E hene, 25.09.2023, 11:40 AM (GMT+1)

Botë e cuditëshme

Libër 300-vjeçar, i cili duket sikur është lidhur me lëkurë njeriu është zbuluar në veri të Anglisë. Zbulimi makabër u bë në një rrugë qendrore në Leeds, dhe zyrtarët thonë se libri i llogarive mund të jetë braktisur pas një vjedhjeje. Hetuesit po përpiqen të zbulojnë të zotin e saj të parë dhe besojnë se

Botë e cuditëshme

Një shkollë e mesme e pavarur ka vendosur t’i bëjë ditët e shkollës, ditët më të bukura për nxënësit, duke shtuar mësime për lumturinë në programin shkollor. Për një kohë të gjatë shkollat në Angli kanë qenë të rrepta, ku prioritet kishte inteligjenca akademike dhe jo ajo emocionale. “Fëmijët e gëzuar do...

Botë e cuditëshme

Beatrice Ball, e cila sapo ka mësuar të shkruajë emrin e saj, mori një letër në të cilën i kërkohej të ulej në stolin e jurisë në Gjykatën Mbretërore Bristol, për një gjyq që fillon në 5 qershor. Ajo dhe prindërit e saj ia plasën së qeshurës kur lexuan letrën zyrtare. “Unë e di se Beatrice është shumë...

Botë e çuditshme

Një grua që shoqëronte burrin e saj nëpër ndeshjet e futbollit, ngaqë nuk i pelqente futbolli punonte me shtiza gjatë ndeshjes dhe ka arritur deri më sot të bëjë një shall të gjatë 18 metra dhe është duke vazhduar derisa të bëjë një shall që t'i vijë rrotull gjithë stadiumit. Kur gjatë ndeshjes është ftohtë me shall mbulonin këmbët tifozët...

Botë e cuditëshme

Falë tyre viti u nda në 12 muaj sipas 12 fazave hënore dhe ishte logjike që dita dhe nata të ndaheshin në 12 orë. Babilonasit kanë ndarë orën në 60 minuta dhe minutat në 60 sekonda, sepse 60 ishte numri më i madh që ata i kishin dhënë një emër. Ndërkohë në 1793 u përdor sistemi dhjetor...

Botë e çuditshme

Zbuluesi i parë i fonografit (gramafonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison, në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të shpikte një incizues diktimi për në zyrë. Fonografi kishte formë cilindri deri në vitin 1887, kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakëfonografin, i cili u zhvillua në një medium artistik...

Botë e çuditshme

Më shumë se 12,000 persona kanë vizituar Muzeun e Shkencës dhe Industrisë në Tampa Florida për të parë një ekspozitë në të cilën shfaqeshin kufoma njerëzore të ruajtura me kujdes dhe pjesë trupi, duke thyer kështu rekordin e shënuar nga ekspozita e vitit 2003 mbi Titanikun...

Botë e çuditshme

Hollandezët, janë njerëzit më të gjatë në planet, vazhdojnë të "hedhin shtat", ndërsa shtojnë gjithashtu në peshë. Shoqata për studimin e tregut, GFK, bëri të ditur dje se të dhënat e grumbulluara gjatë shtatë viteve të fundit tregojnë një kërkesë në rritje për veshje të përmasave të mëdha në Hollandë...

Botë e çuditshme

Zbuluesi i parë i phonograph it (gramafonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të shpikte një inçizues diktimi për në zyrë. Phonographi kishte formë cilindri deri në vitin 1887, kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë phonographin, i cili u zhvillua në një medium artistik...

Lumenj në Shqipëri

Lum që përshkon pjesën perëndimore të Kosoves, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron nga një gurrë në Bjeshkën e Rusolisë, sipër fshati Katundi i Ri në vendin e ashtuquajtur Radavci (afer qytezes Burimi)ku krijon edhe një ujëvarë të bukur, para se të zbresi në rrafshira dhe bashkohet afër qytetit të Kukësit me Drinin e Zi për të formuar Drinin që në antikitetë njihet më...

Ekonomia, Energjia etj

Perpara clirimit te vendit bujqesia jepte 94% te prodhimit te pergjithshem shoqeror te shtetit shqiptar. Brenda bujqesise, mbi gjysmen e prodhimit e jepte blegtoria. Me bujqesi merrej 87% e popullsise se vendit.Industria ishte dega e dyte e ekonomise, por me nje prodhim te kufizuar, qe zinte vetem 4 % te prodhimit shoqeror.Lufta e dyte boterore e shtoi edhe me tej rrenimin ekonomik te vendit...

Personalitete Shqiptare

KADARE Ismail. Eshte shkrimtari me i madh i letrave shqipe, i cili qe pas viteve '90 jeton ne France. Kanditat i cmimit Nobel ne letersi. Lindi ne vitin 1936 ne Gjirokaster. Eshte autor i romaneve "Gjenerali i ushtrise se vdekur", i perkthyer ne tete gjuhe te botes, "Muzgu i perendive te stepes", "Koncert ne fund te dimrit", dhe i nje serie vjershash, permbledhjesh, novelash dhe poezish. Eshte nderuar me titullin e larte "Nderi Kombit".Kadare ben pjese ne Akademine Franceze...

Historia

Emri i vjeter kombetar i shqiptareve ka qene arber, prej te cilit ka marre dhe vendi emrin Arberi. Ky emertim deshmohet qe ne shekullin e II nga gjeografi grek Ptolemeu.Ne mesjete njihet dhe varianti Arban, i cili ka qene emri etnik i shqiptareve ne kete periudhe. Kjo deshmohet nga fakti se kete emer e moren me vete shqiptaret e merguar ne Greqi (shek.XIV) ne formen e arvanit, ne Itali...

Arsimi dhe shkollat

Arsimi shqiptar, fillesat e tij i daton qe ne shekullin XVII.Mesonjetorja e pare shqipe u hap ne Korce ne vitin 1887.Mesonjetorja e pare shqipe ne Kosove u hap ne Prizren ne vitin 1889.Shkolla e pare shqip per vajza u hap ne Korce, ne vitin 1891.Shkolla e pare, ku pergatiteshin mesues (shkolle e mesme pedagogjike), u hap ne Bukuresht te Rumanise ne vitin 1892, ndersa ne Shqiperi nje shkolle e tille. 

Muzika, Folklori, Ikonografia, Muzeumet dhe Kinematografia

Muzika ne Shqiperi ka lindur qe ne antikitet. Deshmite e para te krijmtarise muzikore shfaqen tek iliret, te cilet e zhvilluan muziken ne te gjitha drejtimet qe njohu koha. Ajo qe e lidhur me vallen, fjalen dhe lojen instrumentale dhe ka pasur nje larmi ritmesh e instrumentesh, mjaft prej te cilave kane vazhdimesi deri ne folklorin e sotem shqiptar. Tematika e kengeve ilirie trajtonte luften, vdekjen punen, dasmen, dashurine etj...

Trashegimia Kulturore

Formula e pagezimit (1462) eshte dokumenti me i vjeter i shkrimit shqip qe njohim deri me sot. Ajo eshte nje fjali e shkurter shqip, ne mes te nje shkrimi latinisht, ne nje leter te kryepeshkopit te Durresit Pal Engjellit. Fjalia jep nje formule qe duhet ta perdornin familjet per te pagezuar femijet e tyre.Eshte gjetur ne bibliotekne Laurentiana te Milanos, nga historiani rumun Nikolla Jorgo dhe u botua prej tij ne vitin 1915...

Erozioni, Sizmologjia, Termetet etj

Erozioni, si nje nga format e degradimit te tokes, eshte mjaft i dukshem ne Shqiperi. Kushtet gjeo-klimaterike kane influence te madhe ne kete drejtim. Sasia e reshjeve ne vend prej 110-130 mm ne vit, si dhe pjeresia e theksuar me nje mesatare prej afro 25 % dhe lartesia mbi 700 m. mbi nivelin e detit (ose dy here me e larte se mesatarja e Evropes) i bejne tokat lehtesisht te gerryeshme...

Popullsia, Klima, Hidrografia, Portet dhe Ligatinat

Shqiperia ben pjese ne brezin subtropikal dhe perfshihet ne zonen klimaterike mesdhetare, me dimer relativisht te shkurter e te bute dhe me vere te nxehte e shume te thate. Klima e Shqiperise ka ndryshime te medha nga nje krahine ne tjetren dhe kontraste te medha ne temperature, reshje, ndricimin diellor, lageshtiren e ajrit, etj.Ndricimi diellor leviz nga 2731 ore ne vit- ne Xare te Sarandes

Pozita gjeografike e Shqiperise, mjedisi, klima, plazhet, portet, etj

Shqiperia eshte nje vend ne Europen Juglindore, ne perendim te gadishullit te Ballkanit.Ajo ndodhet midis koordinatave gjeografike 39 grade e 38' dhe 42 grade e 39' te gjeresise veriore dhe 19 grade e 16' te gjeresise lindore, ne largesi pothuajse te barabarte nga Ekuadori dhe Poli i Veriut.Siperfaqja e pergjithshme 28.748 kilometra katrore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora