E diele, 16.05.2021, 03:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Dhimbje për ata që ikën...

E merkure, 23.05.2012, 06:00 PM


Dhimbje per ata  qe iken...

(elegji)

Nga Përparim Hysi

E ndjej dhimbjen der ne shpirt
E ndjej dhimbjen gjer ne zemer
Ku qe Zoti ate dite?
Ajo dite,si ferr,si shemer!

Qafe e Vishes,o moj qafe!
Pse u ktheve ne mandate
Cast  i zi,i ziu cast
Pse i more ti meqafe?

Qene te rinj e si pellumba
Shpirti i tyre u befte drite
Mu ne shpirt sikur kam plumba
Plage e kam dhe timin shpirt.

Qene nisur si per feste
Autobuzi vec oshtinte
Veshur dita ne te zeze
Qafa zu dhe ulerinte!

Festa ja u kthye ne gjeme
Gjeme e madhe ane e mbane
Kujt sot zemra nuk i dhemb?
Kush flet shqip vec zi po mban.

Iken,iken...fluturuan
Qe te gjithe ne Parajse.
Zemrat tona i copetuan
Mallkuar qofshe,i ziu cast!

23 maj 2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora