E shtune, 12.06.2021, 09:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Ndahet nga jeta koreografi Agron Aliaj

E enjte, 17.05.2012, 06:32 PMNdahet nga jeta koreografi Agron Aliaj. Mjeshtri i koreografisë shqiptare ndërroi jetë në reanimacionin e spitalit, ku ndodhej pas një aksidenti rrugor të ndodhur më 7 mars të këtij viti.

Ditën e aksidentit, maestro Aliaj po punonte për premierën e re që ishte parashikuar të shfaqte në Teatrin e Operas dhe Baletit, në fund të marsit, “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë".

Pas provave të gjata, në mbrëmje, teksa kalonte trotuarin në qendër të kryeqytetit, një makinë e ka përplasur duke i shkaktuar plagë të rënda. 79-vjeçari Aliaj nuk u ka mbijetuar plagëve dhe ka ndërruar jetë mesditën e sotme. Maestro Aliaj ka një karrierë 50-vjeçare në Teatrin e Operave dhe Baletit.

Krijimtaria e mjeshtrit të skenës shqiptare

Jeta e baletmaestros Agron Aliaj ishte e destinuar plotësisht t‘i dedikohej artit të bukur të baletit. Për mjeshtrin e skenës, të bërit art ishte një dhunti ku njeriu ka aftësinë të shprehë botën dhe ndjenjat në tërë vizionin dhe labirintin e jetës njerëzore. Ai ka realizuar disa kryerole të literaturës së baletit kombëtar dhe atij botëror: “Halili dhe Hajrija” (1963), “Delina” (1964), “Cuca e maleve” (1970), apo tek baletet klasike: “Kujdesi i kote” (1957), “Romeo dhe Zhulieta” (1957), “Franceska da Rimini” (1962), “Lola” (1958), “Paganini” (1963), “Fadeta” (1960), etj. Pas realizimit të shumë valleve dhe numrave koncertore, është autori i shumë baleteve kombëtare, si: “Cuca e maleve” (1970), “Tokë e pamposhtur” (1977), “Para stuhisë” (1982), “Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë”, “Halili dhe Hajria” (1966), si dhe baletet klasike “Zhizel” (1988), “Don Kishoti” (1990), “Romeo dhe Zhulieta” (1996), “Hirushja” (2002), “Katedralja e Parisit” (2003) etj. Është nderuar me Çmimin e Republikës dhe mban titullin e lartë “Artist i Popullit”.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora