E shtune, 18.05.2024, 11:26 AM (GMT+1)

Shkëlzen Maliqi: Saviano duhet të paditet në gjyq

Në luftërat propagandistike ka gjëra që mund dhe duhet të heshtën, që të mos krijohet më shumë dëm se dobi. Por, rasti i shkrimtarit Saviano, i një zëri me influencë, do të duhej të shfrytëzohej...

Blerim Latifi: Ateizmi, Filozofia dhe Europa

Një nga testet themelore përmes të cilit një shoqëri dëshmon se është modernizuar dhe është europianizuar është pikërisht trajtimi i ateizmit, jo si krim politik e moral, por si një qëndrim intelektual i bazuar mbi një të drejtë themelore individuale që është epashkëputshme nga tërësia e të drejtave dhe lirive tjera të njeriut ...

Blerim Latifi: Partitë fajtore për rritjen e ekstremizmit

Grupet radikale po synojnë ta nxjerrin islamin nga xhamitë. Ka indikacione se prapa tyre qëndrojnë shërbimet inteligjente, ruse e serbe. Që propaganda e tyre të jetë efikase ndikon faktori ekonomik dhe rënia sistematike e cilësisë në arsim. Një faktor tjetër padyshim është vetë politika. Rexhep Qosja ...

Berat Buzhala: Prej Palit tek Erdogani

A e di ky estabilishment politik se në Kosove ka edhe banorë shqiptarë të religjioneve të tjera, që ta zëmë, për qindra vjet janë persekutuar prej Perandorisë Otomane? A e di ky estabilishment politik se eshtrat e Imzotit Pjetër Bogdani ...

Ja pse jemi kundër ndërtimit të xhamisë

Grupi i përfaqësuesve të komunitetit të lagjes “Kalabria” ka reaguar sot ndaj sulmeve që po bëhen nga disa hoxhallarë të Bashkësisë Islame të Kosovës, në adresë të disa familjeve, lidhur me mos lejimin e ndërtimit të xhamisë ...

Jahjaga pret Kadarenë

Shkrimtari shqiptar me përmasa botërore Ismail Kadare bashkë me bashkëshorten e tij Helena Kadare është pritur sot nga Presidentja Atifete Jahjaga. " Në një bisedë shumë miqësore ...

Imer Mushkolaj: Ëndrra islamike

Beteja për Bashkësinë Islame të Kosovës është më shumë se betejë për një institucion. Është betejë për ndërprerjen e ëndrrës së radikalëve për Kosovën islamike. Është betejë për të ardhmen.Bashkësia Islame e Kosovës ...

Ekstremistët fetarë s’e duan Nënën Terezë në Obiliq?

Disa ekstremistë fetarë nuk po lejojnë ndërtimin e bustit të Nënës Terezë në sheshin e komunës së Obiliqit, i cili edhe e mban emrin e saj. Qytetarët aty thonë se kjo po ndodh për shkak të përkatësisë fetare që kishte kjo grua. Derisa zyrtarët komunalë  ...

Islam Lauka: Konservatorizmi destruktiv

Para pak ditësh, në gazetën “Panorama”, në rubrikën “Opinion”, u botua shkrimi i analistit Fatos Lubonja, “Nën qiellin e Europës”. Në qendër të këtij shkrimi është Ramush Haradinaj, njëri ndër komandantët më të shquar të UÇK-së, ish- kryeministër i Kosovës ...

Muçibaba s'e do ''katolikun'' Idriz Seferi

Nuk e duan skulpturën e atdhetarit Idriz Seferi, “sepse është katolik”, kështu thotë skulptori i kësaj vepre e cila u shkatërrua nga banorët e fshatit Muçibabë të komunës së Gjilanit. Ndonëse e gdhendur për rreth dy javë nga skulptori shqiptar i cili jeton dhe vepron tash sa kohë në Itali ...

Alma Lama: Letër e hapur votuesve të mi

Kam vendosur t’ju drejtohem të gjithëve ju, që kur u afruat pranë kutive të votimit, në zgjedhjet e vitit 2010, në mendje kishit emrin tim, dhe dora juaj rrumbullakësoi pikërisht numrin që përkonte me këtë emër.Ju drejtotem sepse në një shoqëri demokratike, të vetmit që japing ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora