastriot Dervishi: 45 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve të naftës Kastriot Dervishi: Diktatori Enver Hoxha në Beograd - Klikat e mëparshme na përçanë me vëllezërit jugosllavë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora