E shtune, 03.12.2022, 01:34 AM (GMT)

Kulturë

Ilmi Veliu: Simpozium ndërkombëtar në Tiranë

E hene, 24.11.2014, 07:11 PM


SIMPOZIUMI  I  TRETЁ  NDЁRKOMBЁTAR  ORGANIZUAR  NGA QENDRA   PER  STUDIUME PELLAZGJIKE.-TIRANË

Nga Dr.sc. Ilmi VELIU

Me datë  14-15 nëntor 2014  në hapsirat e Muzeut Kombëtar Shqiptar u mbajtë Simpoziumi i III Ndërkombëtar, organizuar nga ,, SHOQATA PËR STUDIME PELLAZGJIKE,, Tiranë,  ku morën pjesë dhe u prezentuan me kumtesat e tyre historianë, gjuhtarë dhe ekspertë të ,,Lashtësisë shqiptare,, nga Amerika, Franca, Italia, Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria.

Në këtë simpozium ndërkombëtar edhe njëherë u konstatua se rrёnjet tona janё aqë tё lashta... aqë tё thella, që shihet se ne jimi njё “GEN-nёnё”, ku  kultura dhe  gjuha jonё, pastaj  mёnyra e të jetuarit dhe dashuria për  familjen ,  ёshtё pёrtej trashёgimisё Europiane, qofshin edhe ato vёnde  që vehten e llogarisin  si    tё vjetrit e Europёs.  Kjo ёshtё njё pёrparёsi e jona, njё “qerasje” pёr miqtё tonё europianё me tё cilёt duam tё ndajmё njё hapsirё tё pёrbashkёt që neve na ka takuar që në lashtësi.

Dhe duket qartё  gjithandej, se shkencëtarët tanё po punojnё me seriozitetin më të madh pёr pёrcaktimin e kёtyre bazave tё qarta dhe tё sakta tё vazhdimёsisё sё shqiptarëve të sotëm me atё qё ёshtё “veza pellazgjike, nga e cila kemi dalё”; dhe kjo “Nёnё pellazgjike” e jona  ёshtё “gjyshja” e Europёs.....  Atёherё  ne shqiptarët duhet të  gёzohemi dhe  ti  flasim Europës  si “mivjeçarë të lashtë”;  të flasim me kёtё hije misteri qё na japin faktet, që ne me ketë rast i prezentojmë  në këtë tubim shkencor ndërkombëtar, thanë prezentuesit në simpoziumin e III të organizuar në Tiranë nga  ,,Shoqata për Studime Pellazgjike,,.

Le tё shkojmë nё Europё si tё paraprirё nga “ajo që e njohim”,  sepse  ne jemi këtu dhe kimi qenë,  pёrpara “atyre qё kanё ardhur mё vonё” dhe  na gjetën  këtu  në Europën tonë të vjetër. Ky ёshtё fakt... ёshtё fakt i pamohueshёm nga devijimet  nacionaliste e shoveniste të atyre që na rrethojnë e që urrejtja e tyre ndaj nesh u  lindi pikërisht ditën kur ata kuptuan se ne këtu kishim lindur e ata erdhën e u vendosën në tokat  tona .

“Europa” bashkё me ne dhe me ёndrrёn e sajë “pacifiste e unitare”, në sytë tanë të vjetër, është  shumë mё e bukur  se sa nё sytё e atyre që erdhën më vonë dhe tash duan të ikin  si hajdutë, vjedhurazi,  para nesh  të inkuadrohen në ,,Bashkimin Europian”.

Poashtu, në këtë simpozium u tha se askush nuk mundet të mohjë dot qё “stёrgjyshi jonё” ishte nё Europё pёrpara se vetё europjanët e sotëm  tё ishin këtu, dhe pёr kёtё nuk ka asnje dyshim. Pёrveç kёsaj, kjo trashёgimi, “ky dinosaur gjenetik-kulturor-psikologjik” ёshtё  real në të tashmen  dhe do të vazhdoi të jetë real edhe në të ardhmen.

U fol  dhe u diskutua  këtu për “Ne, trashëgimtarët  e krijesës ,,pellazgoilir,, i cili më vonë arriti ta shtinte  nën  këmbë edhe  hёnёn” e jo më tokën, dhe se  ajo krijesë eshtë  trashёgimtare  reale     “E  NJЁ VAZHDIMЁSIE MENTALE  E DISA MILENIUMEVE” dhe kёtё e provon qartё e pastёr vetё GJUHA PELLAZGO-ILIRE-SHQIPE.

Të gjithë prezentuesit erdhën në një përfundim dhe thanë se, nёse akoma ka ndonjё dyshim rreth origjinës dhe vjetërsisë tonë , na sot i orientojmë ata që nuk i pranojnë tezat tona shkencore dhe vazhdojnë të dyshojnë në lashtësinë tonë , tё shkojnë nё ç’do cep tё botёs, po edhe në ato shtete ku urrehen shqiptarët , ku do të mund  të gjejnë pllaka guri të lashta me mbishkrime të vjetra dhe objekte të ndryshme të shkruara në lashtësi. Dhe pas deshifrimit të atyre të dhënave  do të munden të  kuptojnë dhe ta kenë  të kjartë  FAKTEIN SE NE SHQIPTARËT  KIMI VAZHDIMЁSI NGA NJЁ EUROPË E PANJOHUR  PËR  EUROPIANЁT E SOTЁM.

Nga ky simpozium  u ftuan shqiptarët që të sillen  ashtu si që  janë, dmth me origjinë të lashtë   dhe të jenë krenarë për  atё qё janë!  Dhe ajo qё jemi, pёr momentin ёshtё FITIMPRURЁSE dhe ёshtё natyra jonё e vёrtetё...

Pёrse tё ulim kokёn përpara atyre që nuk dinë ose nuk duan të dinë sende e gjëra  qё janë të tonat dhe na takojnё neve?  Modestia, thjeshtёsia, natyraliteti dhe bashkёpunimi janё vlera tё pranuara tё vetё natyrёs njerёzore, por tё gjitha kёto  që i posedojmë ne duhet  vazhdimisht i  mbёshtesim dhe ti praktikojmë! Nёse ne gjunjëzohemi dhe pranojmë se nuk jemi  dikushi, atëherë  si  do të FUTEMI NЁ EUROPЁ SI ASKUSHI...?!

Nё Europё do tё futemi si zotёrinjë sepse jemi zotёrinjë  tё njё mentaliteti gjenetik  shumë të lashtë  dhe  jo tё zakonshёm.  Geni jonё ёshtё mё i vjetri nё Europё dhe na takon ne, sёbashku me popujt e tjerё tё vjetёr europjanë ti dalim zot Europёs  pёr TOKЁN-NЁNЁ tonёn. Kjo tokё Europiane ka qёnё nёna jonё pёrpara se tё ishte krevati ku u shtrinё mё vonё popujt e Europёs së sotme. Le tu  tregojmë  atyre ,  SE  SI  E  NJOHIM  DHE SI  I  DALIM ZOT  EVROPËS  NE  “TЁ VJETRIT”.(Vota: 2 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora