E shtune, 18.05.2024, 08:12 AM (GMT+1)

Zejdush Kastrati: Po, këta “te malit - cubat”

Vetëm gjyqësori, pas hetimeve dhe procedurave tjera të administrimit të provave,  mund të konstatojë dhe te marrë  vendim për dikend se a e ka bërë apo jo një vepër për të cilën fillimisht akuzohet e,  më pas, edhe dënohet  me një vendim të plotëfuqishëm...

Zejdush Kastrati: Kryeministër s’je kurrkah!

Përfituesi më i madh i zgjedhjeve të fundit nacionale, pas ngërçit  pesë mujor,  që u  pat përshkuar edhe  me shumë situata  e skena adoleshentësh të pjesëmarrësve  në politikë, deri sa u arrit një marrëveshje për të krijuar Qeverinë  duket se është kreu I LDK –s Isa Mustafa...

Kastrati: Një “Marsh i bardhë”, edhe në Prishtinë?

Kosovës tonë, më shumë se askujt tjetër në rajon,  i nevoitet një marsh protestues, i cili,  kuptohet,  nuk mundet,  kurrësesi,  të ketë masovitetin dhe organizimin,   sic e bëri Qeveria dhe  shteti I Francës,  më 11 janar,  në shenje slidariteti,  për 17 viktimat”Charlie Hobdo”, por një marsh...

Zejdush Kastrati: Mediokriteti si inferioritet!

Fatkeqësisht, para shumë fëtyrave mediokre,  të cilët kishin zënë vend dhe ishin akomoduar,   që nga orët e hershme të mengjesit,  të ditës së premte ,  të 26 dhjetorit, në sallën e kuqe të pallatit të rinisë në Prishtinë,  Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama, jo vetëm kësaj radhe dhe ...

Zejdush Kastrati: “Ekspertët” e m…?!

Ajo që më nxiti të bëj kët shkrim është iritimi dhe provokimi,që gjithnjë  po na bëjnë  disa përsonalitete(pa përsonalitet),e që profesion dhe zanat të vetëm e kanë vetëm promovimin e tyre  personal,ne veqanti , para medias,të shumtën e rasteve, si argat të klaneve e mafiozëve ...

Zejdush Kastrati: Ju lanë me u koritë - u koritët!

Për pesë muaj rresht,ju vëzhguan dhe vetëm ju vëzhguan,  ju lejuan të shfryeni epshet e apetitet përmes deklaratave,herë-herë edhe me një gjuhë kërcënuese e ofenduese,por me të vetmin qëllim,   që  të tregohet haptas e botërisht,  fëtyra e vërtet, e një lidershipi hipokrit, që ka krijuar dhe po ...

Zejdush Kastrati: Lumtë ata, e mjerët na!

Skandali “Bamieh”,apo Eulexi, që tani e disa ditë  është bërë top lajm i medieve vendore,por edhe në disa media ndërkombëtare,me gjas, do te perjetoj,  fatin e aferave  të shumta të kësaj natyre, të ndodhura edhe nëpër shumë misione tjera ndërkombëtare,në shtete tjera  të botës...

Zejdush Kastrati: Presidente, je njëshi, vepro…

Kur me 7 prill të vitit 2011, pas nje Marrëveshje tripalëshe,  ( sic thot populli , sa për sy e faqe), në mes Hashim Thacit,  Isa Mustafës e Behgjet Pacollit,  nën dirigjimin dhe udheheqjen e ambasadotit të SHBA-ve  të aso kohe në Kosovë,  që sillej “alla partizanqe”, për Presidente të Kosovës...

Zejdush Kastrati: Fat i madh që u ndërpre ndeshja

Sikur ndeshja futbollistike Sërbi-Shqipëri të mos ndërpritej tre minuta para perfundimit të gjysëmlojës së parë,me siguri ,pasojat do te ishin të paparashikushme dhe shumë tragjike për palën shqiptare.Nëse i bëjmë një kronologji ngjarjeve,  deri në momentin e ndërprerjes së këtij takimi,shumë ...

Zejdush Kastrati: “Do ta kallim, do t’ia qesim flakën”!

Nga shumë e shumë deklarata te fundit,  të lansuara  ne opinion,  nga gjitha subjektet politike që fituan të drejtën te  behën pjesë e parlamentit,  që kurrësesi,  nuk po mund të konsolidohet dhe te veprojnë,  edhe tani e tre muaj pas përfundimit të procesit zgjedhor,   po mungon,  vetëm edhe  një ...

Zejdush Kastrati: Zgjedhjet e reja pastrojnë terenin ?

Situata, në të cilën, janë katandisur, partite parlamentare,  që nga përfundimi i zgjedhjeve te fundit ,imponojnë nevojën, se i vetmi, solucion, dhe më  i favorshmi e me i pranueshmi,për momentin, është riorganizimi i zgjedhjeve te reja parlamentare në Kosovë...

Zejdush Kastrati: Lojë me sherr e ndërkombëtarëve

Rasti i treshes, me ne krye Lushtakun,është edhe njëra ndër provokimet dhe skenarët e mundshëm që ka inskenu faktori ndërkombëtar,përkatësisht komponenta e Eulex-it, taktikë dhe strategji,  e cila,  jo vetëm kësaj radhe, është përgatit mire e qartë, për veprim dhe zbatim, dhe kuptohet...

Zejdush Kastrati: Njeri i krizave, por…!

Se, kur ka dashur, dhe si ka dashur,jo vetëm me Qeverinë,ky  është edhe kryesori,por edhe me Parlamentin e Kosovës ,ka vepruar sipas skenarëve  dhe nevojave që i ka orkestruar, shumë herë,por edhe me rastin shperberjës së Parlamentit që ndodhi ditën e merkure, kryeministri në shkuarje...

Zejdush Kastrati: Profesionalizmi e jo militantizmi!

Nuk është vetëm një rast,por shumë e shumë raste.Nuk është  vetëm nga njëri lider,por pothuaj nga gjithë liderët,Nuk është vetëm nga njëri subjekt politik,por pathuaj nga të gjitha subjektet politike të Kosovës.Te  njejtën “valle “, e filluan, që nga zgjedhjet e para, që pati Kosova e pasluftës...

Zejdush Kastrati: ”Po du mu ba deputet”

Menjiherë pas përfundimit të zgjedhjeve të përgjithshm dhe  (të jashtëzakonshme) të dhjetorit të vitit 2o1o,reagimet dhe opinionet,  edhe publikisht,por në veqanti, koluareve, dhe nëpër ndeja, e besa, edhe nëpër takime mortore, ku fatkeqësisht, shqiptarët,edhe aty, po   tregojnë më...

Zejdush Kastrati: Ndali golat kryeministër!

I “shkoqi” të gjithë.Pothuaj gjithë liderët e deritashëm që pati Kosova,kryeministri aktual Hashim Thaci, dhe njëherit lider i Partisë Demokratike të Kosovës,  me metoda herë demokratike e here edhe me “ndërskamca” që aplikohen në garën për pushtet, pothuaj në gjithë...

Zejdush Kastrati: Politikanët e përjetshëm?!

Politika është art, punë e mision për procese, e jo për biznes dhe përfitime përsonale.Në politikë, duhet të japësh e jo të marrësh.Por fatkeqësisht,  pothuaj, në tërë rajonin, e në veqanti, në Kosovë, apo thënë  shkurt e shqip, në gjitha trojet shqiptare, aty ky elementi shqiptarë,...

Zejdush Kastrati: Rasti Gashi-fillet e nje fillimi?

Në veqanti,  në Gjermani,  dorëheqja nga pozitat udhëheqese,  e ne veqanti,  ne sferën e arsimit,  llogaritet,  edhe,  si shenjë,  nderimi intelektual.Kuptohet, po  flitet për një shtet normal,  dhe ku ka vërtet intelektualë dhe rend e rregull...

Zejdush Kastrati: Pushteti dhe paraja- më të dashurat

Nuk besoj,  se  ndonjeri, nga gjithë liderët kosovarë të kësaj periudhe  te pasluftës së fundit, më shumë, se kryeministri aktual Hashim Thaci, i ka “shpërbly”, gjithë ata, që i kanë bërë ndonjë shërbim qoftë në interes të subjektit politik, ku njëherit, Thaci, është edhe lider që nga themelimi...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora