E shtune, 08.05.2021, 05:58 PM (GMT+1)

Kulturë

Dibran Demaku: Emrat e tyre s'do i tresë harrimi

E marte, 22.05.2012, 07:42 PM


Dibran Demaku

EMRAT E TYRE S´DO I TRESË HARRIMI

(Studentëve shqiptar nga Elbasani
te vdekur ne fatkeqësi komunikacioni)

Si të shkruhet një varg si të shkruhet një rimë
kur shpirti e zemra rënkojnë me psherëtimë

Seç dridhet trupi seç dridhet dora
për lajmin e zi që erdhi nga Vlora

Ca lule të kombit çelur në mëngjes
ëndrrat dhe dëshirat ju këputën në mes

Ishin nisur herët të zbrisnin në Vlorë
në Sheshin e Flamurit të vënin kurorë

Të vënin kurorë të uronin me zemër
në njëqindvjetor atdheu ka një Emër

Dhe nuk qe e thënë të arrinin atje
qiellin e atdheut e mbuloi një re

Një re e zezë pis e rëndë sa pikëllimi
veç emrat e tyre s`do i tresë harrimi

S`do i tresë harrimi dhe as historia
Pëllumba të bardhë do i ketë Shqipë(ta)ria!...(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora