E hene, 15.04.2024, 04:31 PM (GMT+1)

Kulturë

Zejdush Kastrati: Fat i madh që u ndërpre ndeshja

E hene, 20.10.2014, 07:55 PM


Fat i madh që u ndërpre ndeshja.

Njerëzit gjithnjë urrejnë më së tepërmi, ata të cilëve ua kanë lakmi. (H. Mencken)

Nga Zejdush Kastrati

Sikur ndeshja futbollistike Sërbi-Shqipëri të mos ndërpritej tre minuta para perfundimit të gjysëmlojës së parë,me siguri ,pasojat do te ishin të paparashikushme dhe shumë tragjike për palën shqiptare.Nëse i bëjmë një kronologji ngjarjeve,  deri në momentin e ndërprerjes së këtij takimi,shumë fakte flasin se ekipi shqiptarë,jo vetëm  lojtarët dhe stafi  percjellës,por edhe pjesa tjetër e delegacionit shqiptar, me siguri, kanë përjetuar situata dhe momente dhune, kercënimi dhe frike,që vështirë, është, edhe të përshkruhen.

Siq kemi vërejtur, e cdo gjë edhe është regjistruar,me të hyrë të ekipit shqiptarë në fushë, qirrjet dhe klithjet shtazarake të tifozerisë sërbe , prezentonin skenën  dhe atmosferën, që paralajmëronte dhunë e urrejtje, apo thën shkurt, kërkohej gjak shqiptari,dhe një fjalori,  që i gjasonte mitingjeve të Millosheviqt, kur pas ndryshimeve kushtetuese te vitit 89, vizitonte Kosovën, në kohën e pushtetit apsolut sërb në Kosovë,kur, edhe atë kohë, kërkohej, koka e shqiptarit,dhe cdo shqiptar, ishte  cak I dhunës.

Në veqanti, 1o minutat para se të ndërpritej  ky takim,kur ekipi i kombëtares shqiptare, arriti të konsolidoj  bukur mire radhët,dhe pati edhe disa raste shënimi,ishin sinjale shpresëdhënëse ,   se ekipi  sërb mund të përballej edhe me humbje, jo vetëm turma e tifozëve sërbë,por edhe shtabi teknik i kombëtares sërbe,u qartën dhe pos ovacioneve kërcënuese,filluan edhe të hudhnin gjësende plasëse në teren dhe drejt lojtarëve të kombëtares shqiptare, me cka, paralajmërohej, një fortunë dhe një dhunë e paparë, ndaj ekipit musafirë, që këto momente, ishte më i mirë, me lojë e me  sjellje sportive  në teren.

Paramendojeni tash, kur fal pikërisht ndërprerjes së këtij takimi, 3 minuta para përfunddimit të pjesës së parë,kur,(po e përsërisë) fatlumësisht,ekipi shqiptarë, pas shumë peripetive ,dhunës, sharjeve e kacafytjeve, jo vetëm në teren me lojtarë por edhe me roje sigurimi e staf teknik të ekipit sërb, në zhveshtore …tashmë gjindet në Shqipëri,të kishte ndodhur që të zhvillonte takimin, dhe të shënonte fitore, në stadiumin e Beogradit, atëherë,shumica e lojtarëve shqiptarë,por edhe ata pak shikues  shqiptarë që ishin present, do të ktheheshin jo me aeroplan dhe me gervishje, të fyer e dhunuar,por(e them me keqardhje) në arkivole, apo vetëm  pjesë të trupit të disa prej tyre,që do të ishin, pre e shfryrjeve të epsheve shtazake,  të tifozerisë  dhe nacionalistëve  sërb.

Sllogani më përfolur dhe më i theksuar “Vraji shiptarët” (Ubij shiptare),që nga fillimi i ndeshjes ,  në rast të vazhdimit të ndeshjes, dhe hipotetikisht po e them, të fitores eventulae të reprezentacionit shqiptar, do të ishte baraz me një bilanc katastrofal, dhe me  pasoja  të shumta në njerëz,kuptohet  nga pala shqiptare, dhe ate, si në lojtarë ashtu edhe staf civil e shikues,dhe, kuptohet ,cdo deklaratë e mëvonëshme mes dy kryministrave apo dy  shteteve, do të ishte e pakuptimtë.

Bile,bile,nëse bazohemi në deklaratat e  gjithë lidershipit sërb,pa dallime të mëdha,edhe pas ndërprerjes fatlume të këtij takimi,mllefi dhe fjalori nacionalist dhe shovenist, është mesazhi dhe brumi kryesor drejtuar opinionit, andaj, në rast të fitores së ekipt shqiptar, ndaj kombtares sërbe, kët mllef nuk do të kursenin ta  zbraznin edhe fizikisht,jo vetëm “varrëmihësi,” apo presidenti sërb Nikoliq,as  “i vogli” i Millosheviqit-ministri Daciq,por as kryeministri , “product shqiptari” ,Vuqic, e shumë zyrtarë tjerë sërb.

Edhe pse kanë kaluar  afër një javë nga ndërpreja e këtij takimi, dhe kuptohet edhe nga reagimet edhe të sportëdashësve të shumtë botëror,por edhe politikajve,një gjë po shihet dhe duket haptazi, se fajtor kryesor, për kët situate të krijuar, është pala sërbe,por ,megjithate,fjalori shovenist sërb, nuk ka të ndaluar, dhe  jo vetëm nga goja e politikajve kryesor sërb,që me të drejt edhe po cilësohen si vazhdimsi e politikës millosheviqiane,por ajo që vlen të potencohet,është, se as mediet sërbe, nuk kanë ndryshuar fare, në raport me shqiptarët, dhe pothuaj, të gjitha, në vazhdimësi, në ballinat e tyre dhe kryelajm kryesor, publikuan informata, ku shqiptarërt paraqiteshin si kriminel,banditë, provokatorë,hajdut…!

Ajo që vlen të përshëndetet,dhe kuptohet edhe na gëzon,për ne shiptarët, është fakti se pos lojës të pëlqyer të kombëtares shqiptare,dhe qëndrimit dinjitoz karshi dhunës ndaj  simbolit kombëtar,lidershipi shqiptarë jo vetëm në Shqipëri, kësaj radhe, tregoi një pjekuri të lartë me prononcime  dhe reagime shumë dinjitoze karshi deklarateve ndjellakeqe të politikajëve sërb.

Në veqanti,kryeministri shqiptar Edi Rama,ishte symbol I një burreshtetasi që do tia kishin lakmi shumë shtete,pasi që artikuloi shumë bindshëm, arsyeshëm, dhe me kohë  ndaj kësaj situate, duke dëshmuar  vlera morale, kombëtare dhe shtetëformuese,pa ndonjë retorikë,që janë vlera demokratike të një shteti, që synon të ndërtoj  një të ardhme, që garanton stabilitet dhe prosperitet, jo vetëm për rajonin por edhe më gjër.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora