E shtune, 18.05.2024, 03:54 AM (GMT+1)

Gjin Marku: Varfëria si burim i vrasjeve

Me forcimin e institucioneve të shtetit të së drejtës dhe bashkëveprimin e faktorëve të shoqërisë është bërë e mundur që numri i krimeve kundër jetës të bjerë nga viti në vit. Një rol shumë të...

Burg piratëve të kompjuterave

Piratët e sistemeve kompjuterike për qëllimeve përfitimi apo për kryerjen e veprave të ndryshme penale dhe kriminale do të dënohen me burgim deri në 15 vjet. Ministria e Drejtësisë ka përfunduar...

Një vit pa átë Zef Pllumin

Një vit pas vdekjes, kujtimi i átë Zef Pllumit duket se gjallon më shumë se kurdoherë. Një i krishterë që diti t’u përkushtohet edhe letrave dhe historisë, një njeri i kulturuar që vazhdon të dëshmojë me jetën...

Duhani dhe vdekjet e parakohëshme

Në fundin e muajit tetor u publikua studimi financuar nga Shoqata Amerikane e Kancerit, studim i cili dokumentoi se në Shqipëri çdo vit humbasin jetën para kohe vetëm nga pirja direkte ose indirekte e duhanit 2800 qytetarë...

"Yjet" e reja të kinemasë shqiptare

Pa frikë mund të quhen "yjet" e reja të kinemasë. Jetojnë jashtë Shqipërisë, por origjina e tyre është shqiptare, madje disa edhe kanë lindur në këtë vend. Janë aktoret e reja: Xhilda Lapardhaja, Laureta Meçi, Masiela...

Hajro Limaj: Stacioni i ekonomisë botërore dhe Shqipëria

Me analizën e numrit të kaluar: “Varfëria, kërcënimi asimetrik dhe demokracia” trajtuam krizën me të cilën po përballet bota. Në vazhdim të saj do të trajtojmë shkakun e kësaj krize, e cila është rënia me shpejtësi e ekonomisë...

Shkatërrohet kisha e Gjon Pagëzorit

Kisha e Gjon Pagëzorit, një monument i rrallë i shek. XIII-XIV, i rizbuluar një vit më parë në fshatin Derven në zonën e Krujës, është shkatërruar në një pjesë të mirë të elementëve të tij...

Gjigantë në “dyluftim”

Ashtu si Microsoft, Google ka pushtet shumë të madh në tregun e vet, kështu që vigjilenca është e domosdoshme. Por deri tani, askush nuk ka treguar se Google është duke abuzuar me këtë pushtet. Kështu që, edhe Google...

Maksim Zotaj: Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar...

Ago Nezha: Kanuni vepron, kur drejtësia mungon

Kriminaliteti është një sëmundje e trajtuar, por e pakuruar dhe e pashëruar. Kjo situatë kritike na bën të kërkojmë që të transformojmë peizazhin politik dhe të riformohet drejtësia e nëpërkëmbur në vitet e pluralizmit. Jemi dëshmitarë...

Maksim Zotaj: Stinët e Nju-Jorkut në Tiranë

"Kush është burrë nuk qan dhe kush është burrë kërkon falje". Këtë duket se ka mësuar në rrugën e gjatë të jetës së tij Maksim Zotaj, ndërsa rrëfen se ajo që e bën të ecë në jetë janë marrëdhëniet e ndërtuara me të tjerët, por sidomos...

Gjimnazet seks para moshës 17 vjeçare

Parlamenti Rinor publikoi përpara Ministrisë së Shëndetësisë rezultatet e një sondazhi të kryer kohët e fundit në 500 gjimnazistë të 12 shkollave më të rëndësishme të Tiranës. Sipas këtij sondazhi rezulton se të rinjtë e fillojnë jetën seksuale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora