E diele, 25.02.2024, 06:27 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Këngë e re apo elegji...!

E diele, 23.11.2014, 05:43 PM


Sejdi BERISHA:

 

KËNGË E RE APO ELEGJI…!

 

Nënë…

Këta djem të ri

Sërish po shkojnë

Do burgje janë mbushur

Atje nëpër Evropë

E ekzil po i thonë

 

Nënë...

Do djem e vajza

Kah po shkojnë

Po pse tash kështu

Këto dhimbje

Kush po i shkakton

Zbrazjen e dheut

Edhe të atdheut

 

Nënë...

Shtëpitë sërish

Po mbesin nën dry

Edhe bari në oborr

Ka nisë rritën me hidhërim

 

Nënë...

Po pse tërë kjo ikje

Kjo pa rrugëdalje

E shpirti po zihet

Me kurbetin-ilet

 

Nënë...

Sot dhjetë autobusë

Nuk kanë bartur turistë

As nxënës as studentë

Për në ekskursion

Por zemra të thyera

Që nuk e dinë cakun

As vendin ku do ndalen...

Nuk e dinë lumturinë

As buzëqeshjen e tyre

 

Nënë...

Sot Ty a ta këndoj

Një këngë kurbeti

Por një këngë të re

Dhembjeje e hidhërimi

Dhe le të na plasë zemra

Ty dhe mua

Le të na digjet shpirti

Mua dhe Ty

Ndoshta kështu

Gjejmë ngushëllim

Apo rrugë të reja

Për lindjen diellit

Për agun e patrembur

 

Nënë moj...

Kah po shkojnë

Këta djem të ri

Medet apet

 

Nënë...

Si t’i pagëzoj këto vargje

Këngë e re

Apo elegji

Medet...(Vota: 15 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora