E enjte, 20.02.2020, 08:29 AM (GMT)

Frank Shkreli: Amerika uroi Pavarësinë e Kosovës

20-vjet pas çlirimit dhe 12 vjet pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë mbështetësi kryesor i integritetit dhe sovranitetit të Kosovës së pavarur, ndërsa vazhdon angazhimet dhe përpjekjet në nivel rajonal për një marrëveshje përfundimtare midis Prishtinës dhe Beogradit, ndërkohë...

Kolë Tahiri: Gështenja e Zeqirit

I pa harruar Zeqo !Sikur, mos te kisha fare nevoje e deshire per te te shkruar, me detyron ai simbol i mrekullueshem i Tropojes sone, ai syri i bukur i boces se geshtenjes ne kopertinen e librit tend Hija e Vendlinjdes. per te te kujtuar. Ndjehesh, se ke shpirt poeti, qe mund te lind nje krahine, si ajo jona. «Boca e kshtajes» me dy pikca...

Reshat Nexhipi: Emri Maqedoni, mbeti gjallë, falë shqitarëve

Maqedonia, në fillim, quhej Emadhi, qëdo të thotë shtet i madh, por, për shkak të mungesës së shkronjës dh, kjo, e fundit, zavendësohet me t’dhe, në hartat e vjetra, qendron fjala Ematia, që ska asnjë kuptim. Jo vetëm shteti, por edhe  emri i Lekës së Madh, sipas shkencëtarit egjiptian Mathea Aref, rrënjët i ka te fjala shqip...

Skënder Kapiti: Nuk është fitore e krenari me lyp ndihma e kredi

Do të ishte imazh dhe krenari e madhe kombëtare nëqoftëse Shqipëria do të ishte në gjëndje për të realizuar dhe eliminuar vetë  pasojat e dëmet e tërmetit, dhe jo të dalësh e të kërkosh ndihma e kredi nëpër botë. Është fatkeqësi për shtetin që të mos ketë 1 miliard euro për pasojat e dëmet e tërmetit...

Edison Ypi: Ladi

Ladi i tallte pedagogët. Unë jo. Ladi i bashkohej “shumicës dërrmuese", siç e quanim me tallje kopenë e atyre që shkonin nëpër aksione. Unë nuk shkoja. Luaja rolin e budallait. Ladi më lutej t’ja mësoja rolin e budallait. Nuk mundja. Rolin e budallait nuk e luaja. Budalla isha...

Florim Zeqa: Fillimisht njohja, pastaj reciprociteti!

Albin Kurti reciprocitetin si masë kushtëzuese ndaj Serbisë e kishte kërkuar që në vitin 2011 si liderë opozitar përmes një rezolute me 7 dhjetor 2011, në Kuvendin e Republikës së Kosovës, e cila ishte miratuar me 42 vota për, 33 kunndër dhe 2 abstenime, në të cilën thuhej: "Qeveria t’i marrë...

Dedë Preqi: Jo të gjithë që janë të lumturvbuzëqeshin ëmbël

Ndoshta për hir të përvjetorit të Pavarësisë, duke përfshirë tërë këtë atmosferë të jashtëzakonshme, dhe prej dëshirës dhe idesë që ta bëjë sa më interesante madhështinë e kësaj dite, sa më bindëse ekzistencën e një ceremonie të tillë, merr pjesë dhe shtëngojnë duart kryeministri Albin Kurti dhe kryekuvendarja Vjosa Osmani...

Kristaq Turtulli: Të shtrenjtat lulet e freskëta!

59 dollarë dhe 99 cent bleva buqetën me lule pikërisht në dyqanin ku Merita shqeu syçkat e bukura nga habia:‘Ua, nëne, të shtrenjta qenkan lulet e freskëta!’ Klithi.‘Lulet e freskëta dhe nuse bardhat sigurisht janë të shtrenjta,’ i thashë buzagaz.Ajo fërkoi hundën vogël, majuce dhe mërmëriti...

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente (III)

Ishte dëshirë e kahershme një udhëtim në Hollandë. Rasti u paraqit për tu njohur dhe marrë mësime për organizimin e shërbimit të mbrojtjes së bimeve ne Komunitetin Europian.  Dërgesa jonë, përbëhej prej meje, me cilsinë e drejtorit të përgjithshëm të bujqësisë në ministrinë e Bujqësisë(që kisha në varësi drejtorinë...

Edison Ypi: Albanicus Modernicus

Ecën rrugës sikur nuk e ka mëndjen, sikur nuk i intereson asgjë shqiptare, sikur Shqipëria dhe shqiptarët janë një realitet që ky është lodhur shumë për ti bërë si Italia dhe italianët, por ka hequr dorë sepse këtu njerëzit janë të prapambetur, të pa gdhëndur, të egër, ndërsa ky është i përparuar, i ndriçuar...

Bardhyl Berberi: Në kujtim të Misto Markos, mjeku personal i Poradecit

Pranë kishës së “Shën Mërisë” në një  rrugicë karakteristike pogradecare, fare pranë burimeve ndodhet shtëpia ku ka jetuar Misto Markua, i cili  kishte shkuar në Amerikë pranë vajzës së tij pak vjet më parë.Dr. Mistua  njihet ndryshe edhe si mjeku personal i Lasgush Poradecit, i cili e ka kuruar nga viti 1953 deri në vitin...

Helena Halilaj: Kosovë të dashurova me sy fëmije

Prej teje mësova që fëmijë dashurinë për lirinë. Në qytetin tim të vogë që u bë prehër i madh.Pë ty kujtimet më të forta i ruaj në qendër të zemrës e i takoj shpesh sa herë shkoj në Kukës, sa herë fryjnë mbi ballin tënd erërat e mallit. Më merr malli për fëmijërinë time kur ne jetuam sëbashku, sa mirë ishim...

Gani Mehmeti: Bija e Mavriqit, Hanifja

Me kokën prapa, pse i kishte mbetur gjithçkaqë njihte e dinte, këmbët po e çonin përpara. Njerëzit, të mëdhenj e të vegjël, të shkurtë e të gjatë,të hollë e të trashë – janë të njëjtë. Por, ata dallojnë në mendje e në zemër,  në ndjenja e në emocione, në të ditur e në të paditur...

Fritz Radovani: Lule për vrasjet e luleve shqiptare

Ambasadori Sovjetik Vladimir Nikollajeviç Tokin në Tiranë. i dhuroi vrasësit komunist “hero” Ramiz Alia, “një lule dhe një dekoratë kujtim”… Tashti Ramizi e ka mbi vorr!..Dhe, vrasësi i Luleve Shqiptare, i ardhun me kohë nga Bosnja.., e merr kujtimin e vet...

Hysen Dizdari: 12 vjet pavarësi e Kosovës – 20 vjet Kosovë e lirë

Kosova historikisht ka qënë ka dhe mbetet djepi i shqiptarizmit dhe i Rilindjes Kombëtare Shqiptare,por dhe faktori themelore i krijimit të shtetit të sotëm shqiptare dhe  i fitores së pamvarsisë me 28 nëntor 1912 në Vlorë.Historia nuk mund të harrohet se shqiptarët e Kosovës kanë derdhur gjakun e tyre...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese