E hene, 04.03.2024, 02:29 AM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Xhadia

E diele, 11.02.2024, 07:55 PM


XHADIA* KOPILAT

NA I LA PAS PORTE

NGA KALOSH ÇELIKU

Kopilave politik, që mesdite na i polli Xhadia, dhe pasmesnate na i la pas porte lurekë, ua dimë si shqiptarë Nënën, edhe Babën. Xhadisë (kurvës), i ka hije të shkojë burrë më burrë, por jo edhe politikanëve parti më parti. Përderisa, sot: kryetarit të ASH Arben Taravrit i lanë një plumb automatiku 7.62 para shtëpisë. “Fitore” për karrierë politike në pushtet për pasuri personale, familjare dhe politike. Shqiptarëve, duke na i lënë natën kopilat e Xhadisë lurekë pas porte. Gjoja , se: bëjnë “ndryshime në politikë”?! Ndryshime politike, nuk bëhet me këmbët dhe trutë në legen. Edhe, pse: ende, nuk ndodhë Lufta e Tretë Botërore. Kutadi, Unë: Nesër?! Pamarrë parsysh, se: shqiptarët, ende kanë probleme me vetëveten, dhe Mitrovicën e Veriut. Partitë politike shqiptare, me Republikën e pavarura të Kosovës. Jo, me armikun historik shekullor brez pas brezi. Përmëkeq, edhe me Shqipërinë.

Shqiptarët, Sot: e dinë se kush ua la kopilat pas porte. Kryetari ASH -ës, nuk e di kush ia la plumbin para shtëpisë?! Vetë ai si politikan për karrierë politike, dhe përfitime pasurie personale, familjare: simpatizuesit e tij besnik, “miqtë” e kualicionit për “ndryshime”, apo kundërshtarët politik?! E pret, zbulimin e policisë në shtetin e “përbashkët” para zgjedhjeve të ardhshme politike parazgjerore 08 majin e vitit 2024, në pushtetin e “ vëllazërim-bashkimit”?!

Fatkeqësia, posa, vijnë në pushtet me votat e shqiptarëve, i zë gjumi nëpër kabinetet e Qeverisë me vite në shtetin e “përbashkët”. Kohën e fundit edhe me “besë”. Edhe, pa besë me këmbët dhe trutë në legen. Dhe, sa herë zgjohen nga gjumi dimëror para fushatave parazgjedhore flasin përgjumshëm jerm, dhe mbyten si qentë e tërbuar me ëndërra partiake pas torbës me taxhi përqafe, dhe një kocke ashti hudhur nga Xhadia për dritarje në rrugë pas posteve politike partiake me gojën plotë “patriotizëm”, në emër të popullit shqiptar për “Shqipëri Etnike”?!

Mirë është, Sot: ta mbyllin gojën! Nuk e them bythën e rehatuar nëpër kulltuqe qeveritare, dhe provokimet e tyre politike antishqiptare! Veprimet “patriotike” atdhetare shqiptare! Mundësisht, të gjejnë një rrugë tjetër politike (dhiare malore) patriotike për te rrëmbimi i posteteve plolitike dhe pasurive personale, familjare dhe partiake. Nëse, ju si politikanë ende jeni në gjumë, populli shqiptar: nuk është në gjumë. Ëndërrat, i sheh i zgjuar syhapur Ditën e Sotshmme. Edhe, Ditën e Nesërme.

Prandaj, gjatë këtyre fushatave parazgjedhore lokale  dhe predistencile gjatë muajit maj me dt. 08. 2024 për “ndryshime” dhe për fitore “madhore” në pushtet lokale dhe presedintciale për pushtet, Urime! Nëse, nuk e përdorni përsëri hujin e vjetër politik me “Allahu Akber” në minaret e xhamive me gjysmëhënë minareve të xhamive shqiptare, luftë për poste politike dhe pasuri. E, jo për Ringjalljen e popullit shqiptar, thyeni qafën të gjitha partitë politike bythekrye në “Përrua - Thanë” te “Guri Hysenit”, mes dardhave gorrice te “Jasakët e Tikeve”. Nuk, e dini ku është “Guri i Hysenit” të cilat i shartonte Plaku Xha Deralla me sharrë në krah dardhat gorrice Verë e Dimër!

Ditën e Nesërme, kur ju si politikanë të arratisur dhe dalldisur me brekët nëpër këmbë mes dëllinjave, nën mrizet e dardhave gorrice, nuk do ta mbillnit as një dardhë gorrice! “Besë”, nuk ka në politikë. As “Din e Iman”.

Thirrje, popullit shqiptar ende në Atdhe, dhe nëpër Botë: Përderisa, Partitë politike nuk janë bashkë për veprimet e tyre politike shqiptare, përinatë, dilni vetë në votime! Veprimet e tyre politike të papërgjeshme, i dënoni me votën e juaj demokratike! Shkaku, se: ju si popull, jeni pronarë të këtyre Trojeve Etnike! Edhe, pse jeni të shpërndarë nëpër botë si “Kashta e Kumbarës”. Dhe, kësaj radhe në këtë shtet të “përbashkët demokratik”, nuk e keni as Vendlindjen e stërgjyshërve juaj me shekuj. Mos votoni për parti politike me “besë” e pa besë Ditën e Sotshme, por për individë atdhetarë (personalitete)! Dhe, mos u jepni asnjë votë partive politike të “ vëllazërim-bashkimit” të dalldisura dhe arratisura pas pushtetit: posteve partiake, pasurisë personale dhe familjare! Nuk e meritojnë në kuti, as një votë si politikanë.

Aqmëpak, partive politike shqiptare me “besë” dhe pabesë, që sot dalin në fushëbetejë me llogon: “ndryshime” për pushtet, pasuri parsonale, familjare dhe poste politike - partiake! Sot, kur zjarr na digjet mbi krye, ku ka besë në politikë?!...

1. Grua llafazane, grindavece, kurvë dhe tradhtare.(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora