E diele, 07.03.2021, 09:09 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Neçaj: Lule të këputura në mes

E merkure, 23.05.2012, 06:04 PM


Gjon NEÇAJ

LULE TE KEPUTURA NE MES
(Studenteve nga Elbasani qe vdiqen ne aksidentin e Himares pasditen e 21 majit ).

Dy pika loti kete mbremje pranvere,
S'i ndala dot kur u perhap fjala;
Ishit te gjitha si luleshqere,
Ndaj s'ndalet loti neper qepalla.

Engjuj ishit e te tilla mbeteni,
Rinia e juaj u keput ne mes;
Ne token e amshuar tashme preheni,
Qe t'i kujtojme perjete,o njerez!

Kombi per ju derdhi lote hidherimi,
Qe nga Presheva deri ne Tropoje;
Ne zemrat tona perjetesisht mbeteni,
Trendafila te kuq e lulebegonje.

Shume dhimbje patem dekadat e fundit,
Por jemi nje race ne mes te Europes,
 Qe me  lotet e derdhur si  ujte e burimit,
Perhapim engjuj ne cdo cep te botes.

Ju mbeteni zana te murosuna n’histori,
E bjeshket per ju qajne cdo pranvere,
Te bukura,shqiptare plot enderra e lumturi,
Ne zemrat tona do kujtoheni perhere.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora