E shtune, 10.06.2023, 05:22 AM (GMT+1)

Mendime

Bajram (Gjergj) Kabashi: Kush po përgojon e kush po e thotë të vërtetën!?

E hene, 02.03.2009, 07:19 PM


Bajram (Gjergj) Kabashi
Bajram (Gjergj) Kabashi
KUSH PO PËRGOJON E KUSH PO E THOTË TË VËRTETËN!?

Nga Bajram (Gjergj) Kabashi

Artan Meha!
Unë nuk e kam përgojuar fenë islame por islamizimin dhe xhamiizimin e panevojshëm e të kobshëm të Kosovës dhe këtë e kam bërë dje, do ta bëj sot e edhe ma shumë kam për ta bërë nesër e pasnesër! Dhe riislamizimin e Kosovës ka për ta luftue i gjithë populli shqiptar si një të keqe të jashtëzakonshme, kombvrasëse, verbuese, si një fyerje të paimagjinueshme ndaj kombit dhe ndërgjegjës kombëtare shqiptare. Pra, po ta them të vërtetën që e kërkove prej meje që do të thotë se unë nuk kam kërkuar e as që kam për të kërkuar kurrë falje ndaj atyre që i konsideroj armiq të kombit dhe sidomos jo ndaj politikës dhe ideologjisë panislame, islamizuese të disa hoxhallarëve kriminelë, të cilët pajada po tentojnë ta shfytyrojnë një komb të tërë në emër të ideologjisë së tyre islamomadhe, të islamizmit politik pra...
Artan,
Ti tanë kohën me shkrimet tua në internet ke thënë se je gjysmë turk, andaj nuk e kuptoj se përse përzihesh në punët që i takojnë kombit shqiptar, atyne që janë apo që e konsiderojnë veten shqiptarë... Artan, natyrisht se ti ke të drejtë të jeshë turk apo gjysmë turk; por në rastin konkret ti nuk ke çka të përzihesh në punët që i përkasin një familjeje, një kombi. Feja, cilado fe, është çështje private, që i takon intimës njerëzore, andaj është mëkat i pafalshëm që kujtdoqoftë t'ia cenosh të drejtën për besimin që e ka a do ta ketë. Prandaj mos kujdestaro se kush pagëzohet a nuk pagëzohet, se cilido njeri që e zgjedh fenë e caktuar, atë e bën për qefin e vet dhe në kuptimin se feja e caktuar i pëlqen ma shumë se feja tjetër, ma shumë se brahmanizmi, ebraizmi, konfuçianizmi, budizmi, hinduizmi apo ma shumë se islami famëlartë... Kemi të bëjmë me çështje ndjenjash ku bindjet tuaja nuk mund t'i paracaktojnë bindjet e mija!
Me atë "Kn" që e përmend ti, tregon se je ndër rrugaçët më të shkretë që gjenden "brenda nesh", andaj besoj se gjithkush që do ta dij, e kupton se cila është feja jote e formimi yt "intelektual". Ju lumtë ju pjesëtarëve të qerthullit të shkretë dhe misionarëve të shkretinës njerëzore; u lumtë ju burrave-"trima muslimanë" që keni marrë si mision islamizimin e popullit shqiptar, i cili vetëm në këto dhjetë vitët e fundit ka përjetuar aso shfytyrimi që nuk ka mundur ta bënte as pushtimi mbi pesëshekullor osman...
Mirëpo, siç thonë njerëzit tanë, "shyqyr që ra kjo dekë e u pamë", pra shyqyr që e pamë se çka po duan turkoshakët, grekofilët e serbofilët! Andaj nëse populli shqiptar nuk e kupton se çka po i ndodhë, le të mos e kuptojë kurrë, por unë intimisht e di se populli ka filluar të zgjohet, përkundër varfërisë së pamerituar që vazhdon ta përjetojë...
Ty dhe dhe disa turkoshakëve të tjerë kisha me ju propozue që të lexoni ma shumë, sidomos letërsinë bashkëkohore turke, shumë autorë të njohur ë kësaj letërsie, veçanërisht që t'i lexoni minimum nja dhjetë libra të Orhan Pamukut, qoftë në gjuhën angleze apo në gjuhët e vendeve ku jetoni, për të parë se ku mund të shpie tolerimi i islamizimit politik. Policija e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë etj., nuk besoj se nuk e ka hetuar se çka po doni e për çka po përpiqeni ju misionarët e krenarisë panislame, ju të shkretët që bashkë me Anastasios Janullatosin, po mundoheni t'ia bëni varrin popullit shqiptar, atë varr në të cilin sigurisht që do të bini vetë...

Palolibri! Cili palolibër?

E ke fjalën për librin e Kastriot Miftarajt, Nacionalislamizmin shqiptar &...
Gazetarija ime, ore "Tano Turku", nuk ka përfunduar e as që kam dështuar ndonjëherë në jetën time, përkundër faktit se qarqet antishqiptare kanë organizuar edhe "resurse shtetërore" kundër meje, pra, atdhetarë të Državna Bezbednosotit, të vetëqujturit Sigurim Shtetëror të Kosovës, duke mashtruar "intelektualë" të shumtë në një luftë absurde kundër meje. Unë jam njeri i lirë, i vetëdijshëm çka flas dhe bëj, andaj në këtë jetë i frikësohem vetëm ndërgjegjës sime dhe atij që Shqip e quajmë Zot e jo Allah arabisht dh as Bog serbisht... Kur të dua vij në Kosovë, në Shqipëri dhe ngado që të dua dhe kurrë nuk frikësohem se dikush mund të bëjë me gisht kundër meje, se nuk ia kam ba askujt ndonjë të keqe në jetë dhe kurrë në jetën time nuk e kam shqiptue fyerje ndaj kujtdoqoftë?!...
Këtë nuk ma lejon ndërgjegja ime, karakteri e botëkuptimi im...
Unë gjithçka e shikoj në perspektivë juridike!
Tjetra, me atë librin bashkëbisedues me Abdi Baletën, nuk kam synuar që të bëhem i "famshëm" as "i pasur", e gjithë kjo është fryt i destruktivitetit tand mendor, sikurse dhe të atyre që të fryjnë në vesh se kinse jote është vetëm një qyng e madhe që i qet përjashta mendimet e njerëzve të afërt me pikëpamjet tua jonjerëzore. Po të kishte mbetë ai libër me më ba të pasur a të famshëm, e them me bindjen ma të thellë se ma mirë mos me qenë gjallë fare. Atë e konsideroj vetëm pjesë të punëve që i kam bërë si gazetar aktiv në atë kohë. Asgjë tjetër!!
Jeta ime profesionale nuk ka përfunduar deri tashti,- përkundrazi është edhe ma e avancuar sepse unë merrem me gazetari zbuluese, me të cilën nuk mund të mirret gjithkush,... se vetëm njerëzit që nuk i përballojnë situatat e rënda jetësore e profesionale, dështojnë në profesion dhe në jetë...
Pash nderin e kush është duke të gënjyer se kam dështuar profesionalisht, ore Artan Meha i Lushnjës?! Kjo flet ma shumë se asgjë tjetër se sa mendjelehtë je ore "Tano Turku" dhe si mund të bijsh në kurthin e thashethemeve me të cilat nuk mirren njerëzit e as intelektualët e vërtetë.
Krejt në fund, dua të ta përsëris se herdokur do të ngritet padi penale ndaj teje e gjithë atyne që fyejnë e shpifin, dhe jo vetëm prej meje, por sigurisht nga shumë e shumë të tjerë... Në Irlandë, në Angli, në Itali, në Gjermani, në Suedi apo në cilindo vend evropian, njerëzit që fyejnë si ti e marrin dënimin e merituar për gojën e fëlliqët dhe shpirtin e keq që e kanë. Se nuk thonë kot, se çka ta ban goja nuk ta banë askush!
Duke e analizuar fjalorin tënd e të disa bashkëmendimtarëve tuaj, do të mbetesha tepër i befasuar sikur policija e Shqipërisë edhe më tej do të priste që të mos merrej me ty, gjithnjë përderisa të mos nxiteshin nga të tjerët... Ti dhe bashkëmendimtarët Tuaj jeni duke e cenuar kulturën, etikën dhe filozofinë e të menduarit shqiptar?!! Ju nuk mund të jeni të rrezikshëm për askend, por mund t'i bëni dëme vetëm për popullin shqiptar!
Një gja e dij se çdo polici profesionale e një kombi, siç duhet të jetë në përgjithësi edhe policija shqiptare, duhet të merret me ju dhe "heroizmat tuaj" se ju nuk e kuptoni se çka asht fjala dhe mendimi i lirë. Në rastin tuaj esenciale është ajo që nuk quhet fjalë dhe mendim i lirë...(Vota: 12 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora