E shtune, 25.03.2023, 08:54 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Faksimila e Gjergj Kastriotit, 1459

E diele, 12.03.2017, 11:05 AM


FAKSIMILA E GJERGJ KASTRIOTIT E VITIT 1459

Gjatë hulumtimeve rastësisht e gjeta edhe këtë faksimile të Gjergj Kastriotit e vitit 1459,ku fletë për bashkëpunimin dhe lidhjen e ngushtë në mes tij dhe fisnikëve të Dubrovnikut ,në letër poashtu përmendet edhe emri i diplomatit dhe humanistit të shquar Pal Gazull që ishte i dërguar i Gjergj Kastriotit dhe shtetit të Arbërit në Raguzë, si dhe për pranimin e mbështetjes nga Dubrovniku prej 500 ari dukatësh.

Kjo faksimile gjendet në arkivën e Vjenës dhe të Dubrovnikut, ndërsa letrën me përkthim të plotë do ta botoj në librin e radhës që kam në dorshkrim për Gjergj Kastriotin.
(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora