E diele, 09.05.2021, 04:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Agim Gashi: Më mirë robëri se sa liri e gjakosur

E diele, 20.05.2012, 10:42 AM


Agim Gashi

Më mirë robëri se sa liri e gjakosur

O Zoti im,
Moj Arbëri e bekuar,
Moj Shqipëri Lule Bajraku,
Moj Kosovë kreshnike,
O Populli im i dashur!
Më lejoni tua them një fjalë
Fjalë që më rëndon
Fjalë që ma djeg shpirtin tim,
Fjalë që më ngjall trishtim;
Se më mirë të jetoj
I robëruar tërë një jetë,
Se nga vëllavrasësit
E nga kriminelët
Ta gëzoj „lirinë“
E larë me gjak vllau!

10.05.2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora