E marte, 20.04.2021, 05:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Dora jote

E diele, 09.06.2019, 06:00 PM


Zymer Mehani

DORA JOTE....

Dora jote, motër

M'i përkëdheli faqet

Dhe lotët m'i fshiu

Sot për ty shkruaj vargjet

E jotja dorë, motër

M'i lëmoi dhe flokët

M'i shfletoi dhe librat

M'i shfletoi fletoret

Motër, dora jote

Më preku në ballë

Sa herë pata dhimbje

Sa herë pata mallë

Motër, jotja dorë

Vuri dhe kurorë

Mbi atë varr lavdie

Të trimit dëshmor

Motër, dora jote

Pushkën mirë e mbajti

Kundër gjakatarit

T'ligut e tradhtarit

Dorën tënde, motër

Të pastër, të dëlirë

Të ta shtrëngoj dua

Prore kam dëshirë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora